چه سنباده‌ای مناسب چه کاری است

چه سنباده‌ای مناسب چه کاری است | شرکت ارغوان

چه سنباده‌ای مناسب چه کاری است | شرکت ارغوان


همان طور که می دانید، سنباده ها از ذرات ساینده تشکیل می شوند. این ذرات تنوع بسیار زیادی دارند و کارایی هر کدام می‌تواند متفاوت باشد. هدف از استفاده از ساینده ها برش و ایجاد اصطکاک است. اما با وجود تنوع بالا و مصارف زیاد سنباده ها چطور باید تشخیص دهیم چه سنباده‌ای مناسب چه کاری است ؟ سمباده های نرم و زبر چطور و کجا استفاده می شوند؟

چه سنباده‌ای مناسب چه کاری است | شرکت ارغوان

سنباده های متداول

ذرات ساینده سنباده یا همان گریت، هم به طور طبیعی وجود دارند و هم به صورت مصنوعی تولید می‌شوند. گریت‌ها و ساینده های مختلف رنگ های متفاوتی دارند، در نتیجه رنگ سنباده ها نیز فرق می کند. برای اینکه بدانیم چه سنباده ای مناسب چه کاری است ، ابتدا باید نگاهی به انواع سنباده های موجود بیندازیم.

متداول ترین سنباده هایی که از ساینده های مصنوعی تولید می شوند شامل 4 نوع هستند:

چه سنباده‌ای مناسب چه کاری است سنباده یا سمباده نواری | شرکت ارغوان

اکسید آلومینیوم

این نوع سنباده ها عموما به رنگ قهوه ای مایل به قرمز در بازار یافت می شوند. از ویژگی های مهم این نوع سمباده عمر زیاد و خاصیت ضدپرشدگی آن است. سنباده های اکسید آلومینیوم مخصوص دستگاه، در دورهای بالا قدرت براده برداری زیادی دارند. از همین رو در صنایع سنگین کاربرد فراوان دارند. سمباده های اکسید آلومینیوم دستی و ماشینی مناسب فلزات غیر آهنی (آلومینیوم، مس و…) و چوب سخت هستند.

 

چه سنباده‌ای مناسب چه کاری است انواه سنباده یا سمباده | شرکت ارغوان

سرامیک

سنباده های سرامیکی معمولا به رنگ قرمز در بازار وجود دارند. این نوع سمباده ها در برابر فشار بالا و گرمای زیاد حاصله در حین کار مقاومت بالایی دارند. به علاوه، به دلیل ساختار کریستالی دانه بندی آن ها، برای برش و براده برداری فلزات کاربرد فراوان دارند. از سنباده‌های سرامیکی برای سنباده زنی و براده برداری فلزات سنگین، فولاد ضدزنگ، تیتانیوم و سوپر آلیاژها استفاده می شود. همچنین در مواردی که به اعمال فشار متوسط یا زیاد روی قطعه کار نیاز باشد بهترین گزینه سنباده سرامیکی است.

 

 

چه سنباده‌ای مناسب چه کاری است

زیرکونیوم یا زیرکونیا

سنباده زیرکونیوم بسیار سخت است. معمولا به رنگ آبی و گاهی سبز در بازار موجود است. زیرکونیوم از اکسید آلومینیوم سخت تر اما تیزتر است. معمولا در گریدهای 24 الی 120 تولید می شود و برای کار بر روی فلزات آهنی و غیر آهنی به خصوص فولاد بیشترین استفاده را دارد.  

 

چه سنباده‌ای مناسب چه کاری است سمباده برگی | شرکت ارغوان

سیلیکون کاربید

سیلیکون کاربید سخت ترین و تیزترین نوع سنباده است. به رنگ مشکی در بازار موجود است. به دلیل تیز بودن سیلیکون کاربید برای سنباده زنی سریع و خشک بسیار مناسب است و به نوعی بیشترین کاربرد را دارد. از جمله کاربردهای سیلیکون کاربید می توان به سنباده‌زنی فلزات آهنی مثل برنج، آلومینیوم و برنز، مواد غیر فلزی مثل شیشه، چوب، سنگ، لاستیک، پلاستیک و پرداخت نهایی چوب و فایبرگلس اشاره کرد.

 

سنباده های طبیعی متداول

 

چه سنباده‌ای مناسب چه کاری است سنباده نرم و زبر | شرکت ارغوان

گارنت (Garnet)

گارنت یا نارسنگ یک کانی طبیعی است. به دلیل شفافیت و زیبایی در ساخت جواهرات نیز استفاده می شود. سنباده‌های گارنت معمولا به رنگ قرمز مایل به قهوه ای تولید می شوند. با این حال برخی از تولیدکنندگان سنباده رنگ های غیرمتعارف تری از این سنباده را نیز تولید می‌کنند. گارنت برای سنباده زنی چوب بسیار مناسب است اما به سرعت کند و مستهلک می شود.

 

چه سنباده‌ای مناسب چه کاری است سمباده ورقه ای یا برگی | شرکت ارغوان

سنگ سنباده (Emery)

معمولا به رنگ سیاه یا خاکستری تیره موجود است و بیشتر در تولید پوستاب از آن استفاده می شود. به دلیل نرمی برای سنباده زنی فلزات مناسب است. سنگ سنباده در ساخت سنباده های کاغذی کاربرد زیادی دارد.

سنباده هایی که در بالا ذکر شد بیشتر مصارف سنگین صنعتی دارند. اما شاید شما برای پروژه های کوچک خانگی هیچ وقت نیازی به استفاده از سمباده های سنگین نداشته باشید. در این حالت، به کارگیری سنباده های دستی کاغذی و پارچه ای معمولی نیاز شما را برطرف می‌کنند.

 

انتخاب سنباده مناسب

برای مصارف خانگی، سنباده های برگه ای کاغذی و پارچه ای بهترین و ارزان ترین گزینه ها هستند. این سنباده‌ها درجه بندی خاص خود را دارند. اگر هنگام خرید سنباده به نوشته های پشت آن ها دقت کنید حروف و اعدادی می بینید که معرف سنباده موردنظر هستند. حرف P حک شده پشت سنباده ها، بیانگر استاندارد FEPA اروپا است.  

کاغذسنباده ها بر مبنای تعداد ذرات ساینده (گریت) به کار رفته در هر اینچ مربع آن ها شماره بندی می‌شوند. از سوی دیگر، اعداد حک شده پشت سنباده بیانگر اندازه گریت های به کار رفته در سمباده هستند. هر چه این عدد کوچک تر باشد درجه زبری سنباده بیشتر و هر چه این عدد بزرگ تر باشد درجه زبری سنباده کمتر و در نتیجه نرم تر است. از آنجایی که سنباده های زبر خراش های عمیق تری ایجاد می‌کنند، باید با توجه به سطح کار نرم ترین سنباده ممکن را که می تواند کار مورد نظر شما را به راحتی انجام دهد انتخاب کنید. این ترتیب را تا جایی که به سنباده های نرم تر احتیاج پیدا کنید ادامه دهید.

 

گریت سنباده نرم و زبر | شرکت ارغوان

برخی از اندازه های مرسوم کاغذ سنباده ها و موارد استفاده آن ها به این شرح است:

کاغذ سنباده های گریت 40 تا 80: کاغذسنباده های گریت زبر برای صاف کردن و سنباده زنی سریع سطوح ناهموار مثل درب‌های چوبی و با دستگاه مناسب هستند.

کاغذ سنباده های گریت 100 تا 150: کاغذسنباده های گریت متوسط برای شروع بیشتر کارها، از سنباده زنی چوب های پرداخت نشده تا پاک کردن لکه و لعاب های کهنه مناسب هستند.

کاغذسنباده های گریت 180 تا 220: کاغذسنباده های گریت نرم برای صاف کردن خراش های باقی مانده از سنباده‌های زبر و همچنین سنباده زنی بعد از هر لایه رنگ مناسب هستند.

کاغذسنباده های گریت 320 تا 400: کاغذسنباده های گریت بسیار نرم برای سنباده زنی آرام بین لایه‌های پرداخت و نیز سنباده زنی فلزات و سایر سطوح سخت مناسب هستند.

 

جمع بندی

به طور کلی سنباده های زبر قدرت سایندگی بیشتری دارند. از این رو معمولا در ابتدای کار استفاده می شوند. برای پرداخت‌های نهایی و زمانی که نیاز به سایندگی کمتر باشد از سنباده های نرم تر استفاده می کنیم. البته درجه بندی گریت ها از شماره 20 تا بیشتر از 3000 را شامل می شود. اندازه های ذکر شده متداول ترین شماره بندی ها هستند که بیشتر تولیدکنندگان سمباده ها از آن استفاده می کنند.

 

چه سنباده‌ای مناسب چه کاری است سنباده نرم و زبر | شرکت ارغوان

 

در این مقاله خواندیم که چه سنباده‌ای مناسب چه کاری است. سنباده ها در صنایع مختلف و حتی در کارهای کوچک خانگی مثل ساخت وسایل چوبی، رنگ و نقاشی خانه و یا نوسازی اسباب و وسایل مصرف فراوان دارند. پس با انتخاب و به کارگیری درست سنباده کار خود را آسان کنید و کیفیت نهایی را بالا ببرید. 

 

 

منابع: سایت اسپروس و سایت هانکر

 

ویرا تجارت ارغوان

ترفندهادانستنی‌ها

EmeryGarnetsandpaperآزمایش فرمولاسیون سنبادهآماده سازی سطح شیشهاز چه سنباده ای کجا استفاده کنیماکسید آلومینیومانتخاب سنباده مناسبانواع سمبادهانواع سنبادهچه سمباده‌ای مناسب چه کاری استچه سنباده‌ای مناسب چه کاری استذرات سایندهزبری سمبادهزبری سنبادهزیرکونیوم یا زیرکونیاسرامیکسمباتهسمبادهسمباده برگه ایسمباده برگیسمباده چوبسمباده رولسمباده فلزسمباده نواریسمباده ورقه ایسنبادهسنباده آهنسنباده اسمیردکسسنباده برگه ایسنباده برگیسنباده پارچه ایسنباده چهارگوشسنباده دیسکیسنباده رولسنباده زبرسنباده ساختمانسنباده سیاسنباده فلتسنباده فلزسنباده کاغذیسنباده گردسنباده ماتادورسنباده نواریسنباده های طبیعی متداولسنباده های متداولسنباده های نرمسنباده های نرم و زبرسنباده ورقه ایسنگ سنبادهسیلیکون کاربیدشرکت ارغوانکاربردهای سنبادهکاغذ سمبادهکاغذ سنبادهگارنتگریت سنبادهگریت سنباده نرم و زبرگرید سنبادهمواد تشکیل دهنده سمبادهویرا تجارت ارغوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *