پاک کردن لکه چسب از سطوح مختلف

پاک کردن لکه چسب از سطوح مختلف | شرکت ارغوان


انواع و اقسام چسب ها در دسترس ما هستند و کاربردهای زیادی دارند. به هر حال، در هر خانه ای حداقل یک نوع چسب، اعم از چسب قطره‌ ای، چسب فوری، چسب نواری و غیره یافت می شود. استیکرها و برچسب ها نیز تقریبا روی هر وسیله ای دیده می‌شوند. گاهی اوقات از بین بردن جای استیکر و برچسب یا پاک کردن چسب از روی سطحی که خواسته یا ناخواسته به چسب آغشته شده ما را دچار دردسر می کند. نگران نباشید! در این مطلب قصد داریم روش‌هایی ساده برای پاک کردن لکه چسب از سطوح مختلف را به شما معرفی کنیم. با استفاده از مواد معمولی که در هر خانه ای یافت می شود، چند ترفند و البته کمی زحمت، می توان جای هر نوع چسب و برچسبی را از روی هر نوع سطحی محو کرد.

 

پاک کردن جای استیکر و چسب از سطوح پلاستیکی، فلزی و چوبی

وسایل پلاستیکی، فلزی و چوبی از ظرافت خاصی برخوردارند. سطح حساس این وسایل می تواند هر خراش، لک و عیبی را به خوبی نمایش دهد و از زیبایی آن کم کند. بنابراین برای پاک کردن اثر چسب از چنین سطوحی باید ظرافت به خرج داد.

 

کندن و پاک کردن برچسب با کارت بانکی | شرکت ارغوان

با استفاده از یک کارت بانکی بلااستفاده جای باقیمانده از استیکر و برچسب را بتراشید.

این کار را در زوایای مختلف انجام دهید تا نتیجه دلخواه حاصل شود. به جای کارت های بانکی می توانید از یک کاردک پلاستیکی یا چاقوی پلاستیکی استفاده کنید. تیزی این گونه وسایل طوری نیست که روی وسایل خط و خش بیندازد. از وسایل نوک تیز و سفت مثل کاردک فلزی یا چاقوی فلزی استفاده نکنید.

 

با سرکه یا الکل طبی پس مانده های چسب را حل کنید.

یک تکه پنبه یا دستمال کاغذی را در الکل زده و به مدت 2 تا 3 دقیقه روی قسمت چسب دار بگذارید تا جذب چسب شود. سپس با ناخن دست یا یک قطعه پلاستیکی لکه چسب را بتراشید. این راهکار را چندبار تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

 

جای چسب را با سشوار سست کنید.

گرما و حرارت دشمن بزرگ چسب ها است. سشوار را روی قسمت چسب دار بگیرید و با حداکثر حرارت به مدت 2 تا 3 دقیقه به آن گرما دهید. سپس با ناخن لکه چسب را بتراشید. این رویه را به دفعات تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

 

پاک کردن و تراشیدن چسب با کمک سشوار | شرکت ارغوان

روی قسمت چسب دار کره بادام زمینی بمالید تا چسب را شل و نرم کند.

هر 2 دقیقه یکبار با ناخن روی چسب بکشید تا ببینید نرم و سست شده یا نه. بعد از نرم شدن جای چسب، با یک پارچه تمیز کره بادام زمینی و جای چسب را پاک کنید.

 

با دستمال کاغذی روی قسمت چسب دار روغن خوراکی بزنید.

یک تکه پنبه یا دستمال کاغذی را به هر نوع روغن خوراکی، مثل روغن زیتون یا روغن کانولا آغشته کنید و روی جای چسب بگذارید. 2 تا 3 دقیقه صبر کنید تا روغن لکه چسب را حل کند. دستمال کاغذی را بردارید و با ناخن یا چاقوی پلاستیکی باقیمانده چسب را بتراشید. در انجام این روش کمی باید محتاط باشید چون برخی سطوح روغن را جذب می کنند و لک می‌شوند. بهتر است برای امتحان، روی قسمتی کوچک که در معرض دید نیست کمی روغن بریزید و در صورتی که لک ایجاد نکرد روی کل قسمت چسب دار پیاده کنید.

 

دستمال مرطوب آرایشی را امتحان کنید.

دستمال های مرطوب آرایشی پاک کننده هایی هستند که می توانند حلال های ضعیف را تخریب کنند و در عین حال جای چسب را پاک کنند. کافی است روی قسمت چسب دار را با حرکت دایره وار به آرامی بمالید.

 

سنباده برای پاک کردن چسب ابزار قدرتمندی است.

برای چوب خام استفاده از سنباده راحت ترین راه است. اما برای وسایلی که رنگ دارند استفاده از سنباده توصیه نمی شود.

 

پاک کردن پسب از روی شیشه با تیغ شیشه پاک کن | شرکت ارغوان

پاک کردن چسب از روی شیشه

برای پاک کردن جای چسب و برچسب از روی بطری های شیشه ای، بطری را چند ساعت، مثلا از شب تا صبح، داخل یک ظرف آب گرم و کف بگذارید. سپس با اسکاچ نرم یا یک چاقوی نه چندان تیز آن را بتراشید. مراقب باشید روی شیشه خط و خش نیفتد. برای چسب های سرسخت‌تر می توانید از روغن های نفتی مثل وازلین و یا الکل طبی و استون استفاده کنید.

برای شیشه پنجره ها می توانید از کاردک و همچنین تیغ های شیشه پاک کن استفاده کنید. باز هم روغن های خوراکی و نفتی، استون، الکل، سرکه و حتی کره و سست مایونز می توانند برای سست کردن چسب کاربرد داشته باشند. با این حال، برای سست کردن چسب های سفت روی شیشه، بهترین راه حل استفاده از آب جوش است. می توانید یک تکه پارچه را با آب جوش مرطوب کنید و روی قسمت چسب دار بگذارید و بعد از چند دقیقه جای چسب را بتراشید. دستکش بپوشید تا دستان خود را نسوزانید.

 

پاک کردن چسب با مواد صنعتی

برای پاک کردن لکه چسب از سطوح مختلف زمانی که چسب سفت و سرسخت شده باید از مواد قوی تری استفاده کرد. این مواد هم می‌توانند محصولات و مواد شیمیایی و صنعتی باشند، مانند رنگبرهای شیمیایی، و هم می توانند از ترکیب مواد طبیعی و بی ضرر به دست خود شما آماده شوند. در استفاده از این مواد بیشتر دقت کنید چون می توانند سطح موردنظر شما را خراب کنند. بهتر است همیشه روی گوشه ای از کار که کمتر در معرض دید است امتحان کنید و بعد روی کل چسب اجرا کنید. در ضمن بعد از استفاده از مواد صنعتی حتما سطح موردنظر را از هر جنسی که هست با آب تمیز کنید.

 

روی قسمت چسب دار محلول WD-40 اسپری کنید.

اسپری WD-40 یک اسپری همه کاره و پرکاربرد است. روی لکه چسب WD-40 بزنید و 10 الی 15 صبر کنید تا چسب آن را جذب کند. بعد با یک پارچه تمیز چسب را پاک کنید. از این روش در فضایی استفاده کنید که تهویه هوای مناسبی داشته باشد چرا که ترکیب اسپری WD-40 با چسب می تواند باعث متصاعد شدن بخارات سمی شود. بهتر است ابتدا اسپری WD-40 را روی قسمتی کوچک که در معرض دید نیست امتحان کنید تا مطمئن شوید روی سطح موردنظر لک ایجاد نمی کند.

 

از اسپری های پاک کننده چسب استفاده کنید.

به دستورالعمل روی محصول مراجعه کنید و طبق آن لکه چسب را پاک کنید. در استفاده از پاک کننده های صنعتی و شیمیایی دقت کنید. روی گوشه ای از کار امتحان کنید تا مطمئن شوید به سطح موردنظر آسیبی وارد نمی شود، به خصوص روی سطوح چوبی بسیار مراقب باشید.

 

پاک کردن استیکر با دستمال مرطوب | شرکت ارغوان

از تینر برای حل کردن چسب استفاده کنید.

یک تکه پارچه را به تینر آغشته کنید و تا زمانی که چسب پاک شود روی سطح بکشید. از تینر بر روی سطوحی که رنگ یا وارنیش دارند استفاده نکنید، مگر اینکه قصد رنگ کردن آن ها را داشته باشید. به دستورالعمل و نحوه استفاده تینر که روی ظرف آن درج شده مراجعه کنید و در فضایی که تهویه هوای مناسب دارد از تینر استفاده کنید.

 

برای پاک کردن جای چسب از روی پارچه از استون (پاک کننده لاک ناخن) استفاده کنید.

یک تکه پارچه را به استون آغشته کنید و روی قسمت چسب دار بمالید. بعد از پاک شدن جای چسب، با یک پارچه تمیز دیگر و آب جای استون را پاک کنید و اجازه دهید تا خشک شود. اگر لازم بود لباس یا پارچه را در لباسشویی بشویید. بهتر است استون را روی گوشه ای از پارچه امتحان کنید تا مطمئن شوید هیچ آسیبی به پارچه وارد نمی کند.

 

برای پاک کردن چسب از روی پوست بدن از ترکیب روغن نارگیل و جوش شیرین استفاده کنید.

جوش شیرین و روغن نارگیل را به نسبت مساوی با هم قاطی کنید تا به شکل خمیر در آید. این خمیر را روی قسمتی از پوست که به چسب آغشته شده قرار دهید. 10 الی 15 دقیقه صبر کنید و بعد روی پوست را به آرامی بمالید تا تمیز کنید.

برای آب شدن روغن نارگیل اگر سفت باشد، می توانید آن را روی بخار آب کتری و یا در مایکروفر قرار دهید.

 

برای پاک کردن چسب از موی سر از روغن و حالت دهنده مو استفاده کنید.

به قسمتی از مو که به چسب آغشته شده روغن زیتون یا روغن بادام بمالید. 15 دقیقه صبر کنید. بعد زیر دوش موی خود و روغن را آب بکشید. سپس به موها در حالی که خیس هستند حالت دهنده مو بزنید، موها را در هوله بپیچید و 20 دقیقه صبر کنید. مجدد موها را آب بکشید و با زدن شانه چسب را از داخل موها بیرون بکشید. این رویه را هر چندبار که لازم است تکرار کنید تا موها کاملا از چسب پاک شوند.

 

جمع بندی

در این مطلب راه های ساده و وسایل و مواد مورد نیاز برای پاک کردن لکه چسب از سطوح مختلف را برسی کردیم. با استفاده از مواد خوراکی، مثل انواع روغن های خوراکی، جوش شیرین، سرکه، کره و سس مایونز، روغن های شیمیایی و مواد صنعتی، مثل اسپری های پاک کننده چسب، مواد شوینده، استون و الکل، ابزراهایی مثل کاردک پلاستیکی، تیغ شیشه پاک و سنباده، و همچنین گرما و آب خالی می توان جای هر نوع چسب و برچسبی را از روی هر نوع سطحی محو کرد.

 

پاک کردن لکه چسب از سطوح مختلف | شرکت ارغوان

 

 

منبع: سایت ویکی هاو  و سایت کلینی پدیا

 

 

ویرا تجارت ارغوان

ترفندها

آموزش کامل پاک کردن انواع چسب از پارچهاز اسپری های پاک کننده چسب استفاده کنید.از بین بردن چسباز تینر برای حل کردن چسب استفاده کنید.با استفاده از یک کارت بانکی بلااستفاده جای باقیمانده از استیکر و برچسب را بتراشید.با دستمال کاغذی روی قسمت چسب دار روغن خوراکی بزنید.با سرکه یا الکل طبی پس مانده های چسب را حل کنید.برای پاک کردن جای چسب از روی پارچه از استون (پاک کننده لاک ناخن) استفاده کنید.برای پاک کردن چسب از روی پوست بدن از ترکیب روغن نارگیل و جوش شیرین استفاده کنید.برای پاک کردن چسب از موی سر از روغن و حالت دهنده مو استفاده کنید.برچسببهترین راهکار برای پاک کردن اثر انواع چسبپاک کردن اثر چسبپاک کردن جای استیکرپاک کردن جای استیکر و چسب از سطوح پلاستیکیپاک کردن جای چسبپاک کردن جای چسب و برچسبپاک کردن چسبپاک کردن چسب از روی شیشهپاک کردن چسب از سطوح مختلفپاک کردن چسب با مواد صنعتیپاک کردن چسب قطره ای از روی پوستپاک کردن لکه انواع چسبپاک کردن لکه چسب از سطوح مختلفپاک کردن لکه چسب نواری از روی اجسامترفند پاک کردن چسبتمیز کردن اثر چسبتمیز کردن چسبجای چسب را با سشوار سست کنید.چسبچطور لکه چسب را پاک کنیمچگونه چسب 123را پاک کنیمچگونه چسب را پاک کنیمدستمال مرطوب آرایشی را امتحان کنید.روش های فوری و آسان پاک کردن چسبروش های فوری و آسان پاک کردن چسب قطره ایروشهایی برای پاک کردن چسبروی قسمت چسب دار کره بادام زمینی بمالید تا چسب را شل و نرم کند.سنباده برای پاک کردن چسب ابزار قدرتمندی است.فلزی و چوبیلباس و فرشلکهلکه بریلکه چسب را چگونه پاک کنیملکه چسب قطره ای روی لباس یا اجسام مختلف را چگونه پاک کنیملکه سطوحوسایل و مواد مورد نیاز برای پاک کردن لکه چسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *