پاک کردن رنگ از روی لوازم روشنایی

پاک کردن رنگ از روی لوازم روشنایی | شرکت ارغوان

پاک کردن رنگ از روی لوازم روشنایی | شرکت ارغوان


گاهی اوقات هنگام نقاشی دیوار یا سقف یک اتاق مقداری رنگ روی حباب لامپ، لوستر یا سایر لوازم روشنایی دم دست چکه می‌کند و به نوعی ظاهر آن‌ها را نامطلوب می‌کند. شاید هم برای تغییر ظاهر برخی از این وسایل عمدا دست به رنگ آمیزی آن‌ها زده باشید و حالا می‌خواهید این رنگ را پاک کنید. در هر صورت، با صرف کمی وقت، کمی زحمت و البته صبر و حوصله می‌توانید برای پاک کردن رنگ از روی لوازم روشنایی اقدام کنید.

 

جریان برق را قطع کنید

وقتی روی وسایل روشنایی کار می‌کنید حتما جریان برق را قطع کنید. ممکن است بخواهید حباب لامپ را باز کنید یا همان جا روی دیوار دست به تمیز کردن رنگ روی آن بزنید. در هر صورت قبل از شروع، فیوز برق را قطع کنید تا خطر برق گرفتگی یا هر آسیب دیگری را به صفر برسانید.

قبل از نقاشی دیوار و سقف بهتر است لامپ‌ها، حباب آن‌ها، کلیدها و پریزها را باز کرد و وسایل غیرضروری را از جلوی دست دور کرد. اما مسئله اینجاست که لوازم روشنایی به نوعی لازمه کار هستند و بدون نور و روشنایی انجام کار سخت و یا حتی غیرممکن می‌شود. با این حال اگر این وسایل خواسته یا ناخواسته به رنگ آغشته شدند، برای پاک کردن آن‌ها، در صورت امکان وسیله روشنایی را از روی دیوار باز کنید. کار کردن روی زمین خیلی راحت‌تر از کار کردن روی نردبان است.

 

نحوه باز کردن وسایل روشنایی ممکن است بنابر طراحی آن ها کمی متفاوت باشد، اما به طور کلی شامل این مراحل می‌شود:

  • حباب لامپ را باز کنید تا آسیب نبیند و نشکند.
  • پیچ های پایه لامپ را با پیچ گوشتی از روی دیوار یا سقف باز کنید.
  • با فازمتر از عدم جریان برق در سیم ها اطمینان حاصل کنید.
  • سیم ها را جدا کنید.

 

مراقب سطوح مجاور باشید

کف زمین را با پارچه یا روزنامه باطله بپوشانید تا بعدا نیاز به تمیزکاری های احتمالی نداشته باشید. اگر وسیله روشنایی را از دیوار باز کرده‌اید، میز کار و زیردست خود را نیز بپوشانید تا کثیف نشود. اگر وسیله روشنایی را باز نکرده‌اید، با نوار چسب کاغذی (ماسکینگ تیپ) سطح اطراف لامپ را ماسکه کنید تا حین تمیزکاری به رنگ دیوار و سقف آسیبی وارد نشود. هنگام کار با شوینده‌ها ممکن است قطراتی از آن به اطراف پاشیده شود و باعث لک شدن رنگ دیوار و سقف و یا کثیفی سطوح دیگر شود.

 

مراقب سلامتی و ایمنی خود باشید

از دستکش استفاده کنید. عینک ایمنی بزنید، به خصوص اگر وسیله روشنایی که روی آن کار می‌کنید بالای سر شما قرار دارد. اگر از نردبان استفاده می‌کنید بهتر است به اندازه کافی بلند باشد تا مجبور نباشید بدن خود را بیش از حد بکشید و تعادل خود را از دست بدهید. پنجره‌ها را باز کنید تا هوای اتاق به خوبی جریان داشته باشد و تهویه شود. 

بخار مواد شوینده می تواند آزاردهنده و حتی سمی باشد. برای کارهای زمان‌بر و یا در فضاهایی که تهویه هوای مطلوبی ندارند از ماسک مناسب استفاده کنید، به خصوص اگر مجبور هستید روی نردبان کار کنید.

 

نوع رنگ را مشخص کنید

اگر خودتان وسایل روشنایی را رنگ کرده‌اید از خودتان بپرسید چه رنگی استفاده کردید: رنگ اکریلیک، لاتکس یا اسپری. برای پاک کردن رنگ‌های لاتکس یا اکریلیک باید از الکل استفاده کنید. برای رنگ اسپری به استون (acetone) نیاز دارید. اگر شخص دیگری کار رنگ آمیزی را انجام داده، به دنبال رد قلم مو بگردید که نشانه استفاده از رنگ لاتکس یا اکریلیک است.

اگر هنوز مطمئن نیستید، دو نقطه جداگانه را برای تست محلول های پاک کننده انتخاب کنید. روی یک نقطه الکل و روی نقطه دیگر استون را امتحان کنید. از امتحان هر دو محلول روی یک نقطه خودداری کنید. می توانید یکی را امتحان کنید، اگر کارایی نداشت با آب بشویید و بعد از خشک شدن دیگری را امتحان کنید.

اگر مساحتی که می خواهید پاک کنید کوچک است، گوشه یک دستمال کهنه را با الکل یا استون مرطوب کنید و روی سطح رنگ بمالید. اگر مساحت بزرگی را می خواهید پاک کنید، عامل پاک‌کننده را داخل یک ظرف یا کاسه بریزید و کل پارچه را خیس کنید. پارچه را بچلانید تا قطرات آن به اطراف نریزد.

الکل و استون می توانند در تماس با سطوح دیگر روی آن ها تاثیر منفی بگذارند.

 

رنگ را بسایید

سطح موردنظر را با دستمال آغشته به الکل یا استون خوب بسایید. می توانید روی رنگ را با یکی از محلول‌ها خیس کنید تا جذب رنگ شوند و رنگ را سست کنند. سپس محکم با دستمال بسایید تا پاک شود.

ممکن است در اثر حرارت لامپ، رنگ روی آن پخته شده باشد. در این صورت پاک کردن رنگ با دستمال فایده چندانی ندارد. با این حال، همیشه اول با دستمال امتحان کنید چون ابزار سخت‌تر می‌توانند به سطح فلز، چوب یا پلاستیک آسیب وارد کنند.

 

در صورت نیاز از روغن های معدنی استفاده کنید

اگر ساییدن با دستمال موثر نبود، با کاتر روی رنگ برش‌هایی به صورت X ایجاد کنید. حداقل فشار ممکن را وارد کنید و مراقب باشید تا روی سطح وسیله خط و خراشی ایجاد نکنید. یک دستمال تمیز دیگر را به روغن‌های معدنی (مثل نفتالین، وازلین و غیره) آغشته کنید و روی سطح رنگ بکشید. حدود نیم ساعت صبر کنید تا روغن معدنی به خورد رنگ برود. بعد دوباره روی رنگ را با پارچه بسایید. تا جایی که لازم است این کار را ادامه دهید.

بسته به ضخامت رنگ، ممکن است لازم باشد چندمرتبه سطح رنگ را با روغن معدنی خیس کنید تا بالاخره جدا شود. برای لایه های خیلی ضخیم رنگ، حتی تا چند روز باید این روش را تکرار کنید.

 

محلول پاک کننده خانگی بسازید

سرکه سفید و آب را به نسبت مساوی داخل یک ظرف بریزید و خوب به هم بیامیزید. ظرف را روی شعله اجاق گاز بگذارید تا به نقطه جوش برسد. یک دستکش مقاوم در برابر حرارت دست کنید. دستمال را به محلول همان طور که داغ است آغشته کنید و بچلانید تا اضافات آن خارج شود. مراقب باشید محلول داغ شما را نسوزاند.

آرام با دستمال روی قسمت های رنگ خورده بکشید. فعلا به دنبال پاک کردن نباشید و فقط رنگ را به محلول آغشته کنید. صبر کنید تا این محلول داغ رنگ را سست کند تا راحت‌تر از سطح جدا شود.

دستمال را هر چندبار که لازم است خیس کنید و روی رنگ بمالید. بعد از سست شدن رنگ، دستمال را با همین محلول خیس کنید و سطح رنگ را بسایید. این بار فشار بیشتری وارد کنید، اما مراقب باشید به وسیله روشنایی آسیب وارد نکنید. اگر رنگ روی سطح به خوبی به محلول آغشته شده باشد دلمه می‌کند و راحت از سطح جدا می‌شود. اگر لازم بود محلول را دوباره داغ کنید و روی رنگ بمالید. آرام آرام می‌بینید که رنگ‌های اضافه از روی سطح قطعه جدا می شوند.

در صورت نیاز می‌توانید رنگ را با کاردک، کاتر، تیغ شیشه پاک کن یا ابزار نوک تیز دیگری بتراشید. باز هم مراقب باشید تا روی سطح وسیله خط و خش نیفتد.

 

چند نکته مهم

الکل و استون هر دو قابل اشتعال هستند.

اسنتشاق طولانی مدت آن ها باعث بروز سرگیجه، سردرد، افزایش ضربان قلب و حالت تهوع می‌شود.

پارچه ها، به خصوص پارچه های آغشته با استون را نمی‌توانید با ماشین لباسشویی بشویید و مجددا استفاده کنید.

پاک کردن رنگ از سطوح مختلف نیاز به روش ها و استفاده از مواد مختلفی دارد. در این مطلب راه هایی ساده اما اصولی برای پاک کردن رنگ از روی لوازم روشنایی را بررسی کردیم. حالا می‌توانید در فرصت مناسب و با صبر و حوصله این کار را انجام دهید.

 

 

منبع: سایت ویکی هاو

 

ویرا تجارت ارغوان

ترفندهاآموزشخودت انجام بده

acetoneاز بین بردن رنگپاک کردن رنگپاک کردن رنگ از اباژورپاک کردن رنگ از چراغ ماشینپاک کردن رنگ از روی لوازم روشناییپاک کردن رنگ از لامپپاک کردن رنگ از لوسترپاک کردن رنگ اسپریپاک کردن رنگ اکریلیکپاک کردن رنگ با استونپاک کردن رنگ با الکلپاک کردن رنگ با روغن های معدنیپاک کردن رنگ با مواد شیمیاییپاک کردن رنگ ریخته شدهپاک کردن رنگ لاتکسپاک کننده استونپاک کننده الکلتراشیدن رنگ از روی لامپتمیز کردن لامپتمیز کردن لوسترجریان برق را قطع کنیدچطور وسایل برقی را پاک کنیمچند نکته مهمدر صورت نیاز از روغن های معدنی استفاده کنیدرنگ را بساییدشرکت ارغوانمحلول پاک کننده خانگی بسازیدمراقب سطوح مجاور باشیدمراقب سلامتی و ایمنی خود باشیدنوع رنگ را مشخص کنیدوسایل روشناییویرا تجارت ارغوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

watch jav free in hd SCOP-472 The video file of the devil store manager leaked! - !! - To a big-breasted employee who was suspected of not being so-called in the store after closing, using the store manager's standing, a chest dung leap! - !! - A record of the whole story! - !! SMD-78 S Model 78 ~ Supernova 18 Hot Girls 3 Hours Omnibus ~: Rei Mizuna, Kotone Amamiya, Hikaru Shiina, Maika, 18 others in total 575MKJM-004 @ITOMERU_ECUP SSIS-336-Uncensored-Leaked De-idol life's first big chin insertion I got acme in the vagina with Portio development! - SP Kasumi Riko HODV-20826 Absolute body ☆ fetish! - Nami Hoshino