نقاشی و رنگ آمیزی وسایل برقی ماشین لباسشویی | شرکت ارغوان

این روزها وسایل برقی و لوازم آشپزخانه بسیار گران شده اند و عوض کردن آن‌ها هزینه زیادی لازم دارد. از طرف دیگر، این وسایل به مرور زمان رنگ و زیبایی اولیه را از دست می‌دهند، مثلا به عنوان متداول ترین مورد، یک لایه زرد رنگ و کدر روی وسایل برقی را می‌پوشاند. شاید تا حدی بتوان این لایه زرد رنگ را با انواع شوینده‌ها و مقداری زحمت پاک کرد، اما معمولا نتیجه دلچسب حاصل نمی‌شود. رنگ آمیزی و نقاشی بهترین و ارزان ترین راه برای نوسازی این وسایل است. در این مطلب قصد داریم درباره نقاشی و رنگ آمیزی وسایل برقی و نکاتی که باید مدنظر قرار دهید صحبت کنیم.

 

رنگ کردن لوازم برقی متفاوت است

شما می توانید کار نقاشی و رنگ آمیزی وسایل برقی را خودتان انجام دهید. اما رنگ آمیزی وسایل برقی، به خاطر ظرافت و کارکرد این وسایل، با نقاشی ساختمان یا وسایل چوبی تفاوت دارد. در درجه اول، باید از رنگ هایی استفاده کنید که مخصوص سطوح فلزی یا پلاستیک‌های خاص فرمول بندی می‌شوند و در برابر سایش، فشار، حرارت و رطوبت مقاومت بالایی دارند؛ عواملی که وسایل برقی آشپزخانه و بعضا هر فضای دیگری در معرض آن هستند.

 

نقاشی و رنگ آمیزی مایکروفر و اون توستر | شرکت ارغوان

نوع وسیله برقی در انتخاب رنگ تاثیر دارد

نوع و کارکرد وسیله ای که قصد نقاشی آن را دارید تعیین می‌کند که از چه نوع رنگی استفاده کنید. شاید وسیله شما نیاز به رنگی دارد که باید در برابر حرارت مقاومت بیشتری داشته باشد، مثل مایکروفر. وسایلی مثل یخچال، فریزر و ماشین لباسشویی بیشتر در معرض رطوبت هستند، پس برای نقاشی آن ها باید رنگی مقاوم در برابر رطوبت انتخاب کرد. برای وسایلی که در تماس مستقیم با غذا و خوراکی‌ها هستند نباید از رنگی استفاده کرد که برای محیط زیست و انسان ضرر دارد.

 

رنگ هایی که برای رنگ آمیزی وسایل برقی کاربرد دارند

رنگ کاری وسایل برقی در کارخانه با رنگ های کوره ای و پودری خاص و طبق پروسه های صنعتی انجام می‌شود. اما ما قصد داریم وسایل برقی خود را در خانه و با رنگ ها و ابزار رنگ‌های خانگی رنگ‌آمیزی کنیم. با گسترش فرهنگ DIY در سراسر جهان، تولیدکنندگان رنگ محصولاتی تولید می‌کنند که پاسخگوی نیاز مصرف کنندگان و علاقمندان به انجام پروژه های خودت انجام بده هستند.

 

اولین و بهترین نوع رنگ برای نقاشی لوازم برقی اسپری رنگ های اپوکسی است. رنگ های اپوکسی جزو رنگ های صنعتی هستند و از دوام و مقاومت بالایی برخوردارند. به دلیل زمان خشک شدن پایین، اجرای این رنگ ها با قلم مو و غلطک بسیار سخت است. بنابراین، بهترین شکل اجرای رنگ اپوکسی با پیستوله و به صورت رنگپاشی است. برای همین، این نوع رنگ ها، برای مصرف کنندگان خانگی به صورت اسپری تولید می‌شوند و در بازار موجود هستند.

 

بعد از اسپری رنگ های اپوکسی، رنگ های اکریلیک صنعتی قرار می‌گیرند. رنگ های اکریلیک جزو رنگ های پایه آب هستند و هیچ آلودگی و یا ضرری برای محیط زیست ندارند. رنگ اکریلیک صنعتی را با قلم مو و غلطک نیز می توان اجرا کرد. تنوع رنگی بالا و قابلیت شستشو نیز از دیگر مزایای این نوع رنگ ها است.

 

رنگ های انامل جزو رنگ های پایه حلال یا همان رنگ های روغنی هستند. این رنگ ها ظاهر بسیار زیبایی دارند اما به دلیل اینکه پایه حلال هستند (یعنی باید با حلال هایی مثل تینر رقیق شوند)، برای محیط زیست و سلامتی انسان ضرر دارند، در نتیجه برای رنگ آمیزی هر وسیله‌ای مناسب نیستند.

 

در زمان انتخاب رنگ می توانید از خود تولیدکنندگان رنگ مشاوره بگیرید و بهترین رنگ ممکن برای انجام پروژه خود را انتخاب کنید.

 

شاید تصور عمومی این باشد که وسایل برقی باید براقیت و جلای بالایی داشته باشند، اما رنگ های مات نیز جلوه و زیبایی مخصوص به خود را دارند. پس در انتخاب نوع رنگ، علاوه بر اینکه باید به کارکرد و نوع وسیله برقی توجه کنید، سلیقه و حس ابتکار خود را نیز مدنظر قرار دهید.

 

نقاشی و رنگ آمیزی یخچال فریزر | شرکت ارغوان

رنگ آمیزی وسایل برقی را از کجا شروع کنیم

قبل از شروع رنگ آمیزی باید وسایل موردنیاز را تهیه کنید. ابتدا رنگ موردنظر، سنباده نرم، آستری (بنابر نوع رنگ اصلی)، ابزار رنگ، پارچه کرباس یا روزنامه باطله، پارچه تمیز و مواد شوینده را آماده کنید. از تهیه دستکش و ماسک و سایر وسایل ایمنی غافل نشوید.

 

برای نقاشی وسایل برقی حتما آن ها را از برق درآورید و در صورت نیاز (مثل یخچال و فریزر) داخل آن ها را کامل تخلیه کنید. بهتر است این وسایل را به فضایی منتقل کنید که تهویه هوای مناسبی داشته باشد. این کار در تسریع خشک شدن رنگ بسیار موثر است. اگر ناچار هستید وسیله برقی را در فضای داخلی رنگ بزنید، به اندازه ای که بتوانید به راحتی به تمامی سطوح دسترسی داشته باشید از دیوار فاصله بدهید. سطح کف و وسایل اطراف را با پارچه کرباس یا روزنامه باطله بپوشانید تا رنگ به نقاط دیگر سرایت نکند.

 

آماده سازی سطح را شروع کنید

رنگ آمیزی هر سطحی نیاز به آماده سازی دارد. ابتدا به وسیله آب گرم و کف روی وسیله را از چربی و آلودگی پاک کنید. وجود چربی و آلودگی مانع چسبیدن رنگ به سطح می شود. با استفاده از دستگاه دمنده باد یا پارچه ای که پرز نداشته باشد اطمینان حاصل کنید که هیچ چیز اضافه‌ای روی سطح باقی نمانده است. همچنین می‌توانید به جای آب گرم و کف از ترکیب آب گرم و سرکه به نسبت مساوی استفاده کنید.

 

سطح کار را سنباده بزنید

سنباده زنی سطح علاوه بر تمیزکاری، به چسبندگی رنگ کمک می‌کند. با یک قطعه سنباده نرم، مثلا سنباده گریت 400 تا 600، سطح کار را فقط تا حدی سنباده بزنید که رنگ زرد شده سطح پاک شود یا مقداری از درخشش سطح کم شود و رو به کدری برود. می‌توانید مرحله سنباده زنی را قبل از تمیزکاری با آب و کف انجام دهید. به هر حال بعد از سنباده زنی باید مجدد سطح کار را کامل تمیز کنید تا هیچ گرد و غباری روی آن نباشد.

 

نقاشی و رنگ آمیزی یخچال فریزر با رنگ مات | شرکت ارغوان

نقاط لازم را بپوشانید و ماسکه کنید

قسمت هایی که نیاز به رنگ ندارند، مثل دستگیره یا لاستیک و نوار دور درب یخچال یا پنل کلید لباسشویی را با کاغذ و نوار چسب کاغذی ماسکه کنید. با پشت قاشق یا حتی دست، روی لبه های چسب بکشید تا محکم به سطح بچسبند و رنگ به زیر آن ها نفوذ نکند. لوگوی فلزی و قسمت هایی که قابل جداشدن هستند جدا کنید و بعد از رنگ آمیزی دوباره سرجای خود قرار دهید.

 

یک لایه آستری اعمال کنید

بعد از تمیزکاری و خشک شدن کامل سطح، بنابر نوع رنگی که انتخاب کرده اید یک لایه نازک آستری اجرا کنید. برای رنگ آکریلیک از آستری های پایه آب و برای رنگ های پایه حلال از آستری روغنی استفاده کنید. اجرای آستری بسیار مهم است چرا که به چسبندگی و نیز درخشش رنگ کمک زیادی می‌کند. در صورت نیاز، 2 لایه آستری اجرا کنید فقط صبر کنید تا لایه اول خشک شود. به قوطی محصول مراجعه کنید تا از زمان خشک شدن آن مطلع شوید. بعد از خشک شدن آستری با سنباده سطح کار را صاف و یکنواخت کنید، در غیر این صورت، بعد از اجرای رنگ نهایی ناصافی‌ها و عیوب سطح کاملا خودنمایی خواهند کرد.

بعد از سنباده زدن آستری، مجدد سطح کار را خوب تمیز کنید تا آماده اجرای رنگ نهایی شود.

آستری یک نوع پوشش زیرین است. هنگام خرید از فروشنده بخواهید تا آستری های مقاوم در برابر رطوبت به شما بدهد. این نوع آستری ها از سطح در برابر زنگ زدگی محافظت می‌کنند.

اسپری رنگ های اپوکسی نیازی به اجرای لایه آستری ندارند.

 

نقاشی و رنگ آمیزی لوازم آشپزخانه | شرکت ارغوان

رنگ اصلی را اجرا کنید

بعد از اینکه سطح کار کاملا خشک شد، رنگ اصلی و دلخواه خود را اجرا کنید. اگر انتخاب شما اسپری رنگ است، قوطی اسپری را با فاصله حدود 30 سانتی متری از سطح نگه دارید و با حرکات آرام و یکنواخت رنگ را اعمال کنید. اگر از قلم مو یا غلطک استفاده می‌کنید، باز هم از حرکات آرام و ممتد استفاده کنید.

برای گرفتن نتیجه بهتر می توانید 2 یا 3 لایه رنگ اجرا کنید. بین اجرای هر لایه صبر کنید تا لایه قبلی خشک شود. به بسته بندی محصول مراجعه کنید تا از مدت زمان لازم برای خشک شدن رنگ مطلع شوید. حتما از دستورالعمل درج شده روی قوطی رنگ پیروی کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

 

از هر نوع رنگی که استفاده می‌کنید، برای اجرای هر لایه، کل سطح را در یک نوبت رنگ بزنید. بعد از اجرای لایه نهایی، برای ایجاد درخشش و براقیت بیشتر می توانید یک لایه رنگ جلا روی سطح اعمال کنید. این لایه علاوه بر درخشش، یک پوشش محافظتی در برابر سایش و خراش ایجاد می‌کند.

اگر از رنگ های مات برای رنگ آمیزی استفاده می‌کنید باید این نکته را مدنظر قرار دهید که جای دست و آلودگی روی رنگ مات سریعا به چشم می‌خورد. پس از رنگ مات روغنی یا اکریلیک استفاده کنید که قابل شستشو هستند و راحت تمیز می‌شوند.

 

جمع بندی

در این مطلب با نحوه نقاشی و رنگ آمیزی وسایل برقی آشنا شدیم. رنگ کردن این وسایل می‌تواند به نوسازی و زیباسازی خانه و محل کار ما کمک زیادی کند و البته از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است. به یاد داشته باشید که لازم نیست از الگوهای همیشگی برای نقاشی وسایل پیروی کنید. می‌توانید هر الگو، نقش و نگار و نیز هر رنگی که دوست دارید به وسایل برقی خانه خود بزنید، به شرطی که مراقب باشید تا به عملکرد آن آسیب نرسانید.

 

نقاشی و رنگ آمیزی یخچال فریزر با طرح دلخواه | شرکت ارغوان

 

 

منبع: سایت ویکی هاو و سایت ریلتور

 

 

ویرا تجارت ارغوان

خودت انجام بدهآموزش

آماده سازی سطح را شروع کنیداسپری رنگرنگرنگ آمیزی لوازم برقیرنگ آمیزی و نقاشی لوازم خانگیرنگ آمیزی وسایل برقی را از کجا شروع کنیمرنگ آمیزی وسایل خانهرنگ اصلی را اجرا کنیدرنگ کردن اجاق گازرنگ کردن فریزررنگ کردن لوازم آشپزخانهرنگ کردن لوازم برقیرنگ کردن لوازم برقی آشپزخانهرنگ کردن لوازم برقی متفاوت استرنگ کردن ماشین ظرفشوییرنگ کردن ماشین لباسشوییرنگ کردن ماکروفررنگ کردن مایکروفررنگ کردن وسایل آشپزخانهرنگ کردن وسایل برقیرنگ کردن یخچالرنگ هایی که برای رنگ آمیزی وسایل برقی کاربرد دارندسطح کار را سنباده بزنیدنقاشی لوازم برقینقاشی ماشین لباسشویینقاشی و رنگ آمیزی وسایل برقینقاشی وسایل برقینقاشی وسیله برقینقاشی یخچالنقاط لازم را بپوشانید و ماسکه کنیدنوع وسیله برقی در انتخاب رنگ تاثیر داردیخچال را چگونه رنگ‌آمیزی کنیمیک لایه آستری اعمال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *