خوش آمدید
نقاشی سطوح به سبک آنتیک برنزی میز دراور چوبی | شرکت ارغوان

قبلا درباره تکنیک فاکس پینتینگ یا نقاشی قلابی صحبت کردیم. با استفاده از تکنیک های نقاشی قلابی، می‌توان هر سطحی را به گونه‌ای نقاشی و رنگ آمیزی کرد که شبیه مواد و متریال‌های خاص دیگری جلوه کند. برای مثال می‌توانید یک میز چوبی کهنه و فرسوده را شبیه یک سطح برنزی آنتیک و گران قیمت نقاشی کنید. ظاهر پایه آباژور، گلدان، تختخواب، میز و صندلی و حتی سطوح عریض و بزرگ مثل در و دیوار خانه را می‌توان با این روش ساده به کلی تغییر داد. در این مطلب به آموزش نقاشی سطوح به سبک آنتیک برنزی می‌پردازیم.

 

مواد و ابزار لازم

برای اجرای پوشش برنزی روی هر نوع سطحی، ابتدا وسایل مورد نیاز را تهیه کنید:

آستری

رنگ لاتکس طلایی روشن

رنگ لاتکس مشکی

رنگ صدفی (متالیک) طلایی، مسی و قرمز

مدیوم گلیز

قلم مو و غلتک

تکه پارچه کتان

سینی غلتک برای ترکیب رنگ

سنباده نرم

 

همچنین برای نتیجه بهتر و زیبایی بیشتر کار مقداری رنگ اکریلیک قهوه ای سوخته و وارنیش نیز دم دست داشته باشید. در ادامه زمان و نحوه استفاده از این مواد را شرح می‌دهیم.

 

آماده سازی سطح

ابتدا سطح موردنظر را از هر گونه آلودگی و چربی پاک کنید. اگر سطح کار رنگ پوسته شده دارد، این قسمت ها را جدا کنید یا با سنباده از بین ببرید تا رنگ جدید پوسته نکند.

برای اجرای این تکنیک نیازی نیست سطح کار کاملا صاف و یکدست باشد. اتفاقا وجود ناهمواری و عیوب کوچک باعث زیبایی کار می شود، چرا که قصد ما ایجاد سطحی به ظاهر آنتیک و عتیقه است، بنابراین یک دست سنباده زنی سبک با سنباده نرم کفایت می‌کند. بعد از سنباده زنی، سطح کار را کامل تمیز کنید.

 

اجرای پوشش آستری

با توجه به نوع سطح، یک لایه آستری مناسب اجرا کنید. برای سطوح چوبی آستری مخصوص چوب و برای سطوح فلزی یا لمینت آستری مخصوص فلز استفاده کنید. پوشش آستری قدرت چسبندگی رنگ را افزایش می‌دهد، کیفیت و ظاهر رنگ نهایی را بالا می‌برد و باعث کاهش مصرف رنگ می‌شود.

قبل از اجرای مرحله بعد صبر کنید تا پوشش آستری خشک شود. به اطلاعات روی بسته بندی محصول مراجعه کنید تا از زمان خشک شدن آستری مطلع شوید.

 

 

 

اجرای رنگ طلایی روی قاب چوبی ایجاد ظاهر آنتیک | شرکت ارغوان

اجرای لایه اول رنگ

بعد از اینکه آستری خشک شد، سطح موردنظر را با رنگ لاتکس طلایی روشن پوشش دهید. با توجه به اندازه سطح، از قلم مو یا غلتک مناسب استفاده کنید. تمام نقاط سطح را کامل با رنگ طلایی بپوشانید. حداقل نصف روز صبر کنید تا رنگ کاملا خشک شود.

برای صرفه جویی در وقت می‌توانید این مرحله را با اسپری رنگ طلایی یا برنزی نیز انجام دهید. دقت داشته باشید که اسپری رنگ برنزی باعث می‌شود رنگ نهایی شما تیره تر شود.

 

 

اجرای رنگ صدفی (متالیک)

نوبت به اجرای رنگ متالیک است. یک تکه پارچه تمیز را به رنگ متالیک مسی آغشته کنید و با ضربات آرام دست سطح کار را رنگی کنید. در این مرحله، بعضی قسمت ها را بدون رنگ بگذارید. با یک تکه پارچه تمیز دیگر رنگ متالیک قرمز را اضافه کنید. رنگ قرمز را روی قسمت های رنگ نخورده بزنید و در برخی نقاط نیز روی رنگ مسی را با قرمز کمی پوشش دهید تا همپوشانی ایجاد کرده باشید. سپس با یک پارچه تمیز دیگر، مقداری رنگ متالیک طلایی روشن روی رنگ های قبلی بزنید. فقط قسمت هایی که رنگ قرمز یا مسی پر رنگی دارند با طلایی روشن پوشش دهید تا تندی رنگ های زیرین متعادل شود.

صبر کنید تا سطح کار خشک شود.

 

 

 

رنگ آمیزی میز آینه آنتیک برنزی | شرکت ارغوان

اجرای گلیز

در این مرحله، مقداری رنگ لاتکس مشکی را با مدیوم گلیز (Glaze) ترکیب کنید. جهت اطلاع از میزان و نسبت ترکیب این دو به اطلاعات روی بسته بندی مدیوم گلیز مراجعه کنید. مدیوم گلیز برای ترکیب با رنگ های پایه آب است و زمان خشک شدن رنگ های لاتکس و اکریلیک را افزایش می‌دهد. دیرتر خشک شدن رنگ های پایه آب باعث می‌شود تا رد و جای قلم مو روی سطح باقی نماند. همچنین، گلیز باعث تیره تر شدن رنگ می‌شود.

در اینجا می‌توانید مقداری رنگ قهوه ای سوخته نیز به گلیز اضافه کنید تا رنگ گرم تری داشته باشید. با قلم مو گلیز را روی سطح اجرا کنید. بلافاصله با یک پارچه تمیز گلیزهای اضافه را پاک کنید و فقط اجازه دهید تا شیارها و شکاف های روی سطح در معرض گلیز قرار بگیرند و تیره تر شوند.

اگر روی سطوح بزرگ کار می کنید، این مرحله را به صورت بخش های کوچک انجام دهید تا زمان لازم برای پاک کردن گلیز را داشته باشید. این رویه را برای همه قسمت های سطح تکرار کنید. اگر میخواهید سطح کار شما تیره تر شود، بعد از خشک شدن لایه اول گلیز، یک لایه دیگر نیز اجرا کنید. ۲۴ ساعت صبر کنید تا لایه گلیز خشک شود.

 

اجرای وارنیش

این مرحله اختیاری است و می توانید برای ایجاد پوشش محافظ و افزایش استحکام رنگ یک لایه وارنیش روی سطح اجرا کنید. برای ایجاد ظاهری آنتیک که واقعی تر به نظر برسد از وارنیش مات استفاده کنید. با یک قلم موی نرم و تمیز یک لایه وارنیش اجرا کنید و صبر کنید تا خشک شود. جهت اطلاع از زمان خشک شدن وارنیش به اطلاعات روی بسته بندی محصول مراجعه کنید.

 

رنگ آمیزی آنتیک برنزی برای سطوحی مناسب است که دارای بافت، طرح و یا درز و شکاف باشند. اگر سطح کار شما کاملا صاف و یکنواخت است، می‌توانید با گچ روی سطح طرح ایجاد کنید. این کار را باید بعد از مرحله آماده سازی و قبل از اجرای لایه آستری انجام دهید. قسمت هایی را با گچ بافت دار کنید که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند یا کمتر در معرض لمس کردن، فشار یا ضربه هستند.

 

 

رنگ کردن دیوار آجری به رنگ برنز | شرکت ارغوان

 

در این مطلب نحوه نقاشی سطوح به سبک آنتیک برنزی را یاد گرفتیم. با استفاده از این روش ساده می‌توان وسایل کهنه را طوری نوسازی کرد که مثل اسباب و لوازم آنتیک و گران قیمت به نظر برسند.

 

 

ویرا تجارت ارغوان

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.