نقاشی خانه به زبان ساده | شرکت ارغوان

نقاشی خانه به زبان ساده | شرکت ارغوان


وقتی در و دیوارهای خانه رنگ و روی خود را از دست می دهند و حس می‌کنید نیاز به نوسازی دارند، شاید وقت آن رسیده است که با رنگ‌آمیزی خانه حال و هوای تازه‌ای به آن ببخشید. از مزایای رنگ کردن و نقاشی خانه این است که هزینه کمی دارد و برای مدت طولانی ماندگار است. حتی اگر تجربه‌ای در این زمینه ندارید باز هم می‌توانید خودتان کار نقاشی خانه را انجام دهید. اما بهتر است قبل از اینکه دست به کار شوید بعضی نکات را بدانید. در این مطلب رنگ کردن و نقاشی خانه را به زبان ساده بیان می‌کنیم.

 

 

مراقب اسباب و لوازم خود باشید

قبل از هر کاری باید به فکر محافظت از اسباب و لوازم خانه باشید. وسایل بزرگ را تا جای ممکن از اتاق بیرون ببرید تا هم مزاحم کار شما نشوند و هم در اثر پاشیدن رنگ کثیف نشوند. قسمت‌های کوچک که قابل جابه‌جایی نیستند، مثل دستگیره درها، چهارچوب پنجره‌ها، کلید و پریزهای برق را با نوار چسب کاغذی و کاغذ یا مشما بپوشانید. برای قسمت‌های بزرگ‌تر مثلا درهای اتاق، شیشه پنجره‌ها و کف اتاق می‌توانید از پارچه و یا ابزارهای حرفه‌ای موجود در بازار مثل کاور آسان پوش استفاده کنید.

اسباب و وسایلی را که می‌توانید جابه‌جا کنید از محوطه اتاق بیرون ببرید و یا وسط اتاق جمع کنید و روی آن را با پارچه یا مشمای بزرگ بپوشانید. بعد از پوشش دادن همه نقاط موردنظر می‌توانید مرحله بعد را شروع کنید.

به آماده سازی دیوارها اهمیت خاصی بدهید

قبل از اینکه در قوطی رنگ را باز کنید و با غلطک و قلم مو نقاشی را شروع کنید باید ترک‌ها، درزها و عیوب سطح دیوار را پوشش دهید. با استفاده از بتونه سوراخ‌ها و جای میخ‌ها را پر کنید. ترک ها و زدگی‌های دیوار را بپوشانید تا سطح صاف و یکدست شود. نتیجه نهایی کار شما به این مرحله بستگی دارد. 

سپس با کمک سنباده نرم ناهمواری سطوح و روی قسمت‌های بتونه کاری شده را صاف کنید. با دستمال تمیز و نم‌‌‌‌دار گرد سنباده را پاک کنید. در صورت نیاز از آستری استفاده کنید. استفاده از آستری به نوع رنگ و وضعیت دیواری که می‌خواهید رنگ بزنید بستگی دارد. برای آستری هم می توانید از خود رنگ اصلی استفاده کنید و هم می توانید آستری های مخصوص که در بازار موجود هستند تهیه کنید. قسمت های ترمیم شده و بتونه کاری شده را حتما آستری بزنید. گچ دیوار رطوبت رنگ را به خود می‌کشد و باعث می‌شود رنگ بعد از خشک شدن کدر و بی روح به نظر برسد. آستری باعث افزایش چسبندگی رنگ شده و شفافیت و درخشش رنگ را بعد از خشک شدن افزایش می‌دهد.

 

اگر از قبل رنگ روی دیوار وجود دارد و خیلی هم کثیف نیست نیاز به آستری زدن تمام دیوار ندارید. رنگ های با کیفیت قدرت پوشش دهی بالایی دارند و می‌توانند عیوب و لکه‌های سطحی را به خوبی پنهان کنند. برای پاک کردن لکه‌ها و چربی‌های احتمالی می‌توانید از کهنه پارچه و شوینده‌هایی که در هر خانه‌ای یافت می‌شوند استفاده کنید. سنباده نیز در پاک کردن این لکه‌ها بسیار مفید و موثر است.

 

نقاشی خانه | شرکت ارغوان

رنگ و ابزار نقاشی مناسب را به کار بگیرید

قبل از شروع نقاشی دیوار باید ابزار مناسب را انتخاب و تهیه کنید. از ابزار اولیه مثل سنباده و چسب نواری و کهنه پارچه که بگذریم، برای نقاشی اتاق به قلم مو، غلطک، سینی غلطک، و اگر می‌خواهید از دردسرهای استفاده از نردبان خلاص شوید، به دسته غلطک تلسکوپی نیاز دارید. در مورد هر کدام بهتر است از ابزار مرغوب و باکیفیت استفاده کنید تا در وقت خود صرفه‌جویی کنید و کیفیت نهایی رنگ اتاق بهتر شود. به علاوه ابزار ارزان قیمت یکبار مصرف هستند، پس تهیه ابزار باکیفیت ولو گران‌تر، در نهایت به نفع شما تمام می‌شود چرا که می‌توانید بارها و بارها از آن ها استفاده کنید.

در تهیه رنگ نیز مرغوبیت رنگ را در نظر بگیرید. رنگ‌های باکیفیت حتی اگر گران‌تر باشند، طول عمر بیشتری دارند، اجرای آن‌ها راحت‌تر و زیبایی آن‌ها چند برابر است. تنوع رنگ‌های ساختمانی زیاد است. امروزه طراحی دکوراسیون منزل طرفداران خاصی دارد که تمایل به استفاده از رنگ‌های متنوع دارند. فناوری نیز به کمک این گرایش تازه آمده و دستگاه‌های خودکار میکس رنگ می‌توانند بی نهایت رنگ زیبا و دلخواه را در اختیار شما قرار دهند. آشنایی بیشتر با انواع رنگ های ساختمانی به انتخاب درست شما کمک می‌کند. 

 

ابزار نقاشی مناسب را انتخاب کنید| شرکت ارغوان

نقاشی دیوار را شروع کنید

اگر می‌خواهید کل فضای یک اتاق را رنگ بزنید، بهتر است از قسمت‌های بالایی و قبل از همه از سقف شروع کنید. این مورد می‌تواند تا حدی شخصی و سلیقه‌ای باشد ولی به طور حرفه‌ای، نقاشی را باید از بالا شروع کرد تا در صورت شره کردن و پاشیدن رنگ به اطراف زحمات و وقت شما هدر نرود. لکه‌های رنگی را که به نقاط دیگر سرایت کرده می‌توان به راحتی پوشش داد. اگر برای طراحی دکوراسیون منزل قصد دارید در کنار رنگ‌های روشن از رنگ‌های تیره نیز استفاده کنید، اول رنگ‌های روشن و بعد رنگ‌های تیره را اجرا کنید. قدرت پوشش‌دهی رنگ‌های تیره بیشتر است و رنگ روشن را به راحتی می‌پوشاند.

از روانشناسی رنگ ها برای انتخاب رنگ های متناسب با روحیات و علایق خود بهره ببرید. 

کنج دیوارها، قسمت های باریک و محل تقاطع دو دیوار را نمی‌توان با غلتک نقاشی کرد. پس این قسمت ها را با قلم مو، و دیوارهای عریض را با غلطک پوشش دهید.

 

نقاشی خانه با غلطک | شرکت ارغوان

تکنیک های نقاشی دیوار با قلم مو و غلطک

برای راحتی نقاشی خانه با غلطک به سینی غلطک نیاز دارید. مقدار کمی رنگ را داخلی سینی غلطک بریزید. غلطک را به رنگ آغشته کنید، سپس چندبار روی قسمت مشبک سینی بغلتانید تا رنگ‌های اضافه از رول غلتک جدا شوند. رنگ روی غلتک را به صورت W یا N روی دیوار بکشید و بعد این رنگ را با حرکات بالا به پایین و چپ به راست غلطک روی سطح دیوار پخش و یکدست کنید. از آنجایی که کنج‌ها را نمی‌توان با غلتک رنگ زد، یک حاشیه 15 سانتی‌متری از کناره‌ها و لبه‌ها در نظر بگیرید و بعد این حاشیه‌ها را با قلم مو پوشش دهید.

برای اینکه رد قلم مو و غلتک روی دیوار باقی نماند باید قبل از خشک شدن رنگ با حرکات آرام و ممتد قلم‌مو و غلطک رنگ را یکدست کنید. بهتر است دیوارهای بزرگ را به قسمت‌های فرضی کوچک، مثلا 1 متر در 1 متر تقسیم کنید و هر قسمت را قبل از اینکه رنگ آن کامل خشک شود تمام کنید. با این تکنیک بعد از خشک شدن کل دیوار اثر قلم مو و غلطک باقی نمی‌ماند و سطحی یکدست و هموار خواهید داشت. این روش برای رنگ کردن سقف نیز صدق می‌کند.

 

برای پخش کرن رنگ فشار زیاد به غلطک و قلم مو وارد نکنید. در مورد قلم مو کافی است تا حدی فشار وارد کنید که موهای قلمو کمی خم شوند. در مورد غلطک فشار زیاد باعث می‌شود رد غلطک روی دیوار بماند و یا رنگ روی رول غلطک بچسد و گلوله‌گلوله شود. فشار کم نیز به خسته شدن دست می‌انجامد. بعد از کمی کار کردن خودتان متوجه می‌شوید که چه مقدار به غلطک یا قلم مو فشار وارد کنید.

معمولا برای اینکه نتیجه مطلوب را بگیرید باید دو یا سه لایه رنگ را روی سطح دیوار اعمال کنید. بین اجرای هر لایه زمان دهید تا رنگ قبلی خشک شود و بعد لایه جدید را اعمال کنید. رنگ‌های روغنی زمان خشک شدن بیشتری دارند و به همین دلیل اثر قلم مو و غلطک روی آن ها نمی‌ماند. رنگ‌های پلاستیک و اکریلیک (رنگ های پایه آب یا لاتکس) سریع‌تر خشک می‌شوند و زمان انجام پروژه با این رنگ‌ها بسیار کمتر است.

زمان خشک شدن رنگ بسته به حجم، کیفیت رنگ و شرایط محیطی که رنگ کرده اید متفاوت است. به طور کلی، رنگ های روغنی ظرف 24 ساعت و رنگ های پایه آب حدود 4 ساعت کامل خشک می‌شوند.

 

کندن چسب ماسکه بعد از نقاشی | شرکت ارغوان

رنگ های اضافی را پاک کنید

معمولا رنگ به نقاطی که نمی خواهید سرایت می‌کند. برای پاک کردن لکه های رنگ راه‌های زیادی وجود دارد. می‌توانید رنگ‌های ریخته را قبل از خشک شدن با دستمال پاک کنید. در صورت خشک شدن می توانید از کاردک برای تراشیدن رنگ استفاده کنید. لکه های روی شیشه را با تیغ شیشه پاک کن تمیز کنید تا روی شیشه خط و خش نیفتد.

ابزار و رنگ های باقیمانده را حفظ و نگهداری کنید

بعد از اجرای رنگ و تا زمان خشک شدن آن کاری به دیوارها نداشته باشید. در عوض وقت خود را صرف شستن ابزار و نگهداری رنگ‌های باقیمانده کنید. قلم مو و غلتک را با آب گرم و در صورت نیاز کف صابون خوب بشویید و خشک کنید. خشک شدن رنگ روی قلم مو و غلطک باعث سفت شدن و بی استفاده شدن آن ها می‌شود.

رنگ های باقیمانده را داخل قوطی‌های در دار بریزید و در آنها را محکم ببندید تا هیچ هوایی به آن ها نرسد. ابزارها و رنگ های باقیمانده می‌توانند برای پروژه های بعدی به کار بیایند.

در این مطلب نقاشی خانه به زبان ساده را مطرح کردیم. رنگ کردن اتاق ها راه خوبی برای نوسازی منزل و ایجاد حال و هوای جدید برای همه ما است.

 

نقاشی خانه به زبان ساده | شرکت ارغوان

 

 

منبع: سایت ویکی هاو

 

ویرا تجارت ارغوان

خودت انجام بدهآموزش

آموزش نقاشی ساختمانابزار نقاشیابزار نقاشی مناسب را به کار بگیریدابزار و رنگ های باقیمانده را حفظ و نگهداری کنیداموزش نقاشی ساختمانبه آماده سازی دیوارها اهمیت خاصی بدهیدتغییر دکوراسیون خانهتکنیک های نقاشی دیوار با قلم مو و غلطکچطور دیوار خانه را رنگ کنیمدکوراسیونرنگرنگ آمیزی خانهرنگ آمیزی منزلرنگ امیزی خانهرنگ امیزی دیواررنگ امیزی منزلرنگ کردن خانهرنگ کردن دیواررنگ کردن سقفرنگ کردن منزلرنگ های پایه آبرنگ های روغنیسنباده نرمسینی غلطکشرکت ارغوانطراحی دکوراسیونغلتکغلطکقلم مومراحل نقاشی ساختمانمراقب اسباب و لوازم خود باشیدمنزلنحوه نقاشی منزلنقاشینقاشی خانه به زبان سادهنقاشی خانه در چند مرحلهنقاشی دیوار را شروع کنیدنقاشی ساختماننقاشی منزلویرا تجارت ارغوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *