نقاشی آشپزخانه یک پروژه ساده

نقاشی آشپزخانه یک پروژه ساده | شرکت ارغوان

خانم ها خوب می‌دانند که آشپزخانه قلب خانه است. رنگ آمیزی و نقاشی آشپزخانه در تغییر و بهبود دکوراسیون منزل و حال و هوای اعضای خانواده بسیار موثر است. در این مطلب قصد داریم اصول نقاشی آشپزخانه و هر آنچه برای این کار لازم است بررسی کنیم.

نقاشی آشپزخانه از رنگ آمیزی سایر بخش‌های خانه مثل اتاق خواب‌ها و اتاق نشیمن به نوعی ساده‌تر است چرا که فضای کمتری برای رنگ کردن وجود دارد. بیشتر فضای آشپزخانه را کاشی، سرامیک، دیوار بک اسپلش و کابینت پوشانده است. اما از طرف دیگر، دیوارهای باقیمانده را باید خوب تمیز کرد و زیرسازی‌های لازم را انجام داد.

 

نقاشی آشپزخانه ابزار لازم | شرکت ارغوان

ابزار لازم برای نقاشی آشپزخانه

برای سقف و دیوارهای عریض آشپزخانه می‌توانید از غلطک و سینی غلطک استفاده کنید. برای چهارچوب در و پنجره‌ها همیشه از قلم مو استفاده کنید. همچنین برای رنگ کردن حاشیه‌ها، کنج‌ها و سطوح باریک و غیرمسطح مثل فاصله بین کابینت‌ها و در کابینت‌ها استفاده از قلم مو راحت‌تر است.

از اسپری رنگ نیز می‌توان برای نقاشی آشپزخانه استفاده کرد، اما استفاده از اسپری نیاز به کاور کردن و پوشاندن وسایل و نقاطی دارد که نمی‌خواهیم به رنگ آغشته شوند و از آنجایی که گرد رنگ همه جا پخش می‌شود باید با دقت زیادی این کار را انجام دهید. البته با استفاده از کاور آسان پوش به راحتی می‌توانید هر سطحی و حتی فضاهای بزرگ را کاور کنید و بپوشانید.

 

علاوه بر لوازم و وسایل آشپزخانه، کف آشپزخانه را نیز بپوشانید تا کمتر کثیف شود و بعد از اتمام نقاشی مشکل تمیز کردن لکه‌های رنگ را حذف کنید. مشماهای پلاستیکی رنگ را در خود نگه می‌دارند و ممکن است این رنگ مرطوب به کف کفش بچسبند و به نقاط دیگر منتقل شوند. در نهایت نیز باید آن‌ها را دور بریزید. پارچه‌های کرباس بهترین گزینه محسوب می‌شوند چرا که رنگ را به خود جذب می‌کنند و مانع پخش شدن آن می‌شوند. به علاوه سر نمی‌خورند، سبک هستند و جابه‌جایی آن‌ها راحت است. از همه مهم‌تر، قابل شستشو هستند و می‌توانید باز هم از آن‌ها استفاده کنید. برای رنگ کردن سقف و نقاطی که دور از دسترس هستند به ناچار باید از نردبان استفاده کرد. با این حال می‌توانید دسته غلطک های تلسکوپی تهیه کنید تا هم سرعت رنگ آمیزی و نقاشی را افزایش دهید و هم خطرات و دردسرهای استفاده از نردبان را حذف کنید.  

 

تنوع رنگ در نقاشی آشپزخانه | شرکت ارغوان

رنگ مناسب برای رنگ آمیزی آشپزخانه

آشپزخانه با اتاق‌های دیگر خانه فرق دارد چرا که در معرض آلودگی و چربی است. همچنین رفت و آمد در آشپزخانه زیاد است، پس رنگی مقاوم، بادوام و قابل شستشو لازمه اصلی نقاشی آشپزخانه است. میزان درخشش و براقی رنگ نیز برای فضای آشپزخانه زیبایی را به همراه می‌آورد. رنگ‌های روغنی قابل شستشو هستند اما از آنجایی که نور را انعکاس می‌دهند، عیوب و ناصافی های سطح و آلودگی‌ها را کاملا نمایان می‌کنند. رنگ‌های مات نیز پیشنهاد نمی‌شوند چون شستشوی آن‌ها بسیار سخت است و ذرات رطوبت و چربی باعث لک شدن و رگه‌رگه شدن رنگ مات می‌شوند.

بهترین گزینه برای دیوارها رنگ‌های اکریلیک نیمه براق و ساتنی هستند که هم درخشش لازم را دارند و هم جزو رنگ‌های پایه آب دسته بندی می‌شوند و قابل شستشو هستند. ضمنا سازگار با محیط زیست، ضد قارچ و ضد باکتری هستند که برای فضای آشپزخانه رنگی ایده‌آل تلقی می‌شوند. البته برای نقاشی سقف آشپزخانه معمولا از رنگ پلاستیک استفاده می‌شود چرا که نیازی به شستشو ندارد. برای نقاشی کابینت‌‌های فلزی و چهارچوب در و پنجره‌ها نیز رنگ روغنی بهتر است چرا که مانع نفوذ رطوبت و در نتیجه عدم زنگ زدگی می‌شود. ضمنا رنگ‌های روغنی در برابر سایش مقاومت بیشتری دارند و برای نقاطی که در معرض اصطکاک و تماس بیشتری با مثلا دست هستند، دوام و ماندگاری بیشتری را فراهم می‌کنند.

فارغ از نوع رنگ، می‌توانید از رنگ‌های متنوع و رنگ هایی که تا پیش از این کمتر در طراحی دکوراسیون منزل و آشپزخانه استفاده شده است، مثل زرد روشن، سبز روشن، صورتی، آبی و هر رنگ دیگری استفاده کنید.

 

بعد از تهیه ابزار و رنگ مناسب برای نقاشی، پروژه نقاشی آشپزخانه را شروع می کنیم.

 

تمامی سطوح را کاملا تمیز کنید

مهم‌ترین بخش پروژه نقاشی آشپزخانه تمیز کردن آلودگی‌ها و چربی ها است. مخصوصا دیوارهای نزدیک به اجاق گاز بهترین محل برای انباشته شدن چربی‌ها هستند. دیوارها، کابینت‌ها و هر سطحی که می‌خواهید رنگ بزنید با آب گرم و شوینده‌هایی که در هر حانه‌ای یافت می‌شوند خوب بشویید. گرد و غبار و تار عنکبوت‌هایی که گوشه و کنار و روی کابینت‌ها وجود دارند با جارو برقی یا دمنده باد و دستمال نم‌دار پاک کنید. هیچ نقطه‌ای را از قلم نیاندازید. کیفیت نهایی رنگ شما بستگی به این مرحله دارد.

 

پوشاندن و کاور کردن کابینت ها و لوازم آشپزخانه برای نقاشی | شرکت ارغوان

روی لوازم را بپوشانید

اگر خانه و آشپزخانه شما خالی و بدون اسباب و لوازم است نیازی به پوشاندن و کاور کردن ندارید. کف‌های سرامیک را می‌توانید در آخر کار با کاردک و تراشیدن رنگ تمیز کنید. اگر داخل آشپزخانه لوازمی مثل اجاق گاز، یخچال، میز غذاخوری و غیره دارید حتما آنها را با کاور آسان پوش بپوشانید. اگر از اسپری استفاده می‌کنید، برای اینکه ذرات رنگ به نقاط دیگر سرایت نکنند، چهارچوب در، فضای باز اپن و منافذ دیگر را نیز پوشش دهید. حاشیه‌های باریک و لبه قرنیزها را با نوار چسب کاغذی بپوشانید. اگر می‌خواهید، کف آشپزخانه را نیز با پارچه کرباس بپوشانید.

 

سنباده بکشید

سنباده زنی مزایای زیادی دارد. با سنباده نرم سطح دیوار را صاف و یکنواخت کنید. از آنجایی که رنگ آشپزخانه براق است، می‌تواند عیوب و ناصافی‌ها را منعکس کند. سنباده زنی باعث افزایش چسبندگی رنگ نیز می‌شود. به علاوه در تمیزکاری و پاک کردن آلودگی‌ها و چربی‌ها مفید و موثر است. پس از سنباده زنی باید گرد سنباده را کامل از روی سطوح پاک کنید. وجود گرد سنباده روی دیوار باعث می‌شود بعد از اعمال رنگ و خشک شدن آن سطح دیوارها دانه دانه شوند. ضمنا به مرور رنگ از سطح جدا می‌شود و می‌ریزد. با دستمال نم دار دیوارها و سطوح سنباده خورده را کاملا پاک کنید و اجازه دهید تا خشک شوند.

 

آستری بزنید

اگر دیوار آشپزخانه از قبل رنگ دارد و رنگ آن در وضعیت بدی هم نیست، نیازی به آستری زدن ندارید. دیوارهای بدون رنگ و یا آن‌هایی که رنگ کهنه و کثیفی دارند باید با یک لایه آستری پوشش دهید. آستری چسبندگی رنگ را افزایش می‌دهد و باعث درخشش بیشتر رنگ اصلی بعد از خشک شدن می‌شود. برای آستری می‌توانید هم از رنگ اصلی و هم از آستری‌های مخصوص که در بازار وجود دارند استفاده کنید. آستری را مانند رنگ با غلطک یا قلم مو اجرا کنید.

 

رنگ اصلی را اعمال کنید

بعد از انجام زیرسازی های لازم، تمیزکاری و خشک شدن دیوار، رنگ اصلی را پیاده کنید. همان طور که قبلا ذکر شد، دیوارهای عریض را با غلطک و کنج ها، لبه‌های باریک و قسمت‌های نامسطح را با قلم مو رنگ کنید. اصولا نقاشی خانه را باید از نقاط بالایی و از سقف شروع کنید تا در صورت ریختن و شره کردن رنگ بعدا بتوانید آن را پوشش دهید. برای گرفتن نتیجه ایده‌آل باید دو یا سه لایه رنگ اعمال کنید. بین اجرای هر لایه صبر کنید تا لایه قبلی خشک شود. بسته به نوع رنگ و شرایط محیط، زمان خشک شدن رنگ می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی، رنگ‌های اکریلیک ظرف مدت 4 ساعت خشک می‌شوند. زمان خشک شدن رنگ های روغنی حدود 24 ساعت است.

اگر می‌خواهید کابینت‌ها را جداگانه رنگ کنید باید وقت بیشتری صرف کنید. بهتر است کابینت‌ها را باز کنید و بعد رنگ بزنید.

 

بعد از خشک شدن رنگ چسب‌ها و کاورها را باز کنید، تمیزکاری‌های لازم را انجام دهید، وسایل و لوازم آشپزخانه را بچینید و از رنگ تازه‌ای که به آشپزخانه زده‌اید و دکوراسیون منزل لذت ببرید.

 

نقاشی آشپزخانه | شرکت ارغوان

 

منبع: سایت اسپروس

 

ویرا تجارت ارغوان

آموزشخودت انجام بده

آستری بزنیدآموزش رنگ آمیزی آشپزخانهآموزش نقاشی آشپزخانهابزار لازم برای نقاشی آشپزخانهاشپزخانهاموزش رنگ امیزی اشپزخانهاموزش نقاشی اشپزخانهانتخاب رنگ مناسب آشپزخانه در نقاشی ساختمانتغییر رنگ آشپزخانهتمامی سطوح را کاملا تمیز کنیدچطور آشپزخانه را رنگ کنیمخودت انجام بدهرنگ آمیزی آشپزخانهرنگ اشپزخانهرنگ اصلی را اعمال کنیدرنگ اکریلیکرنگ امیزی اشپزخانهرنگ روغنیرنگ کردن آشپزخانهرنگ کردن دیوار آشپزخانهرنگ کردن کابینت آشپزخانهرنگ مناسب برای رنگ آمیزی آشپزخانهروی لوازم را بپوشانیدسنباده بکشیدشرکت ارغوانکابینت‌ها را جداگانه رنگ کنیدکاور آسان پوشمهم‌ترین بخش پروژه نقاشی آشپزخانه تمیز کردن آلودگی‌ها و چربی ها استنقاشی آشپزخانهنقاشی آشپزخانه یک پروژه سادهنقاشی ساختماننوسازی آشپزخانهویرا تجارت ارغوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *