قلم موی نقاشی | شرکت ارغوان

قلم موی نقاشی | شرکت ارغوان


وقتی صحبت از نقاشی و رنگ آمیزی می شود، چه نقاشی هنری و چه نقاشی ساختمان و نوسازی وسایل، اولین ابزاری که به ذهن خطور می کند قلم مو است (به صورت قلمو نیز مصطلح است). قلم مو ها در اندازه ها و کیفیت های مختلف موجود هستند. الیاف قلم مو نیز از مواد مختلفی تهیه می شوند. انتخاب قلم موی با کیفیت و البته مراقبت و نگهداری درست آن باعث می شود این ابزار کاربردی سال‌های سال برای شما باقی بماند. در این مطلب راه های افزایش عمر قلم موی نقاشی را هم در حین استفاده و هم برای زمانی که استفاده‌ای از آن نمی کنید ذکر می کنیم.

 

تفاوت قلم موی با کیفیت و بی کیفیت

 

همه قلموها به یک شکل و با یک کیفیت ثابت تولید نمی شوند. قلم موی بی کیفیت می تواند هزینه و وقت زیادی را هدر دهد و در نهایت نتیجه مطلوبی نیز حاصل نشود. قلم موهای بی کیفیت بیشتر برای چسب کاری یا رنگ کردن سطوحی مناسب است که زیاد در معرض دید نیستند. کیفیت قلمو بستگی به مواد مورداستفاده در ساخت آن و همچنین ساختار آن دارد.

 

الیاف قلم مو

معمولا الیاف قلم موهایی که کیفیت پایین تری دارند از الیاف مصنوعی مثل نایلون تهیه می شوند. اگر الیاف یا موهای این قلم موها را با دست به دو طرف باز کنید، ملاحظه می کنید که از ضخامت آن ها کاسته نمی شود و نوک الیاف ضمخت و ضخیم هستند. این مسئله باعث می شود نوک قلم مو به خوبی رنگ را در خود نگه ندارد و حاصل کار سطحی می شود که رگه رگه های زیادی دارد. همچنین ممکن است موهای قلم موی بی کیفیت از نظر تعداد کمتر ولی کلفت تر باشند.

در قلم موهای باکیفیت از الیاف طبیعی مثل موی گربه و سمور و اسب، و نیز الیاف مصنوعی مثل نایلون و پلی استر، و همچنین ترکیب این دو استفاده می شود. برای رنگ های روغنی بهتر است از قلم مو با الیاف طبیعی استفاده کنید. برای رنگ های پایه آب و اکریلیک قلم موی طبیعی مناسب نیست چرا که الیاف قلم مو را از بین می برد. قلم موهای مصنوعی برای رنگ های لاتکس و همچنین رنگ روغن مناسب هستند. در قلم موهای باکیفیت، الیاف حالت مخروطی شکل دارند و نوک الیاف پرزهایی دارد که شبیه موخوره به نظر می رسند. این ویژگی باعث می شود تا قلم مو رنگ را به خوبی در خود نگه دارد و نتیجه کار سطحی یکنواخت و یکدست می شود.

 

فرول

به بست فلزی که الیاف قلم مو را روی دسته ثابت نگه می دارد فرول گفته می شود. در قلم موهای بی کیفیت این قسمت به خوبی و محکم روی دسته قرار نمی گیرد. همچنین موهای قلمو به راحتی از آن جدا شده و هنگام رنگ آمیزی به سطح کار می‌چسبد و کار را خراب می‌کند.

در قلم موهای باکیفیت معمولا از فلزات ضدزنگ مثل آلومینوم و فولاد ضدزنگ استفاده می شود و ظاهری محکم و مرتب دارد. الیاف نیز به خوبی و محکم روی دسته قلم مو سوار هستند.

 

دسته قلم مو

دسته قلم موی نقاشی از جنس پلاستیک یا چوب و یا ترکیب هر دو تولید می شود. در قلم موهای باکیفیت چوب و مواد پلاستیکی را با هم تلفیق می کنند و به وسیله تزریق و با پرس، قسمت فرول به دسته دوخته می شود. حاصل این روش قلمویی محکم و بادوام است که عدم شکستگی یا جدا شدن دسته از قسمت های بالای قلم مو را به همراه دارد.  

 

قلم موی نقاشی زدن قلمو در آب | شرکت ارغوان

موارد استفاده قلم مو

قلم مو ابزاری پرکاربرد است. نقاشی ساختمان با قلم مو تکنیک ها و ترفندهای خاصی دارد. از قلمو بیشتر برای نقاشی دیوار، لبه های باریک و سطوح ناصاف استفاده می شود. قلموهای دیواری معمولا پهن تر و الیاف آن به صورت تخت هستند تا بتوانند فضای بیشتری از سطح را پوشش دهند. برای نقاط باریک و همچنین سطوحی که انحنا دارند، هم قلمو های تخت که ضخامت و عرض کمتری دارند کاربرد دارند و هم قلموهایی که سر گرد دارند.

ابزار زیادی برای رنگ آمیزی وجود دارند مثل غلطک و پیستوله. اما مواردی هست که استفاده از قلم مو را اجتناب ناپذیر می‌کند:

  • برای رنگ زدن حاشیه قرنیزها و کنار چهارچوب ها یا نقطه تقاطع دو سطح مختلف باید از قلم مو استفاده کرد.
  • نقاط باریک که برای رنگ کردن آنها امکان استفاده از غلطک و پیستوله نیست باید با قلم مو رنگ شود.
  • اعمال برخی رنگ ها بر روی برخی مواد فقط با قلم مو امکان پذیر است.
  • علاوه بر رنگ آمیزی، می توان از قلم مو استفاده های دیگری نیز کرد مثلا برای چسب کاری.

 

آب بندی قلم مو

قلم موی نو برای استفاده باید اول آب بندی شود. برای این کار، اول چند مرتبه با کف دست الیاف قلم مو را بزنید تا نرم تر و آزاد شوند. سپس همین کار را روی سطحی محکم تر مثل لبه میز انجام دهید. در ادامه چند تکان محکم به قلم مو وارد کنید تا الیاف اضافه و ضعیف از آن جدا شوند. قلم مو را در قوطی رنگ فرو کنید (یک سوم طول الیاف) و روی روزنامه باطله قلم مو را در جهت چپ به راست و برعکس و به شکل + بکشید. به قلم مو نگاه کنید و الیاف تاخورده و کج شده را از قلم مو جدا کنید. الیافی را که بیرون زده اند با ناخن گیر کوتاه کنید تا نوک قلم مو یکدست شود. برای قلم موهای طبیعی می توانید آن را از شب تا صبح در روغن برزک بخوابانید تا حالت بگیرد.

 

قلم موی نقاشی تمیز کردن قلمو در آب تینر | شرکت ارغوان

نگهداری از قلم مو

برای طولانی شدن عمر قلم موی نقاشی راه های ساده ای وجود دارد. برای نگهداری قلم مو حین کار باید آن را مرطوب نگه دارید یعنی مواقعی که رنگ کاری نمی کنید قلم مو را در سطل رنگ و در تماس با رنگ بگذارید. به یاد داشته باشید که تنها یک سوم طول الیاف را در رنگ بگذارید. بعضی قلم موها زایده ای دارند که می توان آن ها را به لبه سطل رنگ آویزان کرد. این زایده را می توانیم به صورت دستی نیز برای قلم مو بسازیم. همچنین می توان یک آهن ربا روی سطل رنگ نصب کرد تا بست فلزی قلم مو یا همان فرول به آن بچسبد، البته به شرطی که قلم موی با کیفیت داشته باشید که فرول مغناطیسی داشته باشد.

 

نگهداری قلم مو در میان مدت

اگر می خواهید از قلم موی نقاشی برای چند ساعت یا حتی چند روز استفاده نکنید، باز هم سریع ترین و راحت ترین راه همین است که نگذارید قلم مو کاملا خشک شود و البته نیازی به تمیز کردن هم ندارد. می توانید با یک کیسه مشما الیاف قلم مو را محکم ببندید. هنگام باز کردن مراقب باشید که موهای قلم مو را از شکل نیندازید. البته برخی به جای کیسه پلاستیک از آلومینیوم استفاده می کنند. با این حال کیسه پلاستیک ارزان تر و در دسترس تر است و بهتر از آلومینیوم مانع رسیدن هوا به الیاف قلم مو می شود.

 

راه دیگر این است که یک سطل کوچک پیدا کنید و متناسب با رنگی که استفاده کرده اید آن را از حلال رنگ پر کنید و قلم مو را درون آن قرار دهید (البته نه تمام قلمو، بلکه فقط الیاف و نهایتا قسمت فرول). برای رنگ های اکریلیک و لاتکس بهترین حلال آب، و برای رنگ های روغنی، تینر است. برای اینکه الیاف قلم مو تغییر شکل ندهد می توانید از چسب های نواری استفاده کنید. به این صورت که قلم مو را به طوری که الیاف آن در حلال غرق شود اما خم نشود در سطل بگذارید. بعد چسب نواری را دو یا سه دور، دور دسته قلم مو بپیچید و دو انتهای چسب را به دو لبه سطل بچسبانید تا قلم مو به صورت آویخته اما محکم در سطل قرار بگیرد. البته برای راحت تر شدن این کار می توانید راه های خلاقانه تری ابداع کنید.

 

نگهداری قلم مو در دراز مدت

اگر کار شما به اتمام رسیده و حالا می خواهید قلم مو را برای پروژه های بعدی آماده نگه دارید این مراحل را انجام دهید:

 

1-رنگ های اضافی را از قلم مو پاک کنید. می توانید قلم مو را به لبه قوطی رنگ بکشید تا رنگ های اضافی از آن جدا شود.

2-با کشیدن قلم مو روی روزنامه باطله به صورت ضربدری، بیشتر رنگ های باقیمانده روی الیاف پاک می شود. این کار را تا زمانی که قلم مو خوب خشک شود ادامه دهید.

3-رنگ های باقیمانده را با کمک حلال مناسب پاک کنید. برای رنگ های لاتکس آب، و برای رنگ های روغنی تینر بهترین حلال است.

4-حلال را دور بریزید یا اگر مورد استفاده مناسب تری برای آن دارید از آن استفاده های دیگر کنید.

5-سپس قلم مو را با آب و کف بشویید تا هر رنگی که باقیمانده و همچنین حلال از روی آن پاک شود. قلم مو را آب بکشید.

6-با کف دست به قلم مو ضرباتی بزنید تا خشک شود. الیاف را به حالت اول برگردانید و مرتب و یکنواخت کنید، به شکلی که انگار قلم مو مثل روز اول نو و کارنکرده است. برای مرتب کردن الیاف می توانید از شانه قلم مو استفاده کنید.

7-قلم مو را داخل کاغذ یا روزنامه بپیچید و با چسب نواری یا کش پلاستیکی محکم ببندید.

 

قلم موی نقاشی تمیز کردن قلمو شانه زدن الیاف قلمو | شرکت ارغوان

 

 

منبع: سایت بابویلا

 

ویرا تجارت ارغوان

 

آموزشدانستنی‌ها

آب بندی قلم موآشنایی با قلم موی نقاشیابزار رنگابزار نقاشیابزار نقاشی ساختمانافزایش عمر قلم موی نقاشیالیاف قلم موالیاف قلموانواع قلم موانواع قلم مو نقاشیانواع قلموتفاوت قلم موی با کیفیت و بی کیفیتچطور قلموی خوب بخریمخصوصیات قلم موی خوبخصوصیات قلموی خوبدسته قلم موشرکت ارغوانفرولقلم موقلم مو نقاشیقلم موهای باکیفیتقلم موی نقاشیقلمموقلموقلمو برای چسب کاریقلمو طبیعیقلمو مصنوعیقلمو نقاشیکاربردهای قلم مومعرفی قلم موهای نقاشیموارد استفاده قلم مونقاشی ساختمان با قلم مونگهداری از قلم موهمه قلموها به یک شکل و با یک کیفیت ثابت تولید نمی شوندویرا تجارت ارغوان

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *