سنباده چگونه ساخته می شود | شرکت ارغوان

قبلا درباره اهمیت سنباده در صنایع امروزی و تاریخچه سنباده صحبت کردیم. در این مطلب شرح می‌دهیم که سنباده چگونه ساخته می شود. مراحلی که در این متن ذکر شده طبق مراحل ساخت سنباده در کارخانه های بزرگ اروپایی همچون سنباده ثایت ایتالیا و طبق استاندارد FEPA (فدراسیون تولیدکنندگان ساینده اروپا) می باشد.

  

مواد اولیه برای ساخت سنباده چیست؟ | شرکت ارغوان

مواد اولیه برای ساخت سنباده چیست؟

برای ساخت سنباده، گریت (ذرات ساینده) فراوان لازم است. ذرات ساینده بسیاری در یک قطعه سمباده وجود دارد. باید در نظر داشت که هدف ایجاد اصطکاک است. با کشیدن سنباده روی چوب و سطح فلز نواقص ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پاک و سطح کار صاف می‌شود. جالب است که یک جسم سخت می‌تواند دیگر اجسام سخت را صیقلی و براق کند. البته جنس ساینده باید از جنس جسمی که ساییده می شود سخت‌تر باشد.

کاغذ سنباده (sandpaper) خیلی از اوقات از کاغذ درست نمی شود بلکه از پارچه هایی مثل پلی کربنات تولید می‌شود. پارچه ها داخل ماشینی که اهرم های چاپ دارند قرار می گیرند. مشخصات سمباده شامل درجه زبری (گریت)، ماه و سال تولید، کد یا عنوان سنباده و نام و لوگوی تولیدکننده توسط این اهرم ها روی پارچه حک می شود. 

  

عبور پارچه از زیر اهرم های پرس دستگاه چاپ ساخت سنباده استاندارد FEPA | شرکت ارغوان

پارچه از زیر اهرم های پرس دستگاه چاپ عبور می کند. در همین حال رزین (چسب حرارتی) به قسمت چاپ نشده پارچه اضافه می شود. رزین های مختلفی برای ساخت سنباده استفاده می شوند اما دو نوع رزین اوره (urea resin) برای سمباده‌های دستی، و رزین فنلیک (phenolic resin) برای سنباده های ماشینی متداول تر از بقیه هستند. پس از اعمال رزین، با سیستم های کامپیوتری تراکم پوشش اندازه گیری می‌شود تا میزان درست مواد به کار رفته مورد تایید قرار بگیرد.

  

رزین (چسب حرارتی) به قسمت چاپ نشده پارچه اضافه می شود استاندارد FEPA | شرکت ارغوان

نصب ذرات ساینده روی پارچه

در این مرحله پارچه‌ها به طبقه زیرین کارخانه که الکترواستاتیک است روانه می‌شود. محیط این طبقه گرم و مرطوب است که مناسب اعمال چسب روی پارچه است. در این جا، دانه‌های ساینده یا به عبارتی گریت به پارچه اضافه می‌شود. برای سنباده های مختلف از گریت‌های متفاوتی استفاده می‌شود. به عنوان مثال، بسیاری از سنباده‌های دستی با گارنت و یا اکسید آلومینیوم ساخته می‌شوند. این در حالی است که برای کاغذ سمباده‌های ماشینی بیشتر از زیرکونیا استفاده می‌شود. جالب اینجاست که این دانه ها قبل از نشستن بر روی کاغذ سمباده بسیار نرم تر به نظر می‌آیند.

درجه زبری یا نرمی یک سنباده از روی همین گریت ها مشخص می شود و به صورت اعدادی که در قسمت پارچه ای سنباده چاپ شده مشخص می شود. سنباده نرم با اعداد بزرگ تر و سنباده زبر با اعداد کوچک تر نمایش داده می شود. این گریت ها روی یک تسمه نقاله ریخته می‌شوند و این تسمه نقاله دانه‌ها را زیر پارچه درحال حرکت جابه‌جا می‌کند.

الکتریسیته این محیط باعث ایجاد یک طوفان شن کوچک می‌شود. محیط الکترواستاتیک باعث می شود گریت‌ها شارژ استاتیک شوند. به این صورت که قسمت‌های سنگین‌تر و متراکم‌تر گریت ها به چسب رزین می‌چسبند و قسمت های تیزتر رو به بیرون قرار می‌گیرند. به این ترتیب، دانه‌های ساینده که در هوا معلق هستند به سطح چسبناک پارچه می‌چسبند و محکم می‌شوند. سیستم الکترواستاتیک باعث می‌شود دانه‌های ساینده به طور یکسان روی پارچه بچسبند. پارچه پوشیده شده از دانه های ساینده وارد مرحله بعد می‌شود.

آزمایش فرمولاسیون سنباده

در مرحله بعد، یک تکنیسین برای نمونه بخشی از کاغذ سنباده را می برد و لایه ها را از هم جدا می‌کند. سپس سه برش متفاوت می‌زند: یکی از پارچه خالی، دیگری از پارچه پوشش چسب دار و سومی از دانه های ساینده و پارچه چسب دار. هر قسمت جداگانه وزن می‌شود تا تایید شود فرمولاسیون درست به کار رفته است. همچنین گریت سمباده ها زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود تا از یکدست بودن سطح ساینده اطمینان حاصل شود.

ادامه محصول در خط تولید، پس از گرفتن تایید وارد یک کوره ۹۱ متری می شود. بخش های حرارتی مختلفی در این کوره وجود دارند که هر یک از قبلی داغ تر است. این گرما دانه های ساینده را روی سطح چسبنده محکم تر می کند و رزین خشک می‌شود. در این مرحله، سمباده به  اندازه کافی زبر است اما هنوز آماده نیست.

کوره سنباده | شرکت ارغوان

سنباده نهایی چگونه آماده می شود؟

در مرحله بعد پوشش دوم رزین به سطح ساینده اضافه می‌شود تا دانه های ساینده روی پارچه محکم شوند. این امر باعث طولانی‌تر شدن عمر سمباده می‌شود. لایه دوم رزین باعث می‌شود سمباده انعطاف لازم را نداشته باشد. از این رو سنباده وارد دستگاهی به نام فلکسر (flexer) می‌شود. در این دستگاه غلتک هایی تعبیه شده که مخصوص شل کردن رزین بدون ریختن و جداشدن گریت ها از روی رزین است. خروجی این ماشین یک سنباده انعطاف پذیر است.

بعد از این مرحله، سنباده‌ها به صورت رول های بزرگ انبار می‌شوند تا بعدا به اندازه های مختلف برش بخورند. بعضی از رول‌ها به صورت ورقه‌های بزرگ بریده می‌شوند. این ورقه‌ها به سنباده های کمربندی (تسمه ای) تبدیل می شوند که در صنایع سنگین کاربرد دارند.

در جای دیگر یک دستگاه، دیسک سنباده‌ها را برش می‌زند. در اینجا چهار رول سنباده همزمان به داخل یک دستگاه غلتانده می‌شوند. این دستگاه در آن واحد چهار برش به صورت مستطیل‌های کوچک می‌زند. این مستطیل‌ها قابل استفاده برای سمباده زنی نیستند بلکه برای ساخت اسکیت بورد استفاده می‌شوند.

سنباده ثایت ایتالیا | شرکت ارغوان

جمع بندی

در این مطلب خواندیم که طبق استاندارد FEPA (فدراسیون تولیدکنندگان ساینده اروپا) سنبـاده چگونه ساخته می‌‌شود. چه ورزشکار، چه نجار یا صنعت کار، سمباده به کار شما می آید؛ فقط باید دقت کنید تا گریت مناسب با کارتان را انتخاب و استفاده کنید وگرنه بدون سمباده کمی به دردسر می افتید.

با انواع سنباده و موارد استفاده سمباده ها بیشتر آشنا شوید.

ویرا تجارت ارغوان

دانستنی‌ها

sandpaperآزمایش فرمولاسیون سنبادهاجزاء سنبادهاستاندارد FEPAاستاندارد اروپایی سنبادهانواع سمبادهانواع سنبادهذرات سایندهساخت سمبادهساخت سنبادهسمباتهسمبادهسمباده پارچه ایسمباده کاغذیسمباده نواریسنبادهسنباده پارچه ایسنباده ثایت ایتالیاسنباده چگونه ساخته می شودسنباده زبرسنباده زنی با دستگاهسنباده زنی دستیسنباده زنی ماشینیسنباده کاغذیسنباده نرمسنباده نهایی چگونه آماده می شود؟سنباده نواریشرکت ارغوانکاغذ سمباتهکاغذ سمبادهکاغذ سنبادهمراحل ساخت سنبادهمواد اولیه برای ساخت سنباده چیست؟نصب ذرات ساینده روی پارچهویرا تجارت ارغوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *