ساخت پودر رنگ خانگی رنگ پودری طبیعی | شرکت ارغوان

ساخت پودر رنگ خانگی رنگ پودری طبیعی | شرکت ارغوان


شاید نام جشن هولی (Holi Festival) را شنیده باشید؛ جشن رنگ هندی ها که طرفداران زیادی در سرتاسر دنیا دارد. اما موضوع این مقاله جشن هولی نیست بلکه پودرهای رنگی است، پودرهایی که علاوه بر استفاده در جشن‌ها و شادی‌ها می‌تواند به عنوان وسیله بازی و سرگرمی کودکان و حتی بزرگ ترها، برای تزئینات و …. مورد استفاده قرار بگیرد. در این مطلب قصد داریم روش ساخت پودر رنگ خانگی را به شما آموزش دهیم. این رنگ پودری هیچ ضرری برای سلامتی شما و همچنین محیط زیست ندارد، حتی قابل خوردن است!

 

مواد لازم برای ساخت رنگ پودری خانگی

برای ساخت پودر رنگ خانگی فقط دو چیز لازم دارید: نشاسته ذرت (به مقدار زیاد) و رنگ های خوراکی.

 

رنگ های خوراکی هم به صورت طبیعی و هم مصنوعی در دسترس هستند. رنگ های خوراکی مصنوعی به صورت پودری، ژله‌ای و مایع در بازار موجود هستند. با اینکه تهیه و استفاده از رنگ های مصنوعی راحت تر است، برای حفظ سلامتی خودتان و عزیزانتان بهتر است از رنگ های خوراکی طبیعی استفاده کنید.

 

رنگ صورتی و قرمز را می‌توانید از لبو، توت فرنگی، تمشک، آلبالو، گیلاس، انار و کلم قرمز به دست بیاورید.

رنگ نارنجی در هویچ، پرتقال، گریپ فروت و گوجه فرنگی یافت می شود.

رنگ سبز را از اسفناج، نعناع، جعفری و حتی چای سبز بگیرید.

رنگ بنفش و آبی را می توانید از بلوبری، بلک بری و کلم بنفش بگیرید. با جوشاندن کلم بنفش یک عصاره بنفش رنگ به دست می‌آید و با اضافه کردن جوش شیرین به این عصاره به یک رنگ آبی خوشرنگ می‌رسید. ضمنا اضافه کردن آبلیمو یا سرکه به جای جوش شیرین، رنگ عصاره کلم را به رنگ قرمز بدل می کند.

رنگ قهوه ای در قهوه، کاکائو و نسکافه و رنگ زرد هم در زردچوبه، زعفران و انبه وجود دارد.

 

پاشیدن پودر رنگ در هوا رنگ پودری طبیعی | شرکت ارغوان

طرز تهیه پودر رنگ

در یک ظرف بزرگ، مثل ظرف های آلومینیومی یکبار مصرف، دو پیمانه نشاسته ذرت و یک پیمانه آب بریزید و خوب هم بزنید. هم زدن این مخلوط با قاشق کمی سخت و خسته کننده است. پس بهتر است از همان اول با دست خوب چنگ بزنید و مخلوط کنید. بعد از اینکه خمیر شما آماده شد به اندازه دو قاشق غذاخوری رنگ خوراکی به آن اضافه کنید و تا وقتی که رنگ در سرتاسر خمیر پخش شود آن را ورز دهید.

 

از دستکش های یکبار مصرف استفاده کنید تا علاوه بر رعایت بهداشت، از رنگی شدن دستان‌تان جلوگیری کنید.

برای درست کردن پودر رنگ‌های مختلف از ظرف‌های جداگانه استفاده کنید و دستکش خود را نیز عوض کنید.

اگر پودر رنگ بیشتری لازم دارید مقدار نشاسته ذرت و آب را دو برابر کنید. برای صرفه جویی، لازم نیست مقدار رنگ خوراکی را دو برابر کنید. با همان مقدار رنگ نیز پودر رنگ پر رنگی به دست می‌آورید.

 

ظرف حاوی خمیر رنگ را در یک مکان خشک قرار دهید و اجازه دهید حداقل 2 یا 3 روز بماند تا خمیر خشک شود. هر وقت دیدید که روی سطح خمیر شکاف‌ها و ترک‌هایی ایجاد شده یعنی خمیر خشک شده است. بهتر است در خلال این چند روز هر از گاهی با یک چنگال خمیر را هم بزنید و پودر رنگ را زیر و رو کنید. این کار باعث می‌شود تا هوا به همه جای خمیر برسد و زودتر و کامل خشک شود. در غیر این صورت ممکن است بعضی قسمت ها مرطوب بمانند و کپک بزنند.

 

بعد از خشک شدن خمیر و پودر شدن آن، پودر رنگ را با کمک غذاساز، مخلوط کن و یا هاون خوب بکوبید و هم بزنید تا نرم و یکدست شود. این فرایند را برای هر رنگ به صورت جداگانه انجام دهید تا رنگ های مختلف با هم قاطی نشوند.

 

پودرهای رنگی در شیشه های دربسته رنگ پودری طبیعی | شرکت ارغوان

سپس هر رنگ را داخل یک زیپ کیف، شیشه، بطری یا هر ظرف درداری که هوا و رطوبت داخل آن نفوذ نمی‌کند بریزید. هر زمان که لازم داشتید، هر مقدار پودر رنگ که خواستید از این ظروف بردارید.

 

با این دستورالعمل ساده پودر رنگ های خوش رنگ بسازید که هم برای بازی کودکان و جشن ها قابل استفاده هستند و هم خوردن آنها هیچ اشکالی ندارد.

 

چند نکته

رنگ این پودرها به راحتی از روی پوست پاک می‌شوند. از روی مو نیز با تکاندن به راحتی پاک می‌شوند. ممکن است به صورت موقت باعث رنگی شدن لباس‌ها شوند اما این لک ها خیلی زیاد نیستند. در صورت نیاز می‌توانید لباس‌های رنگ‌گرفته را با آب سرد بشویید یا آن را به خشکشویی بسپارید. با این حال بهتر است هنگام استفاده از این رنگ پودری لباس‌های خاصتان را نپوشید. در مورد کفش‌ها نیز بهتر است زودتر پودر رنگ را با دستمال مرطوب پاک کنید و نگذارید زمان زیادی روی کفش بمانند. اگر هم به هر دلیل قصد لک کردن لباس دیگران را دارید، باید هنگام بازی کمی پودرها را مرطوب کنید یا هنگام درست کردن پودر، رنگ خوراکی بیشتری اضافه کنید تا شاید لک ایجاد کنند.

 

جشن هولی پاشیدن پودر رنگ در هوا رنگ پودری طبیعی | شرکت ارغوان

برای اینکه خمیر سریع تر خشک شود می‌توانید آن را داخل فر قرار دهید. بعد از اینکه خمیر رنگ کمی رطوبت خود را از دست داد و ترک های کوچکی روی سطح آن پدیدار شد، خمیر را روی کاغذ شیرینی پزی پخش و در سینی فر قرار دهید. درجه فر را روی حرارت 120 تا 150 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. بعد از گرم شدن فر آن را خاموش کنید و سینی را داخل فر قرار دهید. کمی درب فر را باز بگذارید تا رطوبت بخار شده راه خروج داشته باشد. ظرف مدت 30 دقیقه خمیر رنگ کامل خشک می‌شود. بهتر است هر از گاهی خمیر را داخل فر زیر و رو کنید و هم بزنید. دقت داشته باشید که حرارت بیشتر یا زمان بیشتر می‌تواند باعث شود که پودر رنگ مثل سنگ سفت شود.

رنگ پودری که به این روش می‌سازید برای هفته ها در ظروف مناسب دردار قابل نگهداری است. مهم این است که این پودرها خشک بمانند و رطوبت به آنها نرسد. اگر حس کردید که بو می‌دهند یعنی خشک نیستند و اگر رطوبت در آنها بماند کپک می‌زنند.

این پودر رنگ هیچ ضرر و آسیبی برای افراد و محیط زیست ندارد. با این حال استنشاق آن در حجم زیاد، مثل هر پودر و یا ذرات ریز دیگری، آزاردهنده خواهد بود.

برای تهیه پودر رنگ سفید نیز، نشاسته ذرت خالی بدون افزودن رنگ خوراکی کفایت می‌کند.

 

ساخت پودر رنگ خانگی به همین سادگی است، پس همین حالا خودت انجام بده!

 

پودر رنگ در کف دستان وسیله جشن و شادی رنگ پودری طبیعی | شرکت ارغوان

ویرا تجارت ارغوان

خودت انجام بدهآموزش

Holi Festivalاستفاده از رنگ های خوراکیاین پودر رنگ هیچ ضرر و آسیبی برای افراد و محیط زیست نداردبازی با پودر رنگبازی با رنگپودر رنگپودر رنگ برای بازی بچه هاپودر رنگ برای جشنپودر رنگ خانگیپودر رنگ طبیعیپودررنگجشن رنگجشن هولیچطور پودر رنگی درست کنیمچگونه رنگ طبیعی و غیر سمی برای رنگ آمیزی کودکان بسازیمخودت انجام بدهرنگ پودریساخت پودر رنگ خانگیشرکت ارغوانطرز تهیه پودر رنگمواد لازم برای ساخت رنگ پودری خانگیوسیله بازی کودکان و بزرگ ترهاویرا تجارت ارغوان

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *