روانشناسی رنگ‌ها: شناخت ویژگی‌های رنگ ها

روانشناسی رنگ‌ها شناخت ویژگی‌های رنگ ها | شرکت ارغوان

قوه بینایی، اولین و مهم ترین حس ما برای درک، شناخت و ایجاد ارتباط با محیط پیرامون است. رنگ ها، به عنوان مهم‌ترین عامل برای ایجاد ارتباط بین دنیای درون و بیرون و تفکیک ذهنی عناصر فیزیکی شناخته می‌شوند. هر رنگی به نوبه خود دارای معنا، انرژی و اثرات خاصی است که به راحتی منتقل می‌شود. روانشناسی رنگ‌ها به اثرات هر رنگ بر روی احساسات، عواطف و خلق و خوی انسان می‌پردازد. از خاصیت رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون، طراحی لباس و درمان افراد استفاده بسیار می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی‌های هر رنگ و رنگ شناسی بپردازیم. آشنایی با روانشناسی رنگ‌ها و شناخت ویژگی‌های رنگ ها کمک می‌کند تا با توجه به روحیات و احساسات خود به بهترین نحو از حضور آن‌ها در پیرامون خود بهره ببریم.

 

پالت رنگ | شرکت ارغوان

معنا و مفهوم رنگ ها

معنا و مفهوم هر رنگ بسته به فرهنگ، شرایط محیطی و همچنین خصوصیات و علایق فردی می تواند متفاوت باشد. هر رنگ جنبه های بسیاری در خود نهفته دارد. با این حال با درک برخی مفاهیم ساده درباره رنگ ها می توانیم زبان رنگ ها را یاد بگیریم.

رنگ ها را می توان به سه دسته اصلی تقسیم بندی کرد: رنگ های گرم – سرد – خنثی

رنگ های گرم: قرمز، زرد، نارنجی، ارغوانی، صورتی

به طور کلی، رنگ های گرم به عنوان تشدیدکننده احساسات و تحریک کننده عواطف شناخته می شوند. طیف این رنگ‌ها وضوح بصری بالایی دارند و جلب توجه می کنند.

رنگ های سرد: آبی، بنفش، سبز، فیروزه ای

به طور کلی، رنگ های سرد به عنوان رنگ های آرامش بخش شناخته می شوند.

رنگ های خنثی: سفید، مشکی، خاکستری، قهوه ای، بژ

در واقع، رنگ های خنثی جزو طیف های رنگی قرار نمی گیرند و بی رنگ هستند. این رنگ ها از ترکیب رنگ های دیگر شکل می‌گیرند و می‌توانند دارای اثرات مثبت یا منفی باشند.

در ادامه فارغ از تقسیم بندی های ذکرشده، مستقیما به بیان ویژگی‌های رنگ های محبوب می پردازیم.

 

گل سرخ | شرکت ارغوان

رنگ قرمز

قرمز رنگ انرژی، هیجان، فعالیت، جاه طلبی و اراده است. همچنین رنگ خشم و شهوت نیز می‌باشد. قرمز طولانی ترین طول موج بین رنگ ها را دارد، از این رو رنگ قدرتمندی است. اگرچه از لحاظ فنی قابل رویت ترین رنگ محسوب نمی شود، اما از ویژگی‌های رنگ قرمز این است که نزدیک تر از فاصله واقعی دیده می شود و بسیار جلب توجه می کند. قرمز تاثیر جسمانی بر روی انسان می گذارد؛ فشار خون را بالا می‌برد، تحریک کننده است و باعث می شود حس کنیم زمان سریع تر می گذرد.

 

هرچه درباره رنگ قرمز لازم است بدانید

 

گل زرد | شرکت ارغوان

رنگ زرد

در رنگ شناسی ، زرد رنگ عقل و شعور است. زرد رنگ خوش بینی، شادی و اعتماد به نفس است. هر چند می‌تواند بیانگر ناصبوری، انتقاد و بزدلی نیز باشد. طول موج رنگ زرد نیز نسبتا طولانی است و اساسا رنگی محرک است. زرد تحریک کننده احساسات است و از لحاظ روانشناسی قوی ترین رنگ محسوب می شود. استفاده مناسب و به جا از رنگ زرد می تواند روحیه و عزت نفس افراد را بالا ببرد. بر عکس، فام های نامناسب زرد می توانند باعث کاهش اعتماد به نفس، ترس و دلشوره شوند.

 

هرچه درباره رنگ زرد لازم است بدانید

 

میوه پرتقال | شرکت ارغوان

رنگ نارنجی

نارنجی رنگ تعامل اجتماعی و مثبت اندیشی است. همچنین مفهوم منفی نیز دارد که به معنای سطحی‌نگری و بعضا منفی‌نگری است. از آنجایی که ترکیب زرد و قرمز است، تحریک کننده است و واکنش به آن هم احساسی و هم فیزیکی و جسمانی است. از ویژگی‌های رنگ نارنجی این است که ذهن ما را به سمت مسائل مربوط به خوراکی، سرپناه، صمیمیت، راحتی جسمانی و نفسانیت سوق می دهد. جنبه مثبت نارنجی با شادی و فرح، و جنبه منفی آن با فقر و محرومیت پیوند دارد.

 

هرچه درباره رنگ نارنجی لازم است بدانید

 

عروسک صورتی | شرکت ارغوان

رنگ صورتی

صورتی رنگ عشق بی قید و شرط و پرورش دادن است. رنگ مادرانه است. صورتی از فام های قرمز محسوب می شود. بنابراین اثر جسمانی دارد، اما به جای حس تحریک، حس آرامش ایجاد می کند. رنگ صورتی از لحاظ روانشناسی رنگ‌ها ، رنگ قدرتمندی است. بیانگر قواعد زنانگی و بقای موجودات است. استفاده زیاد و نادرست از آن القا کننده بی عقلی و ناپختگی و تخلیه کننده قوای جسمانی است. صورتی زیاد مناسب مردان نیست.

 

هر چه درباره رنگ صورتی لازم است بدانید

 

برگ سبز قطرات آب | شرکت ارغوان

رنگ سبز

در رنگ شناسی ، سبز رنگ توازن و رشد است. در میان معانی بسیار زیاد آن، اتکای به نفس معنی مثبت و مالکیت مفهوم منفی آن تلقی می شوند. سبز چشم نواز و در نتیجه آرام بخش است. سبز در مرکز طیف نوری قرار می گیرد. دنیای اطراف ما مملو از رنگ سبز است که نشانه حیات و وجود آب است. جنبه منفی رنگ سبز، بیانگر سکون و بی تحرکی است و استفاده نادرست از آن باعث بی روحی و بی احساسی فضا می‌شود.

 

هرچه درباره رنگ سبز لازم است بدانید

 

آبی غمگین | شرکت ارغوان

رنگ آبی  

آبی رنگ اعتماد، آرامش، غم و اندوه است. همچنین بیانگر وفاداری و صداقت و نیز محافظه کاری و سردی است. برخلاف رنگ قرمز که اثر جسمانی دارد، رنگ آبی تاثیر ذهنی به همراه دارد. آبی پررنگ ذهن را تحریک و باز می کند و آبی روشن آرامش و تمرکز ذهن ایجاد می‌کند. اجسام آبی رنگ دورتر از فاصله واقعی به نظر می رسند. اگرچه آبی رنگ سرد، غیرعاطفی و غیرصمیمی پنداشته می شود، با این حال طبق تحقیقات محبوب ترین رنگ در دنیاست.

 

هر چه درباره رنگ آبی لازم است بدانید

 

بنفش چشم خیال | شرکت ارغوان

رنگ بنفش

بنفش رنگ تجسم و خیال و معنویت و روحانیت است. هم می‌تواند نشانگر خلاقیت، هم می‌تواند بی عملی و غیرعقلانی بودن را نشان دهد. کوتاه ترین طول موج را دارد. چون از ترکیب قرمز و آبی تشکیل شده، خواص رنگ های گرم و سرد را با هم دارد. در حیطه معنویت، آگاهی را به بالاترین درجه ارتقا می دهد. در برخی سلوک بنفش رنگ خداست. با بعدهای زمان و مکان و با کیهان در ارتباط است.

بنفش همچنین رنگ سلطنت، ثروت و فراوانی است. استفاده بیش از حد از رنگ بنفش موجب ایجاد حس درون گرایی، عمیق اندیشی و باطن بینی می شود. استفاده از فام نادرست بنفش می تواند حس زشتی و بی سلیقگی را، بیش از هر رنگ دیگری، القا کند.

 

هر چه درباره رنگ بنفش لازم است بدانید

 

ارغوانی دست دعا | شرکت ارغوان

رنگ ارغوانی

در رنگ شناسی ، ارغوانی رنگ توازن و هماهنگی کائنات است. بسیاری رنگ بنفش و ارغوانی را یکی می‌دانند. ارغوانی نیز مانند بنفش از ترکیب قرمز و آبی تشکیل می شود. تفاوت این دو رنگ در این است که بنفش ترکیب رنگ آبی بیشتری دارد و ارغوانی به قرمز مایل‌تر است. از بعد روانشناسی رنگ‌ها ، ارغوانی بیانگر شور و حرارت، قدرت و انرژی است. همچنین سکوت و درون بینی را به همراه دارد. ارغوانی کمک می‌کند تا ذهنیات کهنه را دور بریزیم و به تعالی معنوی برسیم. ارغوانی نیز مانند بنفش رنگ شکوه، سلطنت، ثروت و علاوه بر آن، رنگ عرفان و اسرار است.

 

هر چه درباره رنگ ارغوانی لازم است بدانید

 

فیروزه ای دریا آسمان | شرکت ارغوان

رنگ فیروزه ای

فیروزه ای رنگ معاشرت، ارتباط و روشنی ذهن است. همچنین می تواند بی عملی و ایده‌آل گرایی را نشان دهد. فیروزه‌ای نزدیک ترین رنگ به رنگ آسمان و دریا است. از ترکیب رنگ های سبز و آبی تشکیل می شود اما از سبز سردتر است. فیروزه ای با مفاهیم آرامش، زنانگی، خرد، توازن عاطفی، خلاقیت، خوش اقبالی، معنویت، عشق و سعادت مرتبط است. در معماری سنتی ایرانی بسیار موردتوجه واقع شده است.

 

هر چه درباره رنگ فیروزه ای لازم است بدانید

 

قهوه ای تنه درخت | شرکت ارغوان

رنگ قهوه ای

قهوه ای رنگی صمیمانه، دوستانه و در عین حال جدی است. رنگی واقع بینانه که به امنیت، حراست، آسودگی خیال و ثروت مادی مربوط می شود. قهوه ای متشکل از قرمز، زرد و درصد زیادی از مشکی است. جدیت مشکی را دارد اما گرم تر و لطیف تر است. قهوه ای به خاک و زمین و طبیعت وصل می شود. رنگی قابل اتکا است که از نظر بیشتر افراد حس محافظت و دلگرمی ایجاد می کند.

 

هر چه درباره رنگ قهوه ای لازم است بدانید

 

دود خاکستری | شرکت ارغوان

رنگ خاکستری

در رنگ شناسی ، خاکستری رنگ سازش و توافق است. نه سفید است و نه مشکی، و بین دو فام بی رنگ در برزخ است. بی احساس و در عزلت است و می تواند بلاتکلیف باشد. خاکستری خالص تنها رنگی است که خصوصیات روانشناختی روشن و مستقیمی ندارد. خاکستری تا حدی سرکوبگرانه است. تقریبا به علت عدم وجود رنگ باعث ایجاد حس افسردگی می شود. طبیعت خاکستری به طور غریزی یادآور خواب زمستانی است. به جز فام های مناسب و به جا، خاکستری اثر رنگ های دیگری را که کنار آن آمده باشد خنثی می کند. استفاده زیاد از خاکستری می‌تواند بیانگر عدم اعتماد به نفس و ترس از افشاگری یا دیده شدن باشد.

 

هر چه درباره رنگ خاکستری لازم است بدانید

 

ماه نقره ای | شرکت ارغوان

رنگ نقره ای

نقره ای انرژی زنانه دارد. به ماه و جزر و مد ارتباط دارد. نقره ای رنگی سیال، عاطفی، حساس و رازگونه است. نقره ای آرام بخش و پاک کننده است. بیانگر شکوه، ثروت، موفقیت، بالندگی و تجدد است. تفاوت نقره ای با خاکستری این است که نقره ای به سفید مایل تر است و خاکستری به سیاه. در تقابل با سایر رنگ ها، باعث انعکاس و قدرت بخشیدن به رنگ های کنار آن می شود. انرژی رنگ نقره ای شبیه به خاکستری است با این تفاوت که خوش بینانه تر و شادتر است.

 

هر چه درباره رنگ نقره ای لازم است بدانید

 

خورشید طلایی | شرکت ارغوان

رنگ طلایی

در رنگ شناسی ، طلایی رنگ موفقیت، دستاوردهای بزرگ و پیروزی است. با فراوانی، ثروت، نعمت، عیش، کیفیت، شخصیت اجتماعی و وقار مرتبط است. از لحاظ روانشناسی رنگ‌ها ، طلایی بیانگر رفاه، ثروت مادی، تجمل و ولخرجی است. بر عکس نقره ای که رنگی زنانه و مرتبط با ماه است، طلایی انرژی مردانه و قدرت خورشید را دارد. طلایی الهام بخش معنویت، خرد و فهم عمیق از خود و روح است.

 

هر چه درباره رنگ طلایی لازم است بدانید

 

کبوتر سفید | شرکت ارغوان

رنگ سفید

سفید کامل ترین رنگ و در کمال خلوص است. مفهوم سفید پاکی، معصومیت و کمال است. از ویژگی‌های رنگ سفید قابلیت انعکاس دهی آن است و تمام طیف ها را بازتاب می دهد. نگاه کردن به انعکاس آن سخت است، انگار که می گوید “مرا لمس نکن”! سفید نیز مانند سیاه، سازش‌ناپذیر است. پاک، بهداشتی و استریل است. البته کلمه استریل مفهوم منفی نیز دارد و به معنی بی باری و نازایی است. از لحاظ بصری، سفید فضا را بازتر جلوه می دهد. تاثیر منفی سفید روی رنگ های گرم به این صورت است که آن‌ها را به شکلی زننده، پرزرق و برق و روشن نشان می‌دهد.

 

هر چه درباره رنگ سفید لازم است بدانید

 

پلنگ سیاه | شرکت ارغوان

رنگ سیاه

در رنگ شناسی ، سیاه رنگ خفا، معما و ناشناخته هاست که حال و هوایی رازآلود ایجاد می کند. سیاه مجموعه همه رنگ هاست. از بعد روانشناسی رنگ‌ها ، مشکی بسیار جالب توجه است. سیاه یک سد محافظت کننده ایجاد می کند و هر نوع انرژی که به سمت آن روانه شود جذب می کند. شخصیت را پنهان می کند. سیاه در واقع عدم وجود نور است، و چون هیچ طول موجی را بازتاب نمی دهد ترسناک و تهدیدآمیز به نظر می رسد. جنبه مثبت سیاه، وضوح کامل آن است و تفاوت های جزئی را نمایش نمی دهد. گویی همه چیز با هم برابرند. بیانگر پیچیدگی، تجدد، برتری، سازش ناپذیری است و به خصوص با سفید همخوانی فوق العاده ای دارد. سیاه سنگینی و جدیت ایجاد می کند. اینکه می گویند لباس مشکی شما را لاغرتر نشان می دهد افسانه ای بیش نیست.

 

هر چه درباره رنگ سیاه لازم است بدانید

در این مقاله به روانشناسی رنگ‌ها و شناخت ویژگی‌های رنگ ها پرداختیم. آگاهی از این خصوصیات و رنگ شناسی کمک می‌کند تا در طراحی دکوراسیون، طراحی لباس و حتی درمان بیماری ها رنگ مناسب را انتخاب کنیم. دنیای پیرامون ما متشکل از بی نهایت رنگ با فام های گوناگون است. با رنگ آمیزی درست و مناسب محیط زندگی خود، به سلامت و شادابی مان کمک می کنیم. 

 

 

ویرا تجارت ارغوان

دانستنی‌ها

آبی رنگ اعتمادآرامشآشنایی با صفات رنگ هاارتباط و روشنی ذهنارغوانی رنگ توازن و هماهنگی کائناتبنفش رنگ تجسم و خیال و معنویت و روحانیتجاه طلبی و ارادهچطور از رنگ ها استفاده کنیمخاکستری رنگ سازش و توافقخصوصیات رنگ هادستاوردهای بزرگ و پیروزیدوستانه و در عین حال جدیرنگ آبیرنگ ارغوانیرنگ بنفشرنگ خاکستریرنگ زردرنگ سبزرنگ سفیدرنگ سیاهرنگ شناسیرنگ صورتیرنگ طلاییرنگ فیروزه ایرنگ قرمزرنگ قهوه ایرنگ نارنجیرنگ نقره ایروانشناسی رنگ هاروانشناسی رنگ‌هازرد رنگ عقل و شعورسبز رنگ توازن و رشدسفید کامل ترین رنگ و در کمال خلوصسیاه رنگ خفاشخصیت شناسی رنگ هاشرکت ارغوانشناخت ویژگی‌های رنگ هاصورتی رنگ عشق بی قید و شرططراحی دکوراسیون با رنگ های مختلفطلایی رنگ موفقیتغم و اندوهفعالیتفیروزه ای رنگ معاشرتقرمز رنگ انرژیقهوه ای رنگی صمیمانهمعما و ناشناخته هانارنجی رنگ تعامل اجتماعی و مثبت اندیشینقره ای انرژی زنانه داردنماد رنگ هاهر رنگ جنبه های بسیاری در خود نهفته داردهر رنگی نماد چیستهمه چیز درباره رنگ آبیهمه چیز درباره رنگ ارغوانیهمه چیز درباره رنگ بنفشهمه چیز درباره رنگ زردهمه چیز درباره رنگ سبزهمه چیز درباره رنگ سفیدهمه چیز درباره رنگ سیاههمه چیز درباره رنگ صورتیهمه چیز درباره رنگ طلاییهمه چیز درباره رنگ فیروزه ایهمه چیز درباره رنگ قرمزهمه چیز درباره رنگ قهوه ایهمه چیز درباره رنگ نارنجیهمه چیز درباره رنگ نقره ایهیجانویرا تجارت ارغوان

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

prestige premium online OKSN-283 My drunk mother-in-law estrus, I mistaken for my father and was seduced by a nice ass and made vaginal cum shot. - Shinoda Yu MMKZ-032 A cute face and a big ass! - !! - Remi Hoshisaki 277DCV-189 Is it okay to send it home? - case.183 The best masterpiece in the series, "the final form of an erotic woman" appears! - I came to a dangerous house ...? - I thought it was a beautiful woman, but she was a ridiculous woman! - ⇒ Iku, resurrection, blowjob, insertion, Iku, resurrection, blowjob, insertion, Iku, resurrection ... "Phoenix lust" ⇒ Kuru to lick a dick from anywhere! - Kuru in the back of the throat! - And Iku! - ⇒ Drowning in the tide and urine ... Rainy waterboarding! - ?? - A rough room! - ⇒ Beyond SEX ... Male and female ... Instinctual sexual intercourse ⇒ THE ・ A turbulent woman! - Shocking to Tokyo ... House arrest ... No sentence ... And ... TSP-376 Midnight Internet Cafe Mud ● A story of inserting and fixing a vibe coated with aphrodisiac to a female customer who slept soundly 4 MANE-007 M man play The day when Yuuri Asada blames a man and pisses messed up