رنگ کردن کابینت ام دی اف

رنگ کردن کابینت ام دی اف | شرکت ارغوان

شاید این روزها تعویض وسایل ام دی اف و از جمله کابینت ام دی اف چندان مقرون به صرفه نباشد اما از طرفی دوست داشته باشید ظاهر آن ها را عوض کنید. رنگ آمیزی و نقاشی راهی ساده و ارزان برای نوسازی خانه محسوب می شود. در این مطلب به آموزش رنگ کردن کابینت ام دی اف و هر وسیله دیگری که از ام دی اف ساخته شده می پردازیم. دوست دارید کابینت آشپزخانه را با چه رنگی تزیین کنید؟ در ادامه خواهید دید که چه نوع رنگی برای سطوح ام دی اف مناسب تر و بادوام تر است.

 

ام دی اف چیست | شرکت ارغوان

ام دی اف چیست؟

تخته فیبر تراکم متوسط یا همان ام دی اف (MDF) در واقع پسماندهای چوبی است که با استفاده از رزین و در فرایندی خاص تحت فشار زیاد و حرارت بالا انسجام می‌یابد. این روزها استفاده از ام دی اف در ساخت وسایل مختلف به خصوص کابینت آشپزخانه بسیار متداول و پرطرفدار است.

ساختار ام دی اف به گونه ای است که برخلاف تخته چندلایه و چوب ونیر، گره و حلقه های چوب در آن وجود ندارد و این ویژگی کمک می‌کند تا به راحتی برش بخورد. سطح محکم و صاف ام دی اف برای ساخت وسایل مختلف از جمله کابینت آشپزخانه بسیار ایده آل است. ضمن اینکه رنگ آمیزی و جلاکاری ام دی اف بسیار راحت است.

ام دی اف ها هنگام تولید در کارخانه با سنباده گریت (درجه زبری) 150 صاف و هموار می‌شوند، برای همین رنگ کردن سطح ام دی اف راحت است. اما لبه های ام دی اف کمی متخلخل است و منافذی دارد که می تواند رنگ را به خود جذب کند. بنابراین باید قبل از شروع رنگ آمیزی روی لبه های ام دی اف بیشتر کار کرد. وجود همین منافذ کوچک باعث می شود تا رنگ های پایه آب برای اجرای لایه اول روی ام دی اف مناسب نباشند چرا که باعث باد کردن سطح ام دی اف می‌شوند.

 

آماده سازی سطوح ام دی اف قبل از رنگ آمیزی

همان طور که ذکر شد، رنگ کردن ام دی اف راحت است. اما نکته مهم زیرسازی و آماده سازی ام دی اف قبل از اجرای رنگ است. بهترین ترفند برای آماده سازی و زیرسازی سطح ام دی اف استفاده از پرایمرهای روغنی است. همان طور که گفتیم پوشش های پایه آب برای اجرای لایه اول روی ام دی اف مناسب نیستند. پس ابتدا برای آب بندی سطح ام دی اف آن را با یک لایه آستری روغنی پوشش دهید. بعدا می توانید از رنگ های پایه آب جهت رنگ آمیزی ام دی اف استفاده کنید.

 

نقاشی کابینت ام دی اف آشپزخانه | شرکت ارغوان

رنگ مناسب برای ام دی اف

به طور سنتی برای نقاشی کابینت آشپزخانه، چه کابینت های ام دی اف چه فلزی، از رنگ های روغنی استفاده می شود. اما با ظهور فناوری های جدید این روند در حال تغییر است. در حال حاضر، رنگ های پایه آب، شامل رنگ های اکریلیک و لاتکس، برای رنگ آمیزی سطوح ام دی اف گزینه بهتری هستند.

رنگ های روغنی به خاطر قابلیت شستشو و دوام و استقامت زیاد در برابر سایش برای رنگ آمیزی کابینت‌ها استفاده می‌شدند. اما این رنگ ها زمان خشک شدن زیادی دارند و وجود ترکیبات آلی فرار (VOCs) در آن ها برای طبیعت و محیط زیست مضر و خطرناک است. خشک شدن رنگ های روغنی حداقل 24 ساعت زمان لازم دارد. در ضمن احتمال زرد شدن رنگ های روغنی به خصوص در محیط های کم نور زیاد است.

در مقابل رنگ های روغنی، رنگ های اکریلیک و لاتکس قرار دارند که علاوه بر قابلیت شستشو و تنوع بالای رنگ، بسیار سریع‌تر، در عرض 4 ساعت، خشک می شوند. برای رقیق کردن این رنگ ها از آب استفاده می شود، برای همین هیچ خطری برای محیط زیست ندارند. این موضوع به خصوص برای محیط آشپزخانه اهمیت زیادی دارد. ضمن اینکه رنگ های پایه آب ضدقارچ و ضدکپک هستند. با این حال اجرای رنگ های پایه آب نیاز به آماده سازی و زیرکاری بیشتری دارد. در ضمن ممکن است رنگ های پایه آب به اندازه رنگ های روغنی در برابر سایش و خراش مقاوم نباشند که البته این موضوع با اجرای یک لایه پوشش جلا حل می‌شود.

برای رنگ کردن کابینت ام دی اف آشپزخانه استفاده از رنگ های براق و نیمه براق توصیه می‌شود. در فرمول این رنگ‌ها رزین بیشتری وجود دارد که باعث می شود رنگ قابلیت شستشوی بهتر و مقاومت بیشتری در برابر سایش داشته باشد.

از رنگ های مات برای رنگ کردن سطوح ام دی اف در جایی استفاده کنید که درخشش و براقیت مهم نباشد. ضمن اینکه رنگ های مات کمتر نور را انعکاس می‌دهند و به همین دلیل عیوب و ناهمواری های سطح را می‌پوشانند.

 

شروع رنگ آمیزی ام دی اف مرحله به مرحله

با اجرای مراحل زیر می توانید سطح ام دی اف را رنگ آمیزی کنید.

 

باز کردن پیچ و لولا قبل از رنگ کردن ام دی اف | شرکت ارغوان

قدم اول

برای شروع رنگ آمیزی ام دی اف، چه کابینت آشپزخانه چه هر وسیله دیگری، ابتدا باید قطعاتی مثل پیچ و مهره و لولاها را باز و جدا کنید و بعد از رنگ آمیزی و خشک شدن رنگ دوباره آن ها را ببندید. رنگی شدن این قطعات می تواند در عملکرد آن‌ها، مثلا باز و بسته شدن لولا، تاثیر منفی بگذارد. محیط اطراف را با پارچه کرباس یا کهنه پارچه بپوشانید تا بعدا مجبور به پاک کردن رنگ های ریخته شده نباشید. سنباده زنی ام دی اف گردسنباده زیادی تولید می‌کند که می‌تواند چشم و ریه را اذیت کند، بنابراین توصیه می‌کنیم از عینک ایمنی و ماسک استفاده کنید.

 

آب بندی لبه ام دی اف با خمیر گچی و بتونه | شرکت ارغوان

قدم دوم

فارغ از اینکه سطح ام دی اف شما در کارخانه برش خورده باشد یا خود شما آن را برش زده باشید، لبه های ام دی اف باید آب بندی شوند تا رنگ تازه بتواند روی سطح صاف تر ام دی اف به خوبی بچسبد. برای این کار می‌توانید از خمیرهای آب بندی آماده که در بازار وجود دارند استفاده کنید. خمیرهای مخصوص دیوارهای پیش ساخته گچی بهترین گزینه هستند. ترکیب این خمیرها به گونه ای است که به راحتی با انگشت روی سطح مالیده می‌شود و با تبخیرشدن رطوبت داخل آن ها سخت و محکم می‌شوند. همچنین می‌توانید از بتونه های مخصوص چوب برای پر کردن منافذ و برطرف کردن نواقص و صاف کردن سطح ام دی اف استفاده کنید.

بعد از آب بندی لبه ها و خشک شدن خمیر، روی آن را با سنباده زبر یا متوسط، مثلا گریت 220، سنباده بزنید. همچنین اگر روی سطح ام دی اف خراش یا سوراخی می‌بینید، آن ها را نیز با خمیر آب بندی یا بتونه پر کنید، چرا که بعد از رنگ آمیزی، این نواقص کاملا مشهود خواهند بود و ظاهر کار را خراب می‌کنند.

سپس تمام سطح ام دی اف را با همان سنباده 220 سنباده بزنید و با یک دستمال گردسنباده را از سطح ام دی اف پاک کنید. هیچ گرد و غبار و یا لکه و چربی نباید روی سطح ام دی اف باقی بماند.

سنباده زدن سطح ام دی اف | شرکت ارغوان

قدم سوم

سطح ام دی اف را با یک پرایمر روغنی آستری بزنید. همان طور که قبل از این اشاره شد، برای لایه اول نباید از پوشش های پایه آب استفاده کرد چرا که می تواند باعث باد کردن ام دی اف شود. پرایمر روغنی را می‌توانید با قلم مو یا غلطک اجرا کنید. همچنین اسپری کردن آستری نیز امکان پذیر است اما دقت داشته باشد کثیف کاری و مصرف پوشش آستری با اسپری بسیار بیشتر می‌شود.

 

اجرای پرایمر روغنی روی ام دی اف | شرکت ارغوان

قدم چهارم

بعد از خشک شدن لایه آستری، هر رنگی که دوست داشته باشید می توانید برای رنگ کردن کابینت ام دی اف استفاده کنید. همانند اجرای آستری، برای اجرای رنگ نیز می توانید از قلم مو، غلطک یا رنگپاش استفاده کنید. لایه اول رنگ را اجرا کنید و صبر کنید تا خشک شود. برای اطلاع از زمان خشک شدن به اطلاعات درج شده روی بسته بندی محصول مراجعه کنید.

بعد از خشک شدن لایه اول رنگ می توانید لایه دوم و سوم را اجرا کنید تا ظاهر کار مطلوب تر شود. اگر روی سطح ام دی اف قسمت کوچکی را دیدید که نیاز به رنگ کردن و لکه گیری دارد، بهتر است کل سطح ام دی اف را با یک لایه رنگ پوشش دهید تا حالت سایه روشن ایجاد نشود.

هنگام اجرای رنگ های پایه آب با قلم مو، از قلم موهایی که الیاف مصنوعی دارند استفاده کنید چرا که فرمول خاص رنگ های پایه آب باعث باد کردن و خراب شدن الیاف قلم موهای طبیعی می شود.

 

رنگ آمیزی کابینت ام دی اف آشپزخانه | شرکت ارغوان

قدم پنجم

بعد از اینکه لایه نهایی رنگ خشک شد، سطح ام دی اف را با پوشش جلا بپوشانید. می‌توانید از کیلر چوب، لاک الکل، واکس و هر محصولی که می خواهید استفاده کنید. اجرای پوشش جلا علاوه بر زیبایی، از سطح کار در برابر سایش و خراش محافظت می‌کند. برای قسمت هایی که بیشتر در معرض سایش یا تماس با دست هستند، مثل لبه درهای کابینت، اجرای پوشش جلا بسیار اهمیت دارد. برای محافظت بیشتر حتی می توانید لایه جلای ضخیم تری اجرا کنید. اما برای قسمت هایی مثل تاج کابینت که کمتر در دسترس هستند، اجرای یک لایه نازک جلا، آن هم برای زیبایی و درخشش بیشتر سطح ام دی اف کفایت می‌کند.

 

قدم ششم

بعد از اینکه تمام سطح ام دی اف خشک شد، قطعاتی که در مرحله اول جدا کردید دوباره سوار کنید.

 

از اشتباهاتی که حین نقاشی کابینت های آشپزخانه باید از آنها پرهیز کرد مطلع شوید.

 

در این مطلب درباره رنگ کردن کابینت ام دی اف و هر وسیله دیگری که از ام دی اف ساخته شده باشد صحبت کردیم. با زیرسازی درست به راحتی می توان سطح ام دی اف را نقاشی کرد. مراحل ذکر شده را با دقت پیاده کنید و بعد، از ظاهر جدید وسایل ام دی اف و کار دست خودتان لذت ببرید.

 

رنگ کردن کابینت اشپزخانه با سفید | شرکت ارغوان

منابع: سایت بابویلا و اسپروس

 

ویرا تجارت ارغوان

آموزش

mdfmdf چیستآماده سازی سطوح ام دی اف قبل از رنگ آمیزیآموزش رنگ کردن ام دی افآموزش کامل رنگ کردن کابینت ام دی افآموزش مرحله به مرحله رنگ کردن ام دی افام دی افام دی اف چیستام دی اف را چطور رنگ کنیماموزش نقاشی ام دی افباز کردن پیچ و لولا قبل از رنگ کردن ام دی افرنگ آمیزی کابینت ام دی افرنگ امیزی ام دی افرنگ کردن mdfرنگ کردن ام دی افرنگ کردن کابینت ام دی افرنگ مناسب برای ام دی افشرکت ارغوانشروع رنگ آمیزی ام دی اف مرحله به مرحلهنحوه رنگ کردن ام دی افنقاشی ام دی اف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *