رنگ کردن ماشین مثل یک حرفه ای

رنگ کردن ماشین مثل یک حرفه ای | شرکت ارغوان

نقاشی و رنگ کردن خودرو می‌تواند بسیار هزینه بر باشد. اگر جزو کسانی هستید که دوست دارید کارهای این چنینی را خودتان انجام دهید، این مطلب به شما کمک می‌کند تا برای رنگ کردن ماشین مثل یک حرفه ای آماده شوید و مرحله به مرحله پیش بروید. اما قبل از اینکه دست به کار شوید باید در نظر داشته باشید که این پروژه نیاز به صبر، اختصاص زمان و البته تمرین و تبحر دارد. بهتر است قبل از اینکه روی خودروی خودتان اجرا کنید، اول روی قطعات بی‌استفاده و یا ماشین اوراقی خوب تمرین کنید.

 

محلی امن، با تهویه مناسب و حداقل گرد و غبار پیدا کنید

اگر می‌خواهید مثل یک حرفه ای خودروی خود را رنگ بزنید، قبل از هر چیز به مکانی مسقف با تهویه هوای مناسب، حداقل گرد و غبار، نور خوب، و فضای کافی برای کار بر روی ماشین نیاز دارید. شاید پارکینگ خانه شما فضای مناسبی باشد اما باید مراقب شوفاژخانه، سیستم گرمایش مرکزی یا هر منبعی که احتمال احتراق و آتش‌سوزی برای رنگ ایجاد کند باشید.

در صورت ایمن بودن فضای پارکینگ، می‌توانید با پوشاندن دیوارها به کمک ورقه‌های پلاستیکی، از پخش شدن بخارات و گرد رنگ به اطراف و نیز ورود گرد و غبار که در زمان خشک شدن رنگ عامل بسیار مهمی است، تا حد زیادی جلوگیری کنید.

 

استفاده از لوازم ایمنی را جدی بگیرید

وقتی برای تهیه ابزار و رنگ موردنیاز به فروشگاه می‌روید، از خرید لوازم ایمنی غافل نشوید. مهم‌تر از هر وسیله‌ای، ماسک تنفسی مخصوص رنگ کاری ماشین است که اجازه ورود گرد رنگ و گرد سنباده به دستگاه تنفسی شما را نمی‌دهد. به علاوه، از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید تا دچار هیچ مشکلی نشوید.

 

رنگ مطابق با رنگ ماشین خود تهیه کنید | شرکت ارغوان

رنگ مطابق با رنگ ماشین خود تهیه کنید

معمولا می‌توانید کد رنگ ماشین خود را بر روی برگه یا پلاک مطابقت که زیر کاپوت نصب شده پیدا کنید. همچنین ممکن است این کد داخل فریم درب سمت راننده، کنار جایی که اطلاعاتی مثل میزان باد تایرها ذکر شده، نوشته شده باشد.

این کد را به فروشندگان رنگ‌های ماشینی نشان دهید تا رنگ مناسب و مطابق رنگ خودروی شما را در اختیارتان بگذارند. اگر دسترسی به کد رنگ ماشین نداشتید می‌توانید با کارخانه سازنده تماس بگیرید و راهنمایی بخواهید. در نهایت از حرفه ای‌های باتجربه کمک بگیرید تا رنگ مطابق با خودروی شما را مشخص کنند.

در ضمن اگر بخواهید می‌توانید رنگ ماشین خود را کلا عوض کنید!

 

ابزار و رنگ مناسب تهیه کنید

برای رنگ کردن ماشین مثل یک حرفه ای باید از وسایل و ابزار مناسب استفاده کنید. علاوه بر لوازم ایمنی و رنگ موردنیاز، وسایلی مثل رنگ پاش، سنباده نرم (پوساب)، سنباده‌زن برقی (سندر)، تینر، پارچه کرباس، آستری، بتونه سنگی، کاردک، نوار چسب کاغذی (مسکینگ تیپ) و ابزاری که برای باز کردن برخی قطعات خودرو لازم می‌شود تهیه کنید. پس از پیدا کردن محل مناسب و تهیه رنگ و ابزار لازم نوبت به مراحل رنگ کردن ماشین مثل یک حرفه ای می‌رسد.

 

تمام قاب ها و قطعات پلاستیکی و رنگی که قابل جداکردن است بردارید

بیشتر قطعاتی که برای بهبود ظاهر خودرو روی آن نصب شده را می‌توان به راحتی جدا و مجدد نصب کرد. اما اگر دیدید نمی‌توانید این قسمت‌ها را راحت جدا کنید، بهتر است فشار زیاد وارد نکنید چون ممکن است باعث صدمه زدن و شکستن آن‌ها شوید. می‌توانید ابزار مناسب برای جداسازی این قسمت‌ها را از تعمیرکاران خودرو، فروشندگان ابزار یا خدمات خودرو تهیه کنید.

به دفترچه راهنما خودروی خود مراجعه کنید و نحوه درست جداکردن قاب‌ها و قطعات کوچک را بخوانید. در صورت جدا نشدن، تمام قاب‌ها و قطعات پلاستیکی و رنگی را می‌توانید با نوار چسب (مسکینگ تیپ) و کاغذ ماسکه کنید و بپوشانید.

 

بتونه کاری و سنباده زنی بدنه خودرو | شرکت ارغوان

قبل از سنباده زنی، نقاط زنگ زده را ترمیم کنید

از آنجایی که تمام بدنه ماشین سنباده خورده و با رنگ جدید پوشش داده می‌شود لازم نیست برای ترمیم زنگ زدگی‌ها خیلی دقیق و ریز کار کنید. لباس کار بپوشید، ماسک و عینک ایمنی را بزنید، و با استفاده از سنباده مخصوص فلزات زنگارها را حذف کنید. اگر با سوراخ و یا زدگی‌هایی مواجه شدید، با کاردک و بتونه ضدزنگ مخصوص خودرو، این قسمت ها را پر کنید و عیوب را برطرف کنید. بعدا در مرحله سنباده زنی باید این قسمت‌های ترمیم شده و بتونه خورده را صاف و یکنواخت کنید.

 

در مورد نقاط زنگ زده و منافذ بزرگ‌تر باید کمی خلاقانه عمل کنید. برخی افراد و حرفه‌ای‌ها از قوطی نوشابه و کنسرو و یا ورقه‌های نازک پلاستیک سخت تکه‌هایی درست می‌کنند تا این قسمت‌های معیوب را بپوشانند. سپس با بتونه مخصوص خودرو این تکه‌ها را روی قسمت موردنظر نصب و محکم می‌کنند و با سنباده زنی به صورت نرم و آهسته روی آن‌ها را صاف و یکنواخت می‌کنند.

 

در صورت امکان طوری سنباده بزنید تا به بدنه فلزی برسید

در صورت لزوم می‌توانید فقط تا حدی رنگ روی بدنه و یا رنگ آستری را سنباده بزنید که رنگ جدید خوب روی سطح بچسبد. با این حال، اگر وقت و زمان کافی اختصاص دهید و کل رنگ بدنه را حذف کنید، تا جایی که به فلز برسید، پوشش نهایی رنگ کیفیت بهتری خواهد داشت. از دستگاه سندر دوکاره استفاده کنید. سنباده گریت 400 یا 600 روی سندر نصب کنید و با حرکات دایره وار و مداوم بدنه ماشین را سنباده بزنید.

سنباده 600 سنباده نرم‌تری است و کار سنباده زنی با آن ممکن است زمان بیشتری طول بکشد. اما احتمال بروز خط و خش روی بدنه و یا سنباده خوری بیش از حد نیاز را کاهش می‌دهد. هدف این است که روی فلز بدنه را با رنگی مات پوشش دهیم و رنگ جلای نهایی پس از این مرحله اجرا می‌شود. در زمان سنباده زنی حتما از ماسک و عینک ایمنی استفاده کنید.

 

سطح سنباده خورده را کامل تمیز کنید

با پارچه گرد و غبار روی بدنه را تمیز کنید. سپس کل سطح ماشین را با پارچه آغشته به تینر یا وایت اسپریت پاک کنید. باید مطمئن شوید که هیچ آلودگی، چربی و گرد و غباری روی بدنه نباشد.

از ادغام کردن مواد پاک کننده مختلف خودداری کنید. اگر برای شروع از تینر استفاده کردید، تمام بدنه و سطح خودرو را در تمامی مراحل پاکسازی، فقط با تینر تمیز کنید. 5 الی 10 دقیقه صبر کنید تا بدنه خشک شود، سپس قسمت‌هایی را که نمی‌خواهید رنگ بزنید ماسکه کنید.

 

ماسکه کردن بدنه ماشین برای رنگ آمیزی | شرکت ارغوان

قسمت های لازم را با نوار چسب و کاغذ ماسکه کنید و بپوشانید

قسمت‌هایی مثل شیشه‌ها، حاشیه پنجره‌ها، آینه‌ها، جلوپنجره، دستگیره درها و چراغ‌ها را باید با نوار چسب کاغذی، کاغذ و یا مشما بپوشانید. حتما لبه چسب را خوب فشار دهید تا هیچ منفذی برای نفوذ رنگ زیر قسمت‌های ماسکه شده باقی نماند. در صورت نیاز محیط اطراف را نیز با ابزاری مثل کاور آسان پوش پوشش دهید تا رنگ به دیوارها و محیط اطراف سرایت نکند.

 

رنگ پاش و روش اسپری کردن را اول امتحان کنید

اگر تجربه لازم برای استفاده از دستگاه رنگ پاش را ندارید حتما قبل از اینکه شروع به رنگ زدن ماشین خود کنید، روی یک ورق فلزی بی‌استفاده روش استفاده از آن و تکنیک‌های کار کردن با آن را تمرین و امتحان کنید.

کمپرسور هوای دستگاه رنگ پاش را راه بیندازید و آستری مخصوص اتومبیل را مطابق با دستورالعمل که روی بسته‌بندی محصول قید شده روی سطح امتحانی اعمال کنید. رنگ پاش را در فاصله 15 سانتی متری سطح نگه دارید، ماشه رنگ‌پاش را فشار دهید و با حرکت مداوم از یک سمت به سمت دیگر سطح را پوشش دهید. در حین اسپری کردن رنگ، همیشه این حرکت به اصطلاح «جارویی» را از چپ به راست و راست به چپ حفظ کنید.

 

بهترین قطعه تمرینی درب ماشین اسقاطی است. ورقه فولاد نیز وسیله خوبی برای تمرین و امتحان کردن تکنیک رنگ پاشی است. در صورت نیاز حتی می‌توانید از تخته چوب یا حتی کارتن مقوایی استفاده کنید، اما پخش شدن و چسبیدن آستری و رنگ روی این سطوح مثل سطوح فلزی و بدنه ماشین نیست.

فرایند پر کردن و اسپری کردن بین رنگ‌پاش‌های مختلف از برندهای مختلف متفاوت است. قبل از شروع، دفترچه دستورالعمل مربوط به محصول را با دقت مطالعه کنید. استفاده از ایزار ایمنی را فراموش نکنید!

 

پوشش آستری روی بدنه ماشین با رنگ پاش | شرکت ارغوان

پوشش آستری را از بالا به پایین بزنید

بعد از اینکه روش اسپری کردن را خوب یاد گرفتید، کار روی ماشین را شروع کنید. یک لایه نازک و یکنواخت آستری روی بدنه بپاشید. از سقف ماشین شروع کنید و به سمت پایین بدنه ادامه دهید. حرکت جارویی را در تمام طول کار حفظ کنید. برای یک ماشین معمولی، پوشش دادن کل بدنه بین 10 تا 20 دقیقه طول می‌کشد.

صبر کنید تا لایه اول آستری خشک شود، سپس یک یا دو لایه دیگر نیز اضافه کنید. طبق دستورالعملی که روی بسته‌بندی آستری ذکر شده برای خشک شدن آستری صبر کنید. معمولا خشک شدن آستری بین 20 الی 60 دقیقه زمان می‌برد. بین اجرای هر لایه زمان کافی برای خشک شدن لایه قبلی اختصاص دهید.

 بعد از اجرای دو یا سه لایه آستری، سطح فلز بدون رنگ بدنه باید کاملا پوشش یافته باشد. بعد از اجرای آستری، طبق دستورالعمل محصول، رنگ پاش را تمیز کنید.

 

سطح آستری را با سنباده خشک یا تر سنباده بزنید

بعد از اجرای لایه آخر آستری، حداقل یک ساعت صبر کنید، سپس با سنباده خیلی نرم، مثل سنباده گریت 1500، سطح بدنه را سنباده بزنید تا صاف و یکنواخت شود. هر بار روی یک قسمت از بدنه کار کنید، سنباده را به صورت خشک و یا با آب خیس کنید و به آرامی ابتدا در جهت چپ و راست، سپس در جهت بالا و پایین روی سطح بدنه بکشید.

 

برخی حرفه‌ای‌ها ترجیح می‌دهند از پوساب‌های نرم‌تر مثل سنباده گریت 2000 استفاده کنند. سنباده زنی با سنباده نرم‌تر زمان بیشتری طول می‌کشد، در عوض از سنباده خوری بیش از حد جلوگیری می‌کند. به یاد داشته باشید که هدف صاف کردن سطح و حذف ناصافی های آستری و بتونه است نه لخت کردن سطح و رسیدن به فلز بدنه.

 

قبل از اجرای رنگ، سطح را تمیز کنید

یک تکه پارچه کرباس را با تینر مرطوب کنید. به آرامی و به صورت حرکات دایره وار سطح بدنه را تمیز کنید. هیچ گونه آلودگی، چربی و غباری نباید روی سطح باقی بماند. حداقل 10 دقیقه صبر کنید تا سطح بدنه خشک شود.

 

اسپری کردن رنگ را اول امتحان و بعد روی بدنه ماشین اجرا کنید

رنگ خودرو را آماده کنید و مطابق دستورالعمل راهنما رنگ پاش را پر کنید. اسپری کردن رنگ کمی با اسپری کردن آستری متفاوت است، بنابراین اول روی سطح اسقاطی تمرین و امتحان کنید. سپس، روی بدنه خودرو یک لایه رنگ، با همان حرکت جارویی رنگ‌پاش، از سقف ماشین به سمت پایین بدنه اعمال کنید.

اگر رنگ شما نیاز به رقیق شدن دارد طبق دستورالعمل و با دقت بسیار آن را رقیق کنید. رقیق کردن بیش از حد رنگ باعث کاهش درخشندگی رنگ نهایی و نیز جاری شدن رنگ روی بدنه ماشین می‌شود. حتما از وسایل ایمنی خود استفاده کنید. اسپری کردن رنگ روی یک ماشین معمولی حدود 20 دقیقه زمان می‌برد.

 

پاشیدن رنگ روی بدنه ماشین با رنگ پاش

سه یا چهار لایه رنگ اعمال کنید

برای گرفتن بهترین نتیجه 3 یا 4 لایه رنگ روی بدنه اجرا کنید و بین اجرای هر لایه زمان کافی برای خشک شدن رنگ در نظر بگیرید. برای خشک شدن لایه اول رنگ حدود 20 الی 60 دقیقه زمان لازم است. در هر صورت به دستورالعمل محصول مراجعه کنید.

بعد از اجرای رنگ، رنگ پاش را تمیز کنید.

 

سطح رنگ خورده را به آرامی سنباده بزنید

همان طور که سطح آستری را سنباده زدید سطح رنگ خورده را نیز باید سنباده بزنید. برای این کار، بعد از اجرای آخرین پوشش رنگ حداقل یک ساعت صبر کنید، سپس قسمت‌هایی که رنگ دانه‌دانه شده را با سنباده نرم 1500 (یا 2000) به صورت خشک یا تر سنباده بزنید. سنباده زنی این مرحله باید سبک باشد. از همان تکنیکی استفاده کنید که برای سنباده زنی آستری به کار بردید. یک بار دیگر سطح سنباده خورده را با دستمال مرطوب‌شده با تینر تمیز کنید. قبل از اجرای مرحله بعد، 5 الی 10 دقیقه صبر کنید تا سطح خشک شود.

 

با دولایه رنگ جلا سطح را پوشش دهید

رنگ پاش را با رنگ جلای موردنظر، طبق دستورالعمل محصول پر کنید و به صورت چپ به راست و بالا به پایین سطح بدنه را رنگ بپاشید. همانند مراحل قبلی، صبر کنید تا پوشش اول خشک شود، سپس سنباده نرم بزنید و سطح را تمیز کنید. سپس 1 یا 2 لایه دیگر رنگ جلا اجرا کنید.

برای گرفتن نتیجه بهتر، قبل از پاشیدن رنگ جلا نیز ابتدا آن را روی سطح اسقاطی خود امتحان و تمرین کنید.

برای اطلاع از زمان دقیق خشک شدن رنگ به دستورالعمل محصول مراجعه کنید. با این حال، به طور کلی بعد از حدود 10 دقیقه پس از اجرای لایه نهایی می‌توانید چسب ها و قسمت‌های ماسکه شده را جدا کنید.

 

برای خشک شدن کلی بدنه باید حداقل یک هفته صبر کنید

اگر به سطح بدنه دست بکشید، معمولا بعد از 24 ساعت حس می‌کنید که رنگ خشک شده است. با این حال طبق توصیه تولیدکنندگان رنگ، بهتر است یک هفته صبر کنید تا رنگ کامل خشک شود. اجازه دهید تا خودرو در همان محلی که کار نقاشی را روی آن انجام داده‌اید بماند و تا حد امکان از نشستن گرد و غبار روی بدنه رنگ شده جلوگیری کنید. سعی کنید از جابه‌جا کردن وسایل یا هر کاری که باعث بلند شدن گرد وغبار می‌شود پرهیز کنید.

 

عیوب کوچک را با سنباده برطرف کنید

برای شروع، با استفاده از پوساب 1200 یا 1600 و با همان تکنیکی که قبلا ذکر شد عیوب روی بدنه را برطرف کنید. قسمت‌های سنباده خورده را با دستمال نم‌دار پاک کنید. سپس با سنباده بسیار نرم مثلا سنباده 1600 یا 2000 این نقاط را صاف و یکنواخت کنید.

سنباده زنی این مرحله بسیار حساس است، پس با نرمی و آهستگی این کار را انجام دهید. در غیر این صورت، شاید مجبور شوید نقاطی که زیاد سنباده زده‌اید دوباره رنگ بزنید. بعد از اجرای سنباده زنی نهایی، کل سطح بدنه را تمیز کنید.

 

پرداخت زدن بدنه ماشین بعد از رنگ زدن | شرکت ارغوان

با دست یا دستگاه پرداخت نهایی را اعمال کنید

برای درخشش بیشتر رنگ بدنه، باید آن را پولیش یا همان وارنیش بزنید. پولیش کاری و پرداخت دستی نتیجه بهتری خواهد داشت، اما پرداخت با دستگاه سریع‌تر و آسان‌تر است. پرداخت کردن بدنه ماشین نیاز به دقت و البته تمرین و تجربه دارد. می‌توانید این مرحله را به حرفه‌ای‌ها بسپارید.

پرداخت نامناسب می‌تواند باعث از بین رفتن رنگ و تمام زحمات شما شود. برای نتیجه بهتر، باید دوباره بدنه ماشین را ماسکه کنید و چند مرتبه کل بدنه را پرداخت بزنید. استفاده از تجهیزات ایمنی را فراموش نکنید.

 

تمیز کاری ماشین تازه رنگ شده | شرکت ارغوان

در این مطلب مراحل رنگ کردن ماشین مثل یک حرفه ای را بررسی کردیم. نقاشی و رنگ‌آمیزی خودرو زحمت و دقت بالایی می‌طلبد. با این حال اگر میل دارید خودتان این کار را انجام دهید استفاده از ابزار مناسب، تمرین و البته صبر رمز موفقیت شما خواهد بود. در ضمن، اجرای این مراحل می‌تواند نقطه شروعی برای حرفه‌ای شدن شما باشد. 

 

 

منبع: سایت ویکی هاو

 

ویرا تجارت ارغوان

 

 

 

آموزشخودت انجام بده

krhad lhadkآموزش رنگ کردن ماشینآموزش نقاشی اتومبیلآموزش نقاشی خودروابزار و رنگ مناسب تهیه کنیداتومبیلارغواناسپری کردن رنگ را اول امتحان و بعد روی بدنه ماشین اجرا کنیداستفاده از لوازم ایمنی را جدی بگیریداموزش نقاشی ماشینبا تهویه مناسب و حداقل گرد و غبار پیدا کنیدبا دست یا دستگاه پرداخت نهایی را اعمال کنیدبا دولایه رنگ جلا سطح را پوشش دهیدبرای خشک شدن کلی بدنه باید حداقل یک هفته صبر کنیدپوسابپوستابپوشش آستری را از بالا به پایین بزنیدپولیش زدن ماشینپولیش کاری اتومبیلتمام قاب ها و قطعات پلاستیکی و رنگی که قابل جداکردن است برداریدچطور خودمان ماشین را رنگ کنیمچطور ماشینم رو رنگ کنمچگونه یک خودرو را به‌ صورت استاندارد رنگ آمیزی کنیمخودت انجام بدهخودرودر صورت امکان طوری سنباده بزنید تا به بدنه فلزی برسیدرنگ اتومبیلرنگ پاش و روش اسپری کردن را اول امتحان کنیدرنگ خودرورنگ کردن بدنه ماشینرنگ کردن ماشینرنگ کردن ماشین مثل یک حرفه ایرنگ ماشینرنگ مطابق با رنگ ماشین خود تهیه کنیدسطح آستری را با سنباده خشک یا تر سنباده بزنیدسطح را تمیز کنیدسطح رنگ خورده را به آرامی سنباده بزنیدسطح سنباده خورده را کامل تمیز کنیدسه یا چهار لایه رنگ اعمال کنیدشرکت ارغوانعیوب کوچک را با سنباده برطرف کنیدقبل از اجرای رنگقبل از سنباده زنیقسمت های لازم را با نوار چسب و کاغذ ماسکه کنید و بپوشانیدماشینمحلی امننقاشی اتومبیلنقاشی خودرونقاشی ماشیننقاط زنگ زده را ترمیم کنیدوارنیشوارنیش زدن بدنه خودروویرا تجارت ارغوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fc2 ppv free XXX-AV-20677 Mika Futaba Amber Uta Sexy Izakaya Full HD Vol.01 HTMS-118 Henry Tsukamoto Absolutely Missing Video Erotic Book EROFV-043 [Amateur female college student] Height 175 cm model beauty 22 years old Kaori-chan Enjoy the exquisite body of a blessed tall, cat-loving Yomimo female college student as you desire! - !! - World-class goddess 413INSTC-233 [Good news for boobs] Big breasts college student, it's dangerous! - Cosplay Orgy Fuck Using Magical Oil To Gangimari Climax Raw Saddle Creampie Dopyupyupyu! 393OTIM-109 [Delusional subjectivity] I'm sorry for being lewd and vulgar. - I came because I wanted to have an affair. - Anka Suzune