خوش آمدید
رنگ کردن سطوح ناصاف | شرکت ارغوان

اگر به اطراف خود نگاه کنید متوجه می شوید که بخش زیادی از فضاهای دکوراتیو پیرامون ما را سطوح ناصاف و بافت‌دار مثل دیوارهای آجری، سطوح سیمانی و بتنی، استاکو و یا دیوارهای پیش ساخته گچی بافت دار تشکیل داده‌اند. این سطوح نیز مانند هر سطح دیگری در معرض آلودگی و فرسایش قرار دارند و بعد از مدتی نیاز به ترمیم، نوسازی و زیباسازی پیدا می‌کنند. رنگ آمیزی و نقاشی چنین سطوحی ابزار و تکنیک های خاصی می‌طلبد. در این مطلب قصد داریم در مورد رنگ کردن سطوح ناصاف ، بافت دار و طرح دار صحبت کنیم.

 

 

 

رنگ کردن سطوح آجری | شرکت ارغوان

رنگ کردن سطوح آجری

رنگ کردن و نقاشی دیوارهای آجری بسیار رایج شده است. رنگ کردن سطوح آجری کمی پیچیده تر از سایر سطوح بافت‌دار است. قبل از اجرای رنگ، احتمالا نیاز به ترمیم بعضی از قسمت‌های دیوار خواهید داشت. اگر دیوار آجری مدنظر شما تازه ساخته شده است، حداقل یک سال باید صبر کنید و بعد به رنگ کردن آن بپردازید. این زمان به دیوار اجازه می‌دهد تا خوب هوا بخورد و خشک شود.

 

مراحل رنگ کردن سطوح آجری

قدم اول

سطح آجر را از هر گونه آلودگی، تار عنکبوت، قارچ و کپک و شوره احتمالی که روی بیشتر دیوارهای آجری پدیدار می‌شود پاک کنید. برای این کار از محلول آب و کف و برس یا قلموی سفت استفاده کنید. برای سطوح بزرگ مثل دیوارهای بیرونی می‌توانید از دستگاه واترجت یا آب پرفشار کمک بگیرید. سپس ۲۴ ساعت صبر کنید تا سطح آجر کاملا خشک شود.

 

قدم دوم

ملات بین آجرها را بازبینی کنید تا حفره و سوراخی نداشته باشند. سوراخ های کوچک را با گچ پر کنید و برای حفره‌های بزرگ‌تر از یک بنای حرفه ای کمک بگیرید تا قبل از اجرای رنگ ترمیم های لازم را انجام دهد.

 

قدم سوم

با استفاده از موادی که در برابر نفوذ رطوبت مقاوم هستند مثل چسب بتن یا ملات رزین سطح دیوار آجری را آب بندی کنید. برای اینکه از کثیف شدن محیط اطراف جلوگیری کنید از تکه های پارچه یا روزنامه باطله استفاده کنید و آن ها را روی زمین پهن کنید. قسمت‌هایی از آجر را که نمی خواهید رنگی شوند با نوارچسب کاغذی ماسکه کنید و بپوشانید.  به بسته بندی محصول مراجعه کنید و طبق دستورالعمل آن را اعمال کنید. به زمان خشک شدن محصول که روی بسته بندی آن درج شده دقت کنید.

 

قدم چهارم

بعد از خشک شدن خمیر آب بندی، با یک غلتک نقاشی پرزدار سایز قطور یک لایه آستری اکریلیک مخصوص سطوح آجری روی سطح اجرا کنید. اگر روی آجر شوره و سفیدک داشتید، دو یا چند لایه آستری اجرا کنید. بین اجرای هر لایه باید صبر کنید تا لایه قبلی خشک شود و بعد از اجرای لایه نهایی آستری و قبل از اجرای رنگ اصلی زمان بدهید تا لایه آستری کامل خشک شود.

 

قدم پنجم

با استفاده از یک غلتک پرزدار قطور یا رنگ پاش رنگ را اجرا کنید. سپس با یک قلم موی کوچک نقاط جا افتاده و حاشیه درب و پنجره ها را پر کنید. بهتر است از رنگ های اکریلیک نیمه براق استفاده کنید، چرا که قدرت چسبندگی این نوع رنگ ها روی آجر بیشتر است، راحت‌تر تمیز می‌شوند و زیبایی و جلوه بهتری روی آجر دارند. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید می توانید چند لایه رنگ اجرا کنید. بین اجرای هر لایه صبر کنید تا لایه قبلی خشک شود.

 

 

 

رنگ کردن سطوح سیمانی و بتنی | شرکت ارغوان

رنگ کردن سطوح سیمانی و بتنی

رنگ کردن سطوح سیمانی و بتنی تقریبا آسان است. مهم ترین قسمت این کار، آماده سازی سطح برای نقاشی است.

 

مراحل رنگ کردن سطوح سیمانی و بتنی

 

قدم اول

رنگ های کهنه و پوسته شده را حتما بتراشید. سطوح کوچک را با کاردک یا برس سیمی و سطوح بزرگ تر را با واترجت تمیز کنید. مطمئن شوید که هیچ نوع آلودگی یا رنگ کهنه ای مانع چسبندگی رنگ جدید به سطح نمی‌شود. می توانید تری سدیم فسفات (TSP) را با آب مخلوط کنید و با قلم مو روی سطح بکشید تا تمیز شود.

 

قدم دوم

سطح موردنظر را چک کنید. سوراخ ها و منافذ را با ملات سیمان پر کنید. با توجه به اطلاعات درج شده روی محصول صبر کنید تا خشک شود و بعد سطح سیمان را آب بندی کنید.

 

قدم سوم

با استفاده از موادی که در برابر نفوذ رطوبت مقاوم هستند مثل چسب بتن یا ملات رزین سطح سیمان یا بتن را آب بندی کنید. برای شروع مرحله بعدی صبر کنید تا خمیر آب بندی خشک شود.

 

قدم چهارم

با استفاده از یک غلطک قطور یک لایه آستری مخصوص سطوح سیمانی یا بتنی اعمال کنید. قسمت هایی که با غلتک قابل دسترسی نیستند با قلم مو پوشش دهید.

 

قدم پنجم

بعد از اینکه لایه آستری خشک شد، نوبت به اجرای رنگ می رسد. رنگ موردنظر را با غلتک، قلم مو یا رنگ پاش اجرا کنید و تمام قسمت ها را پوشش دهید. می توانید چند لایه رنگ اجرا کنید. بین اجرای هر لایه صبر کنید تا لایه قبلی کامل خشک شود وگرنه رنگ پوسته می‌کند.

 

 

 

رنگ کردن سطوح استاکو | شرکت ارغوان

رنگ کردن سطوح استاکو

استاکو یک نوع خمیر است که از ترکیب خمیر کاغذ، چسب جسو، پودر کناف، آب و چسب کاشی به دست می‌آید و برای برجسته کاری و طراحی های دکوراتیو بسیار استفاده می‌شود. سطح استاکوی تازه را نباید رنگ کرد و برای رنگ آمیزی آن باید حداقل یک ماه صبر کرد تا کاملا خشک شود.

 

مراحل رنگ کردن سطوح استاکو

قدم اول

برای رنگ کردن سطوح ناصاف استاکو ابتدا باید سطح را تمیز کنید. ساده ترین و سریع ترین راه استفاده از واترجت است. حاشیه درب و پنجره ها را با مشما بپوشانید تا آب به داخل نفوذ نکند. برای سطوح داخلی و کوچک تر از آب و کف استفاده کنید و با قلم مو روی سطح بکشید. منتظر باشید تا سطح استاکو کامل خشک شود.

 

قدم دوم

منافذ و سوراخ های سطح را ترمیم کنید. برای سوراخ های کوچک از گچ و برای حفره ها و شیارهای عمیق تر از خمیر استاکوی تازه استفاده کنید. قبل از اجرای آستری صبر کنید تا نقاط ترمیم شده خشک شوند.

 

قدم سوم

همانند سطوح آجری و سیمانی، استاکو نیز نیاز به آستری دارد. یک لایه آستری باکیفیت روی سطح اجرا کنید و تا خشک شدن آن صبر کنید.

 

قدم چهارم

در فضاهای بیرونی، برای اجرای رنگ روی استاکو باید دونفره کار کرد. به این صورت که ابتدا نفر اول رنگ را با رنگ پاش روی سطح اجرا می کند. سپس نفر دوم بلافاصله روی رنگ اسپری شده را با غلتک یکنواخت می کند. در مورد اندازه غلطک نیز دقت کنید که هر چه ضخامت و ناهمواری های روی سطح استاکو بیشتر باشد، باید غلطک قطورتر و پرزهای آن بلندتر باشد.

 

برای سطوح داخلی، باز هم به رنگ باکیفیت و غلطک قطور نیاز دارید. رنگ را داخل سینی غلتک بریزید، غلتک را به رنگ آغشته کنید و با فشار یکنواخت روی سطح استاکو بکشید. نقاط عمیق‌تر که دور از دسترس غلطک هستند با قلم مو پوشش دهید. برای سطوح داخلی نیز می‌توانید از رنگ پاش استفاده کنید، اما باید کف زمین و درب و پنجره ها را ماسکه کنید تا گرده رنگ این نقاط را رنگی نکند. برای پوشش دهی بهتر سطح استاکو، دو لایه رنگ توصیه می شود.

 

نکته ای که در مورد سطوح استاکو باید در نظر داشت این است که این سطوح رنگ بیشتری نسبت به سایر سطوح نیاز دارند. بنابراین هنگام تهیه رنگ، رنگ بیشتری خریداری کنید و باقیمانده رنگ را نیز برای ترمیم های آتی نگه دارید.

 

 

 

رنگ کردن دیوارهای پیش ساخته گچی بافت دار | شرکت ارغوان

رنگ کردن دیوارهای پیش ساخته گچی بافت دار

رنگ کردن دیوارهای پیش ساخته گچی، به خصوص وقتی بافت و طرح خاصی روی سطح آن ها است کمی سخت و چالش برانگیز است، چرا که رنگ باید تمام درزها و شیارهای آن را پوشش دهد. استفاده از غلطک پرزدار قطور کار را ساده‌تر می‌کند.

 

 

مراحل رنگ کردن دیوارهای پیش ساخته گچی بافت دار

قدم اول

دیوارهای گچی مثل آهنربا چرک و کثیفی را به خود جذب می‌کنند. پس قبل از هر کاری، تمیز کردن سطوح گچی بسیار مهم است. اول خاک دیوارها و قرنیزها را با جاروبرقی بگیرید. سپس با مخلوط آب و تری سدیم فسفات (TSP) سطح موردنظر را خوب تمیز کنید.

 

قدم دوم

قرنیزها، چهارچوب درب و پنجره ها را با نوارچسب کاغذی ماسکه کنید تا ناخواسته به رنگ آغشته نشوند. کف زمین را با پارچه کرباس و دستگیره درها را با مشما بپوشانید. کلید و پریزهای برق را یا درآورید یا با نوارچسب بپوشانید.

 

قدم سوم

سطح دیوار گچی را آستری بزنید. از غلطک پرزدار قطور استفاده کنید. تا خشک شدن کامل لایه آستری صبر کنید.

 

قدم چهارم

برای اجرای رنگ، ابتدا لبه ها و حاشیه ها را با قلم مو رنگ بزنید. برای اینکه رنگ خوب روی سطح بنشیند، از حرکات کوتاه قلم مو و در دو جهت استفاده کنید.

بسته به نوع  بافت دیوار پیش ساخته و عمق ناهمواری های آن، می توانید از غلطک متوسط یا بزرگ کمک بگیرید. بهتر است از رنگ های نیمه براق و باکیفیت استفاده کنید. برای اینکه پوششی یکنواخت حاصل شود، هر بار مساحت ۱ مترمربع را در نظر بگیرید و با الگوی زیگزاگ رنگ را اجرا کنید. بعد از اجرای رنگ با غلتک، درزها و قسمت هایی را که دور از دسترس غلطک است با کمک قلم مو پوشش دهید. بعد از خشک شدن لایه اول یک لایه دیگر رنگ اجرا کنید.

 

تمیز کردن رنگ نیمه براق روی سطوح ناصاف راحت تر از رنگ های مات است. در ضمن، رنگ های روشن آلودگی و جرمی که روی شیارها و برخی قسمت های سطوح بافت دار می نشیند نمایش می دهند، اما رنگ های تیره تا حد زیادی این آلودگی ها را پنهان می‌کنند.

 

جمع بندی

در این مطلب نحوه رنگ کردن سطوح ناصاف اعم از دیوارهای آجری، سطوح سیمانی و بتنی، استاکو و یا دیوارهای پیش ساخته گچی بافت دار را مرور کردیم. حالا با کمی تلاش و حوصله می توانید محیط پیرامون خود را زیباتر از قبل کنید.

 

 

منبع: سایت لوئس

 

ویرا تجارت ارغوان

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.