رنگ کردن سرامیک و کاشی ساختمان

رنگ کردن سرامیک و کاشی ساختمان | شرکت ارغوان

کاشی های سرامیکی جزو مصالح و متریالی هستند که در هر سازه ای، چه در کف و یا چه بر روی دیوار به کار رفته‌اند. در خانه و محل کار سطح کف و دیوار فضاهایی مثل حمام، دستشویی، آشپزخانه و هر محلی که نیاز به تمیزکردن آسان و راحت دارد از سرامیک پوشیده شده است. سرامیک عمر طولانی دارد و شاید همین ویژگی مثبت باعث شود تا در طولانی مدت کسل کننده و تکراری شود. از طرف دیگر، هزینه تعویض سرامیک می‌تواند بالا باشد. اما راه مناسب برای نوسازی، بهبود و تغییر ظاهر سرامیک های رنگ و رورفته یا تکراری، نقاشی و رنگ آمیزی آن ها است. در این مطلب قصد داریم تا نحوه نقاشی و رنگ کردن سرامیک و کاشی ساختمان را برای علاقمندان به پروژه های «خودت انجام بده» آموزش دهیم.

 

رنگ کردن سرامیک با قلم مو | شرکت ارغوان

ملاحظاتی که باید در نظر بگیرید

سطح صیقلی و لعاب دار سرامیک باعث می شود تا رنگ کردن آن سخت به نظر برسد. اما راه هایی وجود دارد که می‌تواند این کار به ظاهر نشدنی را ممکن سازد. مهم ترین بخش رنگ آمیزی سرامیک، به آماده سازی سطح قبل از اجرای رنگ جدید مربوط می‌شود. برای اینکه رنگ تازه بتواند به سطح سرامیک بچسبد باید مراحل تمیزکاری، سنباده زنی و اجرای آستری با حوصله و اختصاص زمان کافی انجام شوند. با این حال، قبل از اینکه وارد مراحل رنگ آمیزی سرامیک شویم چند نکته وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید.

تمام سطوح سرامیکی را نمی توان گزینه خوبی برای رنگ آمیزی دانست. مثلا، رنگ جدید روی سرامیک کف، در فضاهایی که رفت و آمد و در نتیجه اصطکاک زیاد است، می تواند در مدت کوتاهی ساییده و خراب شود. فضاهای این چنینی را به شرطی رنگ کنید که با قالیچه یا فرش پوشیده شوند تا کمتر در معرض سایش و اصطکاک قرار بگیرند.

احتمال از بین رفتن یا پوسته شدن رنگ جدید روی سطوح سرامیکی که در محیط های بسیار مرطوب قرار دارند، مثل کنار دوش حمام یا وان، زیاد است. البته نگران نباشید! برای دوام و استقامت رنگ جدید در برابر سایش و رطوبت راه هایی وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

 

اگر کانتر آشپزخانه از سرامیک است و آن را رنگ می کنید، باید مراقب باشید تا استفاده از وسایلی مثل چاقو باعث خراشیده شدن رنگ تازه نشود. همچنین نباید قابلمه داغ را مستقیما روی سرامیک تازه رنگ شده قرار دهید چرا که حرارت زیاد باعث طبله کردن و پوسته شدن رنگ می شود.

سرامیک های شکسته را یا باید تعویض کرد یا با بتونه و درزگیر ترمیم کرد. این کار باید حداقل 48 ساعت قبل از رنگ آمیزی سرامیک انجام شود.

دقت داشته باشید که با توجه به زمان خشک شدن رنگ و جلای نهایی، پروژه شما ممکن است تا دو هفته زمان ببرد. برای اینکه نتیجه نهایی مطلوب و بادوام باشد باید صبور و باحوصله باشید.

 

رنگ آمیزی سرامیک آشپزخانه | شرکت ارغوان

انتخاب رنگ دلخواه

بر روی سرامیک هر رنگی که دلخواه شما است می‌توانید اجرا کنید. اما جدا از رنگ، مهم نوع رنگ است. بهتر است برای پروژه خود آستری (پرایمر) و رنگ های باکیفیت اکریلیک براق یا نیمه براق تهیه کنید. پوشش های آستری و رنگ باکیفیت شاید گران تر باشند اما دوام و کیفیت نهایی کار را تضمین می کنند.

هنگام رنگ آمیزی سرامیک و کاشی، آستری و رنگ را باید کمی رقیق کرد. توصیه می شود تا به جای اجرای یک لایه ضخیم، چند لایه نازک آستری و رنگ اجرا کنید. به عنوان ابزار نقاشی، برای سطوح باریک تر و لبه ها از قلم موهایی که الیاف مصنوعی دارند و برای سطوح عریض تر از غلطک هایی که پرز ندارند و قطر کمی دارند استفاده کنید.

بخشی از سختی رنگ آمیزی سرامیک مربوط به رنگ کردن درز بین سرامیک ها می‌شود. می توانید کل سطح سرامیک و درز بین آن ها را یکدست و با یک رنگ همسان پوشش دهید. اما اگر دوست دارید ظاهر کار زیباتر باشد و رنگ درزها متفاوت باشد، باید بعد از اجرای لایه نهایی رنگ و خشک شدن کامل آن، با یک قلم موی هنری نازک و کوچک روی درزهای بین سرامیک ها را با رنگی متفاوت پوشش دهید. این کار صبر و حوصله زیادی می‌طلبد، اما نتیجه نهایی بسیار زیبا و چشمگیر خواهد بود.

 

سنباده زنی و رنگ کردن سرامیک کف | شرکت ارغوان

آماده سازی سطح سرامیک قبل از اجرای رنگ

همان طور که قبلا ذکر شد، آماده سازی سطح سرامیک از رنگ کردن آن مهم تر است، چرا که کیفیت رنگ اجراشده و دوام و ماندگاری رنگ به آماده سازی و زیرسازی مناسب بستگی دارد. مراحل زیر را برای آماده سازی سطح سرامیک انجام دهید:

 

سطح سرامیک را سنباده بزنید

ابتدا باید سطح سرامیک را با سنباده زبر، مثلا سنباده گریت 100 تا 220، سنباده بزنید. سنباده زنی را می‌توانید به صورت دستی و یا با دستگاه سنباده لرزان انجام دهید. اگر از دستگاه های سنباده زن برقی استفاده می‌کنید، باید محیط کاملا خشک و بدون رطوبت باشد، وگرنه احتمال اتصالی و برق گرفتگی وجود دارد. سنباده را به صورت دورانی روی سطح حرکت دهید تا سطحی سرامیک کاملا سنباده بخورد. هدف از اجرای این مرحله پاک کردن شوره ها و رسوباتی است که معمولا روی سرامیک، به خصوص در محیط های مرطوب، تشکیل می‌شود. همچنین خراش های کوچکی که سنباده زبر روی سطح سرامیک ایجاد می‌کند باعث افزایش قدرت چسبندگی رنگ می‌شود.

 

سطح سرامیک را تمیز کنید

با یک پاک کننده چندمنظوره قوی کل سطح سرامیک را تمیز کنید. هیچ گردسنباده، چربی، لکه و رسوباتی نباید روی سطح سرامیک و درز بین سرامیک ها باقی بماند. این مرحله را با دقت انجام دهید چرا که اگر حتی ذره ای آلودگی یا ذره اضافه ای روی سطح باقی بماند، بعدا می تواند مانع چسبیدن رنگ به سرامیک شود.

می توانید کمی وایتکس را با آب گرم مخلوط کنید و روی سطح سرامیک بریزید و بعد از 2 یا 3 دقیقه بشویید. به تهویه هوا دقت کنید. نقاط آلوده تر را با دستمال یا تی تمیز کنید. سطح سرامیک را خوب آب بکشید تا هیچ رسوب و ذره اضافه، و همچنین مواد شوینده ای باقی نماند. صبر کنید تا سطح سرامیک کامل خشک شود. در صورت نیاز می‌توانید یک دستمال تمیز را با الکل مرطوب کنید و رسوبات و لکه های باقیمانده را پاک کنید.

اگر لازم بود 24 ساعت یا حتی بیشتر صبر کنید تا سطح سرامیک کاملا خشک شود. وجود رطوبت مانع چسبیدن آستری و رنگ شده و بعد از مدت کوتاهی رنگ پوسته شده یا طبله می‌کند.

 

رنگ کردن سرامیک آشپزخانه | شرکت ارغوان

سرامیک ها و درزهای خراب را ترمیم کنید

بعد از اینکه سطح سرامیک کاملا تمیز شد، عیوب و نواقص آن نمایان می‌شود. وجود درز و ترک روی سرامیک ظاهر آن را بعد از رنگ آمیزی خراب می کند. همچنین درزهای بین سرامیک ممکن است شل شده و نیاز به آب بندی داشته باشد. قسمت هایی که شل شده با چاقو یا کاردک بتراشید. حالا می توانید با خمیر آب بندی درزها را پر کنید. همچنین می توانید هم درزهای بین سرامیک ها و هم ترک های کوچک روی سرامیک را با یک لایه نازک رزین اپوکسی بپوشانید. رزین اپوکسی شفاف و بی رنگ است و به راحتی قابل رنگ آمیزی است. همچنین سطح سرامیک را ضدآب می کند. رزین اپوکسی مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

در صورت نیاز، می توانید قسمت هایی که ناصاف و برآمده شده اند با سنباده صاف کنید. در صورت سنباده زدن مجدد، حتما سطح کار را مثل مرحله قبل خوب تمیز کنید.

 

قسمت هایی که نیاز به رنگ ندارند ماسکه کنید

قسمت هایی که نیاز به رنگ زدن ندارند و حین اجرای رنگ ممکن است به رنگ آغشته شوند ماسکه کنید و بپوشانید. با نوار تیپ کاغذی قسمت های لازم را بپوشانید. با انگشت یا تیغه کاردک روی نوار چسب بکشید تا خوب به سطح سرامیک بچسبد. برای سطوح عریض تر می‌توانید از کاورهای آسان پوش استفاده کنید.

 

رنگ کردن سرامیک با غلطک نقاشی | شرکت ارغوان

سطح سرامیک را آستری بزنید

پوشش آستری یا پرایمر باعث افزایش قدرت چسبندگی رنگ اصلی می شود. همچنین مصرف رنگ را کاهش داده و ظاهر رنگ نهایی را بهتر جلوه می‌دهد. پرایمرهای پایه آب (اکریلیک و لاتکس) و همچنین پرایمرهای اپوکسی بهترین گزینه برای سطح سرامیک هستند. پرایمر را باید کمی رقیق کنید تا لایه ای صاف و یکدست ایجاد شود. با قلم مو یا غلطک نقاشی یک لایه پرایمر روی سطح سرامیک و درزها اجرا کنید. در صورت نیاز می توانید بعد از خشک شدن لایه اول، یک لایه دیگر آستری نیز اجرا کنید. برای اطلاع از زمان دقیق خشک شدن پرایمر به بسته بندی محصول مراجعه کنید.

بعد از خشک شدن کامل پرایمر و در صورت نیاز می توانید لبه های ناصاف و خطوط ناهمواری را که به چشم می آیند با سنباده برطرف کنید. این بار از سنباده نرم تر، مثلا گریت 400، استفاده کنید. هدف فقط صاف کردن ناهمواری ها است، پس نیازی به سنباده زنی زیاد و عمقی نداریم. قبل از شروع مرحله بعد، گردسنباده را خوب تمیز کنید.

 

رنگ اصلی را اجرا کنید

بعد از خشک شدن آستری و تمیز کردن سطح سرامیک، حالا نوبت به اجرای رنگ اصلی است. همانند اجرای آستری، رنگ اصلی را نیز کمی رقیق کنید و با قلم مو یا غلطک و در چند لایه اجرا کنید. بین اجرای هر لایه رنگ صبر کنید تا لایه قبلی خشک شود. لایه های رنگ را نیز نازک اجرا کنید تا هم سریع تر خشک شود و هم جلوه زیباتری پیدا کند. اگر می خواهید درزهای بین سرامیک را با رنگی متفاوت پوشش دهید صبر کنید تا لایه نهایی رنگ سرامیک خشک شود و بعد با یک قلم موی هنری نازک درزها را رنگ بزنید.

همچنین می توانید هر طرحی که دوست دارید روی سرامیک ها پیاده کنید. مثلا با شابلون طرح های خاص پیاده کنید. بعد از خشک شدن کامل رنگ نوبت به آب بندی و جلای نهایی سطح سرامیک است.

 

رنگ کردن سرامیک کف حمام با شابلون طرح دار | شرکت ارغوان

محافظت از رنگ جدید سرامیک

برای دوام و جلوه بهتر رنگ تازه سرامیک پوشش های مختلفی را می توان به کار برد که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد:

جلاهای پلی اورتان

کیلرهای سلولزی مخصوص چوب یا فلز

جلاهای پایه آب

رزین اپوکسی

تمامی این محصولات برای محافظت از رنگ در برابر سایش و اصطکاک و همچنین مقاومت در برابر نفوذ رطوبت مناسب هستند. با این حال، برای سطوح سرامیکی استفاده از جلاهای پایه آب و یا رزین اپوکسی پیشنهاد می شود. اجرای پوشش جلا علاوه بر محافظت از سطح به زیبایی و درخشش سطح می افزاید و از لک شدن، کدر شدن و پوسته شدن رنگ جلوگیری می‌کند.

رزین اپوکسی نیز علاوه بر موارد بالا در برابر قارچ و کپک مقاوم است. برای نحوه اجرای هر محصول به اطلاعات درج شده روی بسته بندی آن مراجعه کنید.

برای اجرای پوشش جلا نیز از قلم مو استفاده کنید و با 2 یا 3 لایه پوشش جلا سطح سرامیک را پوشش دهید. بین اجرای هر لایه صبر کنید تا لایه قبلی خشک شود.

 

بعد از خشک شدن پوشش نهایی قسمت هایی را که با نوار چسب ماسکه کرده بودید جدا کنید. برای اینکه سطح سرامیکی تازه رنگ شده شما عمر بیشتری داشته باشد باید از آن مراقبت کنید. از کشیدن اشیا تیز روی سطح تا جای ممکن جلوگیری کنید. برای تمیز کردن این سطوح از دستمال و تی استفاده کنید. از مرطوب ماندن سطح سرامیک جلوگیری کنید و در صورت خیس شدن سریعا خشک کنید. سعی کنید برای تمیز کردن این سطوح از پاک کننده های با پ هاش خنثی استفاده کنید.

 

در این مطلب نحوه نقاشی و رنگ کردن سرامیک و کاشی ساختمان را به همراه نکاتی که باید به آن ها توجه کنید مرور کردیم. حالا می توانید دست به کار شوید و خودتان سطوح کاشی و سرامیک منزل و محل کار را رنگ بزنید. به یاد داشته باشید که زیرسازی و آماده سازی سطح سرامیک از رنگ زدن آن مهم تر است.

 

رنگ کردن سرامیک سرویس بهداشتی | شرکت ارغوان

 

منابع: سایت ویکی هاو و اسپروس

 

ویرا تجارت ارغوان

آموزشخودت انجام بده

آماده سازی سطح سرامیک قبل از اجرای رنگرنگ کردن سرامیکرنگ کردن سرامیک آشپزخانهرنگ کردن سرامیک حمامرنگ کردن سرامیک دستشوییرنگ کردن سرامیک و کاشی ساختمانرنگ کردن کاشیسرامیک ها و درزهای خراب را ترمیم کنیدسطح سرامیک را سنباده بزنیدنقاشی سرامیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Jav Online을 시청하십시오 FAX-228 FA 프로 비도덕 URKK-058 옆의 변태 주택에 가슴을 쏟아 매일 범해지고 있습니다 호시카와 마이 IENE-293 국민 단축키 미소녀 미즈노 아사히 ARM-150 칸노 시즈카의 추잡한 혀 사용을 즐기면서 이카와 유이노마 230ORECO-018 카호