رنگ کردن استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ وسایل آشپزخانه | شرکت ارغوان

استنلس استیل (Stainless Steel) یا فولاد ضد زنگ آلیاژی از فولاد است که در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است. بسیاری از وسایل اطراف ما، از وسایل آشپزخانه مثل یخچال و اجاق گاز گرفته تا قطعات کوچک ماشین آلات، از جنس فولاد ضد زنگ یا همان استنلس استیل تولید می شوند. در این مطلب قصد داریم نحوه رنگ کردن استنلس استیل در خانه را به شما آموزش دهیم.

 

رنگ کردن استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ یخچال | شرکت ارغوان

یخچال، میز، کابینت و کلیه لوازمی که از جنس استنلس استیل تولید می شوند با استفاده از دیسک سنباده های نمدی و خمیر سنباده پرداخت شده و ظاهر آیینه ای پیدا می‌کنند. از آنجایی که فولاد ضد زنگ در برابر عوامل محیطی مقاوم است و همچنین ظاهر زیبایی دارد کمتر با رنگ پوشش داده می شود. اما در محیط هایی که عواملی مثل رطوبت و نمک فراوان است، سطح استیل را با رنگ پوشش می‌دهند تا علاوه بر ایجاد ظاهری متفاوت، از سطح فولاد در برابر خوردگی و رطوبت شدید محافظت شود. از طرف دیگر ظاهر بدون رنگ وسایل استیل می تواند به مرور زمان تکراری و کسل کننده شود. به همین دلیل می توان با رنگ دلخواه و مناسب ظاهر استنلس استیل را تغییر داد.

 

رنگ کردن فولاد ضد زنگ | شرکت ارغوان

چه رنگی مناسب رنگ آمیزی استنلس استیل است؟

شما می توانید با توجه به سلیقه شخصی و متناسب با دکوراسیون منزل خود هر رنگی، تیره یا روشن، براق یا مات را روی سطح استنلس استیل اجرا کنید. اما نکته مهم نوع رنگی است که برای انجام پروژه خود انتخاب می کنید.

رنگ آمیزی سطح استیل ضد زنگ در کارخانه با دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک و رنگ های صنعتی، رنگ های اپوکسی و رنگ های پلی اورتان انجام می شود. اما این به این معنی نیست که ما نمی توانیم در خانه سطح فولاد ضد زنگ را رنگ کنیم. اتفاقا محصولات و روش های زیادی برای رنگ کردن استنلس استیل در خانه وجود دارد.

مناسب ترین پوشش برای رنگ کردن فولاد ضد زنگ استفاده از رنگ های مخصوص استنلس استیل است. این رنگ ها معمولا به صورت اسپری رنگ در بازار یافت می‌شوند. همچنین می توانید از اسپری رنگ های اپوکسی استفاده کنید.

اسپری رنگ های لیزر با تنوع رنگ بالا گزینه دیگری هستند. این اسپری ها جزو رنگ های اکریلیک (پایه آب) هستند و چون فاقد مواد سمی و بوی نامطبوع هستند، برای رنگ کردن سطح فولاد ضد زنگ ، به خصوص وسایل آشپزخانه، بسیار مناسب هستند.

سطح فولاد ضد زنگ را با رنگ های روغنی نیز می توان پوشش داد. همچنین رنگ های مخصوص اتومبیل برای رنگ کردن استنلس استیل قابل استفاده و مناسب هستند. رنگ های اکریلیک و رنگ های گچی نیز ظاهر زیبایی دارند و بنابر سلیقه خود می توانید از آن ها استفاده کنید.

توصیه می شود هر نوع رنگی که انتخاب می کنید، ابتدا آن را روی گوشه ای از سطح کار که کمتر قابل رویت است امتحان کنید و بعد از اینکه مطمئن شدید موردپسند شماست، کل سطح را رنگ بزنید.

 

رنگ کردن فولاد ضد زنگ اجاق گاز | شرکت ارغوان

آماده سازی فولاد ضد زنگ مهمتر از رنگ آمیزی

برای اینکه رنگ بتواند روی سطح صیقلی و صاف استیل ضد زنگ بچسبد باید ابتدا سطح کار را آماده کرد. آماده سازی و زیرسازی سطح برای رنگ آمیزی فولاد ضد زنگ بسیار مهم است، چرا که نتیجه نهایی و کیفیت رنگ اجراشده بستگی به آن دارد. مراحل آماده سازی سطح استنلس استیل شامل تمیزکاری، سنباده زنی و اجرای پرایمر می‌شود که قبل از اعمال رنگ رویه نهایی باید انجام شوند. در ادامه رنگ آمیزی استنلس استیل را مرحله مرحله شرح می دهیم.

 

قدم اول: آماده سازی محیط کار

کف زمین و (در صورت استفاده از اسپری) دیوارها را با پارچه کرباس، روزنامه باطله یا مشما بپوشانید. لوازمی که پیچ و مهره و یا لولا دارند ابتدا باز کنید. قسمت هایی که قابل جدا کردن نیستند و احتیاجی به رنگ شدن ندارند با چسب نواری کاغذی ماسکه کنید و بپوشانید.

حتما از وسایل ایمنی مثل دستکش، عینک و ماسک استفاده کنید. دقت داشته باشید که محیط کار از تهویه هوای مناسب برخوردار باشد.

 

رنگ کردن فولاد ضد زنگ ماشین ظرفشویی | شرکت ارغوان

قدم دوم: سنباده زنی فولاد ضد زنگ

برای اینکه رنگ بتواند به سطح فولاد بچسبد باید ساییده شود. اگر سطح استیل به اندازه کافی زبر و خشن است می توانید فقط با فرچه سیمی و یا اسکاچ سطح آن را سنباده بزنید. اما سطح استیل نو و براق تر نیاز به کار بیشتری دارد. برای این کار با سنباده مناسب به صورت دستی و یا با دستگاه سنباده لرزان کل سطح استیل را سنباده بزنید. می توانید از سنباده های زبر، مثلا گریت 60، 80 و یا 120 استفاده کنید. نیازی نیست فشار زیادی به سطح وارد کنید. هدف از سنباده زنی فقط ایجاد خراش های بسیار ریز و کوچک روی سطح است تا مانع سر خوردن رنگ از روی سطح شوند. بعد از اینکه کل سطح استیل را سنباده زدید با دستمال مرطوب گردسنباده را پاک کنید. هیچ گونه آلودگی، چربی، گرد و غباری نباید روی سطح باقی بماند.

 

قدم سوم: تمیزکاری سطح استنلس استیل

برای تمیزکاری بهتر می توانید از مخلوط آب و کف و حتی پاک کننده های قوی تر استفاده کنید. برای سطوحی که بیشتر در معرض چربی و لکه هستند می توانید از الکل، استون (پاک کننده لاک ناخن) و حتی تینر فوری استفاده کنید. کل سطح را کامل تمیز کنید و صبر کنید تا کاملا خشک شود.

 

رنگ کردن استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ اجرای رنگ با غلتک روی یخچال | شرکت ارغوان

 

قدم چهارم: اجرای پرایمر روی استنلس استیل

با توجه به نوع رنگی که برای انجام پروژه خود انتخاب کرده اید، سطح کار را با یک پرایمر باکیفیت پوشش دهید. پرایمر یا آستری یک نوع پوشش زیرین است که قبل از اجرای رنگ اصلی روی سطح اعمال می شود. اجرای پرایمر باعث افزایش قدرت چسبندگی رنگ رویه می‌شود و کیفیت و ظاهر رنگ نهایی را بهتر و زیباتر می کند. پرایمر را می توانید با قلم مو، غلطک و یا رنگپاش اجرا کنید. لایه آستری را می توانید یک یا دو لایه اجرا کنید. بهتر است لایه ها را نازک و ظریف اجرا کنید تا زودتر خشک شوند. در ضمن لایه نازک آستری نیازی به سنباده زنی مجدد ندارد. به دستورالعمل درج شده روی بسته بندی محصول مراجعه کنید و طبق دستور کارخانه سازنده، پرایمر را اجرا کنید. صبر کنید تا پوشش آستری خشک شود.

 

رنگ کردن استنلس استیل یخچال 2 | شرکت ارغوان

قدم پنجم: رنگ آمیزی فولاد ضد زنگ

نوبت به اجرای رنگ اصلی می رسد. می توانید رنگ مطلوب خود را با قلم مو، غلطک و یا اسپری اجرا کنید. ابتدا تصمیم بگیرید که دوست دارید ظاهر کار به چه صورت باشد. اجرای رنگ با قلم مو و غلطک برای ایجاد بافت روی سطح مناسب هستند. اگر رد قلمو یا غلطک روی سطح قابل مشاهده بود، باید کمی رنگ را رقیق تر کنید. می‌توانید با اسفنج و یا پارچه بافت و تکسچرهای خاص روی سطح پیاده کنید. برای رنگ کردن سطوح باریک از قلم مو و برای سطوح عریض تر از غلطک استفاده کنید.

برای اینکه سطح کار یکدست و یکنواخت باشد از اسپری و یا رنگپاش برای اجرای رنگ استفاده کنید. در صورت استفاده از اسپری باید قوطی اسپری را در فاصله 25 الی 30 سانتی از سطح نگه دارید و با حرکات آرام و یکنواخت دست، آن هم در یک جهت، سطح کار را پوشش دهید.

از هر روش و ابزاری که برای رنگ کردن استنلس استیل استفاده می کنید، بهتر است دو یا سه لایه رنگ اجرا کنید تا کیفیت و ظاهر نهایی کار مطلوب تر شود. همانند اجرای آستری، اجرای رنگ را نیز در چند لایه نازک و ظریف انجام دهید تا کیفیت نهایی بهتر شود و رنگ زودتر خشک شود. بین اجرای هر لایه صبر کنید تا لایه قبلی خشک شود. جهت اطلاع از زمان خشک شدن رنگ به بسته بندی محصول مراجعه کنید.

 

رنگ کردن استنلس استیل سینک ظرفشویی | شرکت ارغوان

قدم ششم: پولیش و پرداخت نهایی

بعد از خشک شدن لایه نهایی رنگ، سطح کار را با پولیش پوشش دهید. می توانید از پولیش واکس های دوکاره، پولیش و براق کننده فلزات و یا حتی پولیش های مخصوص اتومبیل استفاده کنید. این کار باعث درخشش و زیبایی سطح رنگ شده و از رنگ در برابر سایش محافظت می کند. با استفاده از اسفنج و یا پارچه خشک و تمیز یک لایه نازک پولیش اجرا کنید. می‌توانید برای اطمینان به اطلاعات روی بسته بندی محصول مراجعه کنید.

 

جمع بندی

در این مطلب نحوه رنگ کردن استنلس استیل در خانه را به شما آموزش دادیم. رنگ کردن فولاد ضد زنگ کار غیرممکنی نیست. با این حال نیاز به حوصله و نیز استفاده از ارنگ و ابزار مناسب دارد. وسایلی که از فولاد ضد زنگ تولید می شوند معمولا گران قیمت هستند، بنابراین هنگام تهیه رنگ و ابزار، حتما کیفیت را در اولویت قرار دهید. ابزار و رنگ های با کیفیت شاید هزینه بیشتری داشته باشند، اما طول عمر بیشتری دارند و در نهایت کیفیت کار نهایی را تضمین می کنند.

 

رنگ کردن استنلس استیل وسایل آشپزخانه 2 | شرکت ارغوان

منبع: سایت بابویلا و هوم گایدز

 

ویرا تجارت ارغوان

دسته بندی نشده

آماده سازی فولاد ضد زنگ مهمتر از رنگ آمیزیاجرای پرایمر روی استنلس استیلاستنلس استیلپرداخت فولادچه رنگی مناسب رنگ آمیزی استنلس استیل است؟رنگ آمیزی فولادرنگ کردن اجاق گازرنگ کردن استنلس استیلرنگ کردن استیلرنگ کردن استیل ضد زنگرنگ کردن سینک دستشوییرنگ کردن فولاد ضد زنگرنگ کردن لباسشوییرنگ کردن یخچالفولادفولاد ضدزنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

prestige premium free SIKA-182 [Voyeur style] Slender gal and love hotel SEX XVSR-315 Daytime Atonement Saryu Usui WANZ-110 Beautiful Undercover Investigator Yui Hatano IBW-860Z 4 Hours Of Black Devil Creampie Rape Video Collection Aiming At Lawson Beautiful Girl 534IND-044 Gonzo video leaked with a convenient woman who can do anything