رنگ سال چطور انتخاب می شود | شرکت ارغوان

موسسه رنگ پنتون (Pantone Color Institute) یک واحد تجاری و زیرمجموعه شرکت بزرگ پنتون (Pantone) است که از سال 2000 هر ساله و یک ماه قبل از شروع سال جدید میلادی رنگ سال را مشخص می کند. اعتبار پنتون به اینجا ختم نمی‌شود. پنتون رنگ های مد و لباس در هر فصل را تعیین می کند، گرایشات مردم جهان به رنگ ها را پیش بینی می کند و به شرکت ها و تولیدکنندگان بزرگ در مورد رنگ محصولات و هویت بصری برندها مشاوره می دهد. پنتون، از طریق همین پیش بینی ها و تعیین رنگ مد، روانشناسی رنگ و مشاوره درباره انتخاب رنگ به برندهای بزرگ جهان کمک می کند تا در تدوین استراتژی های طراحی خود از قدرت رنگ ها و تاثیرات احساسی و روانشناختی که ایجاد می کنند نهایت استفاده را ببرند. در ادامه خواهید دید که رنگ سال چطور انتخاب می شود.

 

طراحی دکوراسیون با رنگ آبی کلاسیک | شرکت ارغوان

فرایند انتخاب رنگ سال

بیش از 20 سال است که توسعه و تصمیم گیری برای خرید محصولات در صنایع مختلف از جمله صنعت مد و لباس، وسایل منزل، دکوراسیون داخلی و خارجی، طراحی صنعتی و همچنین طراحی گرافیکی و بسته بندی محصولات تحت تاثیر انتخاب رنگ سال توسط شرکت پنتون است. لازمه این فرایند تجزیه و تحلیل و ملاحظات دقیق و موشکافانه است.

متخصصان رنگ در موسسه رنگ پنتون در جستجوی اثرات جدید رنگ ها تمام دنیا را زیرنظر می گیرند. این جستجو صنعت سرگرمی و سینما، کلکسیون های هنری و هنرمندان نوظهور، مد و لباس، تمامی حوزه های طراحی، مقصد سفرهای محبوب، سبک های جدید زندگی، کنسول های بازی، ورزشکاران محبوب و شرایط اجتماعی_اقتصادی را در برمی گیرد. همچنین فناوری های جدید، مواد و منسوجاتی که بر روی رنگ اثر می‌گذارند، پلتفرهام شبکه های اجتماعی، رویدادهای ورزشی پیش رو و هر چیزی که نظر عموم را جلب می‌کند در فرایند انتخاب رنگ سال تاثیرگذار هستند.

 

اعتبار پنتون از کجا سرچشمه می گیرد

در سال 1963، پنتون با معرفی سیستم تطبیق پنتون (Pantone Matching System) صنعت چاپ را متحول کرد. این سیستم ابزاری مبتکرانه بود که تولید و انتخاب رنگی دقیق، با احتساب تمام جزئیات و ریزه کاری ها را برای مردم تمام دنیا امکان پذیر کرد. این ابزار استانداردی را به وسیله کدهایی اختصاصی فراهم کرد که روی یک نوار باریک چاپ شده بودند. از آن زمان به بعد تمامی شرکت ها و تولیدکنندگانی که به نوعی با رنگ سروکار دارند از این شیوه برای ارائه و معرفی رنگ ها استفاده می‌کنند.

تمامی صنایعی که با رنگ پیوند دارند به زبان رنگ پنتون مدیون هستند. صنایع نساجی، مد و لباس، وسایل آرایشی و زیبایی، طراحان گرافیک و معماری، صنایع رنگسازی و دکوراسیون حاوی بیش از 10.000 رنگ استاندارد هستند که مواد مختلف چاپی، پارچه ای، پلاستیکی، کاغذی، رنگ دانه ها و پوشش های جلا را شامل می شوند.

در حال حاضر بیش از 10 میلیون طراح و تولیدکننده در سرتاسر جهان وابسته به محصولات و خدمات پنتون هستند. استانداردهای پنتون پارامترهای رنگ های فیزیکی و دیجیتالی را مشخص و تایید می کنند.

 

سیستم pms پنتون | شرکت ارغوان

تاریخچه پنتون

شرکت پنتون یا پانتون (Pantone) واقع در نیوجرسی ایالات متحده، در سال 1963 توسط لورنس هربرت تاسیس شد. هربرت شرکت M&J Levine را از برادران لوین خرید و با نام پنتون ثبت کرد. پنتون در لغت به معنی “همه رنگ‌ها” است.

در سال 1963 PMS یا همان سیستم تطبیق رنگ با 500 رنگ استاندارد معرفی شد.

در بین سال‌های 1963 تا 1980 پنتون خود را به عنوان واحد استاندارد صنایع گرافیکی هنری جا انداخت و آرشیو رنگ‌های خود را به 747 رنگ رساند.

در دهه 1980 پنتون به نرم‌افزارهایی که روی کامپیوترهای خانگی نصب می‌شد اجازه فعالیت داد که نرم‌افزارهای شرکت ادوبی و شرکت زیراکس از آن جمله بودند.

در سال 1986 موسسه رنگ پنتون راه‌اندازی شد که با مشاوره و پیش‌بینی رنگ‌های محبوب به طراحان و برندها کمک کرد تا قدرت و تاثیر رنگ‌ها را به خدمت بگیرند.

در سال 1987 به رنگ‌های استاندارد پنتون افزوده شد. رنگ‌های متالیک و پاستل گزینه‌های بیشتری را برای طراحان فراهم آوردند. سیستم پردازش رنگ یا PCS با 3000 رنگ به روزرسانی شد. 

در سال 1988 پنتون استانداردهایی جدید برای صنایع نساجی، مد و لباس، طراحی دکوراسیون و اسباب منزل معرفی کرد.

در سال 1994 موسسه رنگ پنتون طراحان و برندها را به سمت شیوه نوین معرفی رنگ با عنوان View Color Planner سوق داد که شامل آلبومی با عکس های جذاب و رنگی می‌شود.

 

آلبوم رنگ view color planner پنتون | شرکت ارغوان

در سال 1999 پنتون برای اولین بار رنگ سال بعد یعنی سال 2000 میلادی را انتخاب کرد. رنگ منتخب آن سال آبی نیلگون (cerulean) بود.

در سال 2007 پنتون توسط شرکت x.rite که در فناوری رنگ و تولید نرم‌افزارها و ابزارهای سنجش رنگ جزو سردمداران این صنعت بود با قیمت 180 میلیون دلار خریداری شد.

در سال 2010 پنتون استاندارد جدیدی با عنوان پنتون پلاس با بیش از 1300 رنگ و همچنین رنگ‌های نئون و پریمیوم متالیک را معرفی کرد.

در سال 2016 x.rite که مالک پنتون بود توسط شرکت داناهر (Danaher Corp) خریداری شد.

 

رنگ های منتخب هر سال

از سال 2000 که پنتون رنگ سال را انتحاب می‌کند، رنگ‌های مختلف با عناوین مختلف برای هر سال انتخاب شده است و تمامی صنایع، تولیدکنندگان، هنرمندان و چهره‌های سرشناس از آن پیروی می‌کنند. 

رنگ های منتخب هر سال | شرکت ارغوان

رنگ سال 2020 میلادی (1399 شمسی)

طبق اعلام موسسه رنگ پنتون، رنگ سال 2020 میلادی (1399 شمسی) آبی کلاسیک با کد 4052-19 تعیین شد.

به گفته کارشناسان موسسه رنگ پنتون ، این رنگ آرامش، اطمینان خاطر و ارتباط را القا می‌کند. آبی کلاسیک رنگی است که در عین سادگی باشکوه است. یادآور آسمان و شفق است. قدرت ذهن را تحریک می کند و شوق ما را برای استقلال و پی‌ریزی و ساختن چیزهای جدید و باثبات افزایش می‌دهد. آبی کلاسیک حس آرامس به روح انسان می دهد و به تمرکز فکر کمک می‌کند. توان عبور از سختی ها را در ما تقویت می‌کند.

 

رنگ سال 2020 آبی کلاسیک رنگ پنتون | شرکت ارغوان

پیشرفت سریع فناوری از توانایی انسان برای پردازش آن و به روزرسانی خود سبقت گرفته است و برای همین، در چنین شرایطی، رنگی صادق که حس حمایت در ما ایجاد کند باعث جذب ما می‌شود. آبی کلاسیک رنگی آرامش بخش و برقراری ارتباط با آن ساده است. آبی کلاسیک به تعامل و ارتباط بدون تنش و در نهایت آرامش تعلق دارد. بنابراین در آستانه دوره ای جدید از حیات بشری، رنگ آبی کلاسیک به عنوان رنگ منتخب سال 2020 معرفی شد.

 

رنگ سال 2021 خاکستری خالص و زرد درخشان | شرکت ارغوان

رنگ سال 2021 میلادی (1400 شمسی)

طبق اعلام موسسه پنتون رنگ سال 2021 مشخص شد. دو رنگ خاکستری خالص (کد 5104-17) و زرد درخشان (کد 0647-13) دو رنگی هستند که به عنوان رنگ های سال 2021 معرفی شدند.

ترکیب دو رنگ مستقل بیانگر این است که چطور عناصر متفاوت و حتی متضاد می توانند در کنار یکدیگر قرار بگیرند و قدرت، استقامت و امید را نوید دهند: عمل گرا و مثل صخره سخت و محکم، در عین حال گرم و خوش بین.

 

در این مطلب خواندیم که رنگ سال چطور انتخاب می شود. با پنتون و استانداردهای جهانی آن و تاثیر و اعتبار آن در پیشرفت و جهت گیری صنایع و برندهای بزرگ آشنا شدیم. 

 

آبی کلاسیک رنگ سال 2020 | شرکت ارغوان

ویرا تجارت ارغوان

دانستنی‌ها

pantoneآبی کلاسیک با کد 4052-19آبی کلاسیک رنگ سال 1399آبی کلاسیک رنگ سال 2020اعتبار پنتون از کجا سرچشمه می گیردانتخاب رنگ سالپنتونتاریخچه پنتونرنگ در دکوراسیونرنگ در طراحیرنگ سالرنگ سال 2020 میلادی (1399 شمسی)رنگ سال چطور انتخاب می شودرنگ سال چطور تعیین می‌شودرنگ سال چگونه انتخاب می‌شودرنگ سال های گذشتهرنگ سالهای مختلفرنگ محبوبرنگ مدرنگ های منتخب هر سالروش انتخاب رنگ سال چگونه استشرکت ارغوانفرایند انتخاب رنگ سالموسسه رنگ پنتونویرا تجارت ارغوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

jav leaked XXX-AV-24238 I made my favorite beautiful snack mom cum swallow for the first time in my life! - Vol.01 GAR-397 A large amount of semen continuous bukkake rape to a cheeky gal in a train, school, public toilet GOJU-165 When I showed off my erection, I just squirted sperm on my amateur wife who became lascivious! - 10 fifty wives MIAD-930-Uncensored-Leaked Creampie sexual intercourse with a beautiful girl who has blown away reason Sora Shiina MIDE-482 Woman buds cuckold your girlfriend with transcendental lesbian tech