رنگ آمیزی و نقاشی روی پارچه

رنگ آمیزی و نقاشی روی پارچه لباس | شرکت ارغوان

رنگ آمیزی و نقاشی روی پارچه لباس | شرکت ارغوان


رنگ آمیزی روی پارچه یک راه بسیار خوب برای جان بخشیدن به لباس های کهنه، ملحفه، رو تختی و پرده‌های رنگ و رو رفته، کیف و کفش های مندرس و هر نوع پوشش پارچه ای است که در اطراف ما وجود دارد. همه ما حداقل یک وسیله پارچه ای ساده، مثل تیشرت داریم که می‌توانیم ایده ها و طرح هایی که در ذهن خود داریم روی آن پیاده کنیم. با یادگیری روش نقاشی روی پارچه می‌توانیم طراح دکوراسیون منزل خود و یا طراح مد و لباس خود و نزدیکان‌مان باشیم. در این مطلب قصد داریم روش های رنگ آمیزی و نقاشی روی پارچه را آموزش دهیم.

 

نقاشی روی لباس سفید | شرکت ارغوان

انتخاب نوع پارچه

همان طور که می‌دانید پارچه ها انواع مختلف و بسیار متنوعی دارند. برای نقاشی روی پارچه بهتر است جنسی را انتخاب کنید که قابل شستشو باشد و در بافت آن از الیاف طبیعی استفاده شده باشد. برای مثال، پارچه های کتان و نخی یا پارچه هایی که از ترکیب 50 درصد پنبه و 50 درصد پلی استر بافته شده اند بهترین گزینه برای نقاشی و رنگ آمیزی هستند.

 

آماده سازی پارچه قبل از رنگ آمیزی

قبل از اینکه شروع به رنگ کردن پارچه کنید، آن را با شوینده های معمولی مخصوص لباس و پارچه به صورت دستی یا ماشینی بشویید. این کار کمک می کند تا بعد از اجرای رنگ از ایجاد چین و چروک های ناخواسته و جمع شدن پارچه جلوگیری کنیم. دقت داشته باشید که از نرم کننده های پارچه استفاده نکنید.

اگر قصد نقاشی روی لباس را دارید، بین دو لایه لباس یک سدکننده مثل یک تکه مقوا یا کارتن قرار دهید تا از پس دادن رنگ به لایه دیگر جلوگیری کنید.

اطراف قسمتی را که قصد نقاشی و رنگ آمیزی آن را دارید با سوزن ته گرد یا سنجاق ثابت و محکم کنید تا حین رنگ آمیزی تکان نخورد.

نقاشی روی کفش | شرکت ارغوان

رنگ مخصوص پارچه

رنگ های مخصوص پارچه به وفور در بازار موجود هستند و از رنگبندی متنوعی نیز برخوردارند. این رنگ ها جزو رنگ‌های پایه آب اکریلیک دسته بندی می‌شوند و از رنگدانه هایی تشکیل می‌شوند که در مدیوم های اکریلیک معلق هستند و مخصوص اجرا روی پارچه فرمول بندی شده‌اند. وجود مدیوم اکریلیک در این رنگ ها باعث انعطاف رنگ می‌شود و از ترک خوردن رنگ جلوگیری می‌کند. مدیوم های مخصوص پارچه را می‌توان به رنگ های اکریلیک معمولی نیز اضافه کرد و روی پارچه اجرا کرد. رنگ های مخصوص پارچه در بسته‌بندی‌های متنوعی عرضه می‌شوند.

اگر از رنگ های تیوپی استفاده می‌کنید، باید تیوپ رنگ را مثل خودکار در دست نگه دارید و به آرامی فشار دهید تا رنگ از آن خارج شود. دقت داشته باشید که نوک تیوپ باید مستقیما با پارچه تماس داشته باشد تا رنگ به پارچه بچسبد.

به جای رنگ های تیوپی می‌توانید رنگ هایی را تهیه کنید که با قلم مو اجرا می‌شوند. این رنگ ها این امکان را به شما می‌دهند که قبل از اجرا با هم ترکیب کنید و به رنگ های دلخواه خود دست پیدا کنید. این نوع رنگ ها را با قلم‌موهای باریک روی پارچه اجرا کنید.

می توانید از اسپری رنگ های مخصوص پارچه نیز استفاده کنید. این اسپری رنگ ها سریع تر خشک می‌شوند. اما دقت داشته باشید که استفاده از اسپری رنگ باعث می‌شود کنترل کمتری روی اعمال رنگ داشته باشید و کثیف کاری آن بیشتر است، بنابراین نسبت به طرحی که مدنظر شماست باید روش مناسبی برای اجرای رنگ در نظر بگیرید.

نقاشی روی شلوار جین | شرکت ارغوان

انتخاب قلم موی مناسب

بنابر حرکات قلم مو و بافت یا اثری که می‌خواهید روی پارچه ایجاد کنید باید قلموی مناسب را انتخاب و استفاده کنید.

قلم موهای سرتخت لبه های صافی دارند که به شما اجازه می‌دهند خطوطی صاف و تمیز بکشید یا فضاهای خالی بزرگ را راحت و سریع پر کنید.

قلم موهای لاینر یا مدادی نوک مخروطی شکل کوتاه یا بلند دارند و برای حرکات طولانی و ممتد قلمو مناسب هستند.

قلم موهای فرچه ای حجم الیاف زیادی دارند و برای ترکیب کردن رنگ و حرکات کوتاه و ضخیم قلم مو مناسب هستند.

 

شروع رنگ آمیزی پارچه

اولین مرحله برای رنگ آمیزی و نقاشی روی پارچه رسم الگوی موردنظر است. ابتدا الگو و طرح موردنظر خود را با مداد روی کاغذ پیاده کنید. این کار کمک می کند تا قبل از اجرای رنگ روی پارچه از ترکیب رنگ‌های مناسب و در نتیجه زیباشدن نقاشی نهایی روی پارچه اطمینان حاصل کنید.

بعد از اینکه از الگوی خود مطمئن شدید، با مداد یا خودکاری که جوهر آن به راحتی محو می‌شود، طرح و الگوی خود را روی پارچه منتقل کنید. برای پارچه های تیره می‌توانید از مدادهای گچی سفید استفاده کنید تا بتوانید الگوی خود را روی پارچه به راحتی ببینید.

روش دیگر، اجرای الگو به صورت شابلون و یا استامپ است. طرح خود را روی یک تکه مقوا یا کاغذ الگو خیاطی پیاده کنید و قسمت‌های لازم را ببرید و جدا کنید. با نوار چسب الگو را روی پارچه محکم و ثابت کنید و بعد رنگ آمیزی کنید.

برای درست کردن استامپ می توانید یک سیب زمینی را از وسط برش زده و الگوی موردنظر خود را روی آن بتراشید. بعد مثل مهر، سیب زمینی را به رنگ آعشته کنید و روی پارچه بزنید. استفاده از شابلون و یا استامپ کمک می‌کند تا کار تمیزتری داشته باشید. در ضمن می توانید الگوی روی آن ها را به دفعات استفاده کنید.

همچنین اگر به مهارت هنری خود اطمینان دارید، می توانید بدون استفاده از الگوی پیش طراحی شده طرح و ایده خود را مستقیما روی پارچه اجرا کنید.

با قلم موی مناسب داخل الگوی موردنظر را رنگ آمیزی کنید و تمام قسمت ها را پوشش دهید. می‌توانید رنگ خود را با آب رقیق کنید تا ظاهری شبیه به نقاشی آبرنگ پیدا کند. تا حدی آب به رنگ اضافه کنید که غلظت رنگ مثل جوهر خودکار شود. یک قلم موی نازک را به رنگ آماده شده آغشته کنید و قلم مو را با حرکات افقی روی پارچه بکشید.

اگر طرح شما دارای رنگ بندی های متنوع است، بعد از اجرای هر رنگ، کمی آب روی پارچه اسپری کنید تا رنگ ها کمی پخش شده و به رنگ همجوار بچسبند. اگر رنگ زیاد رقیق شد و یا پارچه را زیاد مرطوب کردید و دیدید رنگ زیاد از حد در حال پخش شدن است می‌توانید با سشوار و باد گرم سرعت خشک شدن رنگ را افزایش دهید و از پخش شدن و شره کردن رنگ جلوگیری کنید. بعد از اجرای رنگ نیز می‌توانید با سشوار سریع تر آن را خشک کنید.

قبل از خشک شدن کامل رنگ می توانید با اکلیل و یا منجوق و بنابر سلیقه شخصی تان پروژه خود را تزیین کنید.

بعد از اینکه طرح موردنظر خود را اجرا کردید باید 24 ساعت صبر کنید تا رنگ کاملا خشک شود. ضمنا تا 72 ساعت از شستن پارچه رنگ شده خودداری کنید.

نقاشی روی پارچه با استامپ و شابلون | شرکت ارغوان

چند ترفند برای نقاشی روی پارچه

با افزودن مدیوم ژل می توانید رنگ نهایی را مات و یا براق کنید. ضمن اینکه دوام بیشتر، مقاومت در برابر آب و اشعه آفتاب و نیز جلوگیری از زرد شدن رنگ را به همراه دارد.

برای خشک شدن سریع تر رنگ و محکم شدن آن از سشوار استفاده کنید.

بعد از خشک شدن رنگ یک دست اتو روی لباس و به صورت جداگانه روی قسمت رنگ شده بکشید. اتو کشیدن قسمت های رنگ شده بهتر است غیرمستقیم انجام شود، یعنی یا پارچه را پشت و رو کنید و یا یک تکه پارچه یا هوله روی قسمت رنگ شده بیندازید و بعد اتو کنید. ضمنا از بخار اتو استفاده نکنید.

برای شستشوی پارچه های رنگ شده آن ها را پشت و رو کنید و بعد بشویید. ضمنا برای خشک شدن این گونه پارچه ها بهتر است از چلاندن و یا ماشین های خشک کن استفاده نکنید و اجازه دهید تا در معرض هوا و به آرامی خشک شوند.

با رعایت این نکات افزایش طول عمر و حفظ زیبایی رنگ اعمال شده روی پارچه را تضمین می‌کنید.

جمع بندی

در این مطلب با نحوه رنگ آمیزی و نقاشی روی پارچه آشنا شدیم. لباس های ساده و بعضا رنگ و رو رفته، پرده و ملحفه، کیف و کفش و وسایل بسیار دیگری را می توانیم با این روش ساده نو و زیبا کنیم.

 

رنگ آمیزی و نقاشی روی کفش و کتانی | شرکت ارغوان

 

منبع: سایت ویکی هاو

 

ویرا تجارت ارغوان

آموزشخودت انجام بده

آماده سازی پارچه قبل از رنگ آمیزیانتخاب قلم موی مناسبانتخاب نوع پارچهچند ترفند برای نقاشی روی پارچهرنگ آمیزی پارچهرنگ آمیزی و نقاشی روی پارچهرنگ آمیزی و نقاشی روی کفش و کتانیرنگ کردن پارچهرنگ کردن شلواررنگ کردن کیفرنگ کردن لباسرنگ مخصوص پارچهشرکت ارغوانشروع رنگ آمیزی پارچهنقاشی روی پارچه با استامپ و شابلوننقاشی روی شلوار جیننقاشی روی کفشنقاشی روی لباسنقاشی کردن پرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *