رنگ آمیزی و نقاشی روی شیشه | شرکت ارغوان

رنگ آمیزی و نقاشی روی شیشه | شرکت ارغوان


همه ما لیوان، پارچ و بطری های شیشه ای زیادی دم دست داریم که بی استفاده هستند یا ظاهر زیبا و شفاف خود را از دست داده‌اند. علاوه بر ظروف، شیشه پنجره و حباب های لامپ و وسایل شیشه ای دیگری وجود دارند که با کمی حوصله و رنگ آمیزی آن‌ها می‌توانید برای تغییر و زیباسازی دکوراسیون منزل و محل کار از آن ها بهره ببرید. در این مطلب قصد داریم آموزش رنگ آمیزی و نقاشی روی شیشه یا همان هنر ویترای و نکاتی را که برای گرفتن بهترین نتیجه باید بدانید با شما در میان بگذاریم.

 

نقاشی ساده روی شیشه لیوان | شرکت ارغوان

رنگ مناسب برای نقاشی روی شیشه

به طور کلی، برای رنگ آمیزی و نقاشی روی شیشه دو نوع رنگ مختلف وجود دارد: رنگ های پایه آب و رنگ های پایه حلال. هر دو نوع رنگ از تنوع بالای رنگی برخوردارند و قابل ترکیب با رنگ های مشابه هستند. رنگ های پایه آب به راحتی و تنها با افزودن آب رقیق و آماده مصرف می شوند. پاک کردن این نوع رنگ ها از روی ابزار راحت است و زمان خشک شدن آن ها نیز کوتاه است. با توجه به ضخامت لایه رنگ، کیفیت رنگ و شرایط محیطی زمان خشک شدن رنگ متفاوت است. با این حال، خشک شدن سطحی رنگ های پایه آب مخصوص شیشه حداقل 20 دقیقه و خشک شدن کامل آن 2 الی 3 ساعت طول می‌کشد.

از طرف دیگر، رنگ های پایه حلال را باید با تینر رقیق کرد. برای پاک کردن ابزار رنگ نیز باید از تینر و یا وایت اسپریت ها استفاده کرد و زمان خشک شدن آن ها به صورت سطحی حداقل 2 ساعت و به طور کامل 8 ساعت است.

 

رنگ انامل با ماندگاری و دوام زیاد

رنگ های انامل جزو رنگ های پایه حلال دسته بندی می شوند و انواع مختلفی دارند. زمان خشک شدن این رنگ ها تقریبا طولانی است اما بعد از خشک شدن دوام و ماندگاری زیادی روی شیشه خواهند داشت. رنگ های انامل در سه نوع براق، مات و نیمه براق وجود دارند.

همان طور که ذکر شد، برای رقیق کردن رنگ های پایه حلال مثل انامل باید از حلال های شیمیایی استفاده کرد. به همین دلیل، این رنگ ها برای مدتی بویی تند ساطع می کنند و البته برای محیط زیست مضر هستند.

 

استفاده از رنگ اکریلیک و جسو برای نقاشی روی شیشه

رنگ اکریلیک جزو رنگ های پایه آب دسته بندی می شود و کاربردهای زیادی دارد. این رنگ ها چون با آب رقیق می شوند هیچ بویی ندارند و برای محیط زیست کاملا بی ضرر هستند.

جسو یا بتونه گچی ماده ای است که در نقاشی روی بوم، جهت زیرسازی بوم نقاشی استفاده می شود. جسو تقریبا هر سطحی را آماده پذیرش رنگ می کند.

ترکیب جسو و رنگ آکریلیک برای نقاشی روی سطوح شیشه ای، به خصوص بطری ها و ظروفی که اشکال خاصی دارند بهترین گزینه است. نقاشی با جسو و رنگ اکریلیک روی سطوح صاف شیشه ای، مثل شیشه پنجره، بسیار شبیه به نقاشی روی بوم می شود.

پس تا اینجا می شود نتیجه گرفت که برای ایجاد طرح های شفاف از رنگ انامل و برای طرح های مات از رنگ اکریلیک استفاده می شود. البته می شود رنگ انامل را با جلای مات پوشش داد و یا رنگ آکریلیک را بدون جسو استفاده کرد تا ظاهری شفاف ایجاد کند.

برای نقاشی روی ظروفی که قصد استفاده از آن ها را دارید و با دهان شما تماس دارند، مثل لیوان یا بشقاب، حتما از رنگ های اکریلیک که غیرسمی هستند استفاده کنید.

 

نقاشی روی لیوان شیشه ای | شرکت ارغوان

انتخاب ابزار مناسب برای رنگ آمیزی شیشه

برای رنگ آمیزی و نقاشی روی شیشه از هر نوع قلم مو و یا ابزار دیگری می توانید استفاده کنید. اما در نظر داشته باشید که نتیجه نهایی می تواند متفاوت باشد.

قلم موهایی که الیاف مصنوعی دارند ممکن است رد قلم مو به جای بگذارند که دست ساز بودن آن ها را به خوبی نمایش می‌دهد. از این قلم موها برای طرح های پیچیده و با جزئیات زیاد و البته کوچک استفاده کنید.

قلم موهایی که الیاف طبیعی دارند پوششی یکنواخت و ظریف ایجاد می کنند. از این نوع قلم مو زمانی استفاده کنید که می‌خواهید با یک رنگ پایه کل سطح شیشه را بپوشانید.

استفاده از اسفنج نیز روش دیگری برای اجرای رنگ روی شیشه است. اسفنج لایه ای بافت دار و یکنواخت ایجاد می کند. این ابزار برای پوشش دادن سطوح عریض و ادغام کردن رنگ ها در حالیکه هنوز خشک نشده و مرطوب هستند مناسب است. همچنین می توانید اجازه خشک شدن به لایه اول رنگ را بدهید و بعد با اسفنج روی رنگ خشک شده را با رنگ جدید پوشش دهید. از اسفنج برای رنگ کردن کل سطح شیشه و ایجاد ظاهری مات استفاده کنید.

حتما از اندازه های مناسب قلم مو استفاده کنید. برای طرح های ظریف از قلم موهای باریک تر و برای پوشش کلی سطح از قلم موهای پهن تر با لبه صاف استفاده کنید.

 

آماده سازی سطح شیشه

سطح شیشه را خوب تمیز و خشک کنید. با آب گرم و کف هر گونه آلودگی، چربی، گرد و غبار را پاک کنید. مراقب باشید تا حین تمیز کردن جای دست شما نیز روی شیشه باقی نماند، چون ممکن است مانع چسبیدن رنگ به شیشه یا اجرای یکنواخت و یکدست رنگ شود.

هنگام تمیز کردن شیشه می توانید از دستکش های لاتکس استفاده کنید. برای سطوحی که آلودگی یا چربی زیادی دارند می‌توانید از حلال هایی مثل وایت اسپریت ها و تینر استفاده کنید. به جای آب گرم و کف نیز می توانید از الکل و پارچه کتان استفاده کنید.

 

اجرای طرح اولیه روی شیشه

قبل از نقاشی روی شیشه باید طرح موردنظر را روی سطح پیاده کنید. برای این کار دو روش وجود دارد.

روش اول اینکه می توانید طرح را به صورت شابلون (استینسیل) روی یک تکه کاغذ کاربن یا کاغذ الگوی خیاطی اجرا کنید، طرح را روی شیشه سفت و محکم بچسبانید و رنگ را روی شیشه پیاده کنید. قبل از خشک شدن کامل رنگ شابلون را جدا کنید. 

روش دوم این است که با مارکر یا ماژیک براق خطوط طرح را روی شیشه پیاده کنید و بعد بین خطوط را با رنگ موردنظر پر کنید. رنگ کردن روی خطوط ایجاد شده با مارکر راحت تر از پاک کردن آن است.

 

ماسکه کردن سطح شیشه

همان طور که پیش از این گفتیم، برای ظروفی که با دهان تماس دارند، مثل لیوان و بشقاب، باید از رنگ های غیرسمی، یعنی رنگ های اکریلیک استفاده کرد. با این حال، چون ممکن است در اثر استفاده زیاد، رنگ از سطح شیشه جدا شود، باید برخی قسمت ها را بدون رنگ گذاشت. به عنوان مثال، با استفاده از نوار چسب کاغذی (ماسکینگ تیپ) حدود 3 سانتی متر بالای لیوان را ماسکه کنید تا هنگام نقاشی روی لیوان، به رنگ آغشته نشود. همچنین هر نقطه دیگری از هر سطحی که می خواهید بدون رنگ باقی بماند به همین شکل ماسکه کنید. با همین روش می توانید الگوها و طرح های جالبی نیز خلق کنید.

 

نقاشی فانتزی روی بطری شیشه ای | شرکت ارغوان

اجرای رنگ پایه برای طرح های مات

برای اجرای طرح های مات نیاز به یک لایه رنگ پایه دارید. قلم مو را به آرامی داخل رنگ بزنید و روی کل سطح شیشه رنگ را پخش کنید. اگر می خواهید رنگ شیشه مات‌تر باشد، یک یا دو لایه جسو به عنوان پوشش پایه اجرا کنید و بعد از خشک شدن جسو، یک یا دو لایه رنگ موردنظر خود را روی سطح اجرا کنید.

باید یک ساعت صبر کنید تا لایه پایه خشک شود. در غیر این صورت، رنگ هایی که روی این لایه می خورند به داخل آن نفوذ کرده و ظرافت طرح را از بین می برند. برخی از رنگ های انامل برای خشک شدن کامل به 5 تا 7 روز زمان نیاز دارند. این زمان برای خشک شدن کامل رنگ ضروری است، اما برای اجرای چند لایه رنگ نیازی به این همه صبر کردن نیست.

اگر طرح مدنظر شما مات نیست و می خواهید روی سطح شفاف شیشه طرحی ایجاد کنید، می توانید از این مرحله صرف نظر کنید و مستقیما وارد مرحله اصلی، یعنی ایجاد طرح و الگوی اولیه روی سطح شیشه شوید.

 

پیاده سازی الگوی طرح روی شیشه

با ماژیک طرح موردنظر را روی شیشه منتقل کنید. نقطه شروع را با دقت انتخاب کنید. نگران خراب شدن طرح یا خطوط به جامانده ماژیک نباشید. رد ماژیک یا با رنگ پوشش داده می شود یا به راحتی پاک می شود.

اگر رنگ پایه برای مات کردن طرح ندارید و سطح شیشه شفاف است، می توانید از شابلون استفاده کنید. مثل از رو انداختن نقاشی، شابلون را در سمت دیگر شیشه قرار دهید و روی سمتی که قصد رنگ آمیزی آن را دارید، خطوط شابلون را طبق الگوی آن روی شیشه پیاده کنید.

 

اجرای رنگ روی شیشه

رنگ آمیزی را با یکی از رنگ ها شروع کنید. قلم مو را به یک رنگ آغشته و نقاطی از طرح را که لازم است رنگ بزنید. ابتدا با ضربات آهسته قلم مو رنگ را اعمال کنید و بعد فشار بیشتری به قلم مو وارد کنید و رنگ را یکنواخت کنید. اگر اشتباه کردید، با یک دستمال کاغذی و به آرامی رنگ را که هنوز مرطوب است از روی شیشه بردارید.

هنگامی که قصد دارید بین خطوط طرح را با رنگ پر کنید، رنگ را به مقدار زیاد و سخاوتمندانه استفاده کنید. برای این کار، با کمک قطره چکان یا قلم مو رنگ را روی قسمت مورد نظر بریزید و با قلم مو آن را پخش و یکنواخت کنید. حاصل این روش سطحی صاف و شیشه ای می شود. اگر می خواهید لایه رنگ شما نازک تر و ظریف تر باشد، رنگ اکریلیک را با آب و رنگ انامل را با تینر، یا برای درخشش بیشتر با رنگ جلای براق رقیق کنید و با قلم مو روی سطح شیشه اجرا کنید.

به جای اینکه رنگ را مستقیما از قوطی رنگ بردارید، همیشه آن را روی پالت رنگ بریزید. این کار از کثیف شدن یا رقیق شدن بیش از حد رنگ جلوگیری می کند.

 

برای اجرای رنگ های بعدی، ابتدا قلم مو را تمیز کنید. برای رنگ آکریلیک، قلم مو را داخل یک لیوان آب بزنید و خوب تکان دهید تا رنگ های اضافه از الیاف قلم مو جدا شود. بعد قلمو را روی یک تکه کاغد باطله بکشید تا خشک و تمیز شود.

برای تمیز کردن رنگ انامل، باید از تینر استفاده کنید.

 

رنگ کردن شیشه حباب چراغ | شرکت ارغوان

بعد از تمیز کردن قلمو، رنگ آمیزی با رنگی دیگر را ادامه دهید. مراقب باشید تا رنگ جدید با رنگ قبلی که هنوز خشک نشده ادغام نشود. این روند را تا اجرا کردن همه رنگ ها روی شیشه و تکمیل طرح ادامه دهید.

اگر نگران ادغام شدن رنگ ها هستید، صبر کنید تا رنگ های قبلی خشک شوند و بعد رنگ دیگری اعمال کنید. تقریبا بعد از یک ساعت رنگ تا حدی خشک می شود که با رنگ دیگر ادغام نشود.

اگر می خواهید رنگ های شما جلوه بهتری داشته باشند می توانید با یک لایه رنگ جدید آن ها را پوشش دهید. صبر کنید تا لایه اول رنگ خشک شود و بعد مثل بار قبلی روی هر رنگ را یک بار دیگر رنگ بزنید.

برای پوشش لایه دوم حتما از رنگ های کاملا یکسان استفاده کنید. حتی رقیق بودن کمتر یا بیشتر باعث تغییر رنگ می شود و اگر رنگ شفاف باشد، با رنگ زیرین ترکیب شده و پوششی کدر رنگ روی سطح شیشه ایجاد می کند.

 

حالا باید صبر کنید تا رنگ کاملا خشک شود. معمولا رنگ های انامل و اکریلیک با قرار گرفتن در معرض هوا خشک می شوند. شیشه را در محل خشک و گرم بگذارید و قبل از استفاده یا نمایش آن یک هفته صبر کنید تا خوب خشک شود.

برخی دیگر از رنگ ها برای خشک شدن باید حرارت دیده و پخته شوند. به هر حال، اطلاعات لازم روی قوطی رنگ نوشته شده است و می توانید به آن مراجعه کنید. درجه فر را طبق دستورالعمل روی قوطی رنگ تنظیم کنید و شیشه را برای مدت 30 دقیقه داخل فر بگذارید. قبل از بیرون آوردن شیشه از فر صبر کنید تا خنک شود.

دقت داشته باشید که تغییر دمای ناگهانی برای شیشه می تواند موجب شکستن یا ترک خوردن آن شود.

 

فوت آخر

شاید بخواهید رنگ پایه حلال را با یک لایه وارنیش بپوشانید تا یک لایه محافظ روی رنگ ایجاد کنید. وارنیش ها در دو نوع مات و براق موجود هستند. وارنیش براق لایه ای نازک و شفاف ایجاد می کند، در کیفیت و عمق رنگ زیرین هیچ تاثیری نمی گذارد و مناسب رنگ های روشن است. وارنیش مات ظاهری شبیه به شیشه مات ایجاد می کند. به عنوان فوت آخر می توانید مادامیکه رنگ مرطوب است، با کمک پنس، منجوق و پولک به سطح کار اضافه کنید. رنگ خیس مثل چسب عمل می کند. همچنین می توانید کمی اکلیل روی رنگ بریزید.

 

جمع بندی

در این مطلب نحوه رنگ آمیزی و نقاشی روی شیشه را مرور کردیم. با رنگ های مختلف و نحوه اجرای آن ها روی شیشه آشنا شدیم. نقاشی روی شیشه یا هنر ویترای برای حرفه ای ها آسان است. با این حال، یادگیری آن برای علاقمندان غیرحرفه ای و حتی کودکان نیز می تواند آسان و سرگرم کننده باشد.

 

رنگ آمیزی و نقاشی روی شیشه | شرکت ارغوان

منبع: سایت ویکی هاو

 

ویرا تجارت ارغوان

خودت انجام بدهآموزش

آماده سازی سطح شیشهآموزش رنگ آمیزی ظروف شیشه ایآموزش رنگ کردن بطری شیشه ایآموزش ویترایاجرای رنگ پایه برای طرح های ماتاجرای رنگ روی شیشهاجرای طرح اولیه روی شیشهاستفاده از رنگ اکریلیک و جسو برای نقاشی روی شیشهانتخاب ابزار مناسب برای رنگ آمیزی شیشهپیاده سازی الگوی طرح روی شیشهچگونه بر روی شیشه نقاشی کنیمرنگرنگ آکریلیکرنگ آمیزی شیشهرنگ آمیزی ظروف شیشه ایرنگ آمیزی و نقاشی روی شیشهرنگ اکرولیکرنگ اکریلیکرنگ اناملرنگ انامل با ماندگاری و دوام زیادرنگ پایه آبرنگ پایه حلالرنگ شیشهرنگ کردن بطری‌ شیشه‌ای در خانهرنگ مناسب برای نقاشی روی شیشهشرکت ارغوانشیشهکریستالماسکه کردن سطح شیشهنقاشینقاشی روی آینهنقاشی روی شیشهنقاشی روی شیشه و ظروف کریستالینقاشی روی شیشه یا ویتراینقاشی سطوح شیشه اینقاشی شیشهنقاشی شیشه پنجرهنقاشی کردن روی شیشهنقاشی کریستالنقاشی ویترایهنر ویترایویترای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fc2 ppv free FC2-PPV-2552543 Introducing the real race queen! !! !!, Former reader model! !! !! G cup with superb beauty and outstanding style SDMU-014 Does the father who got a close massage to the grown-up daughter erect Ji Po and "forbidden incest" while knowing that it is not cool! - ?? HNU-066 Ubu Chira GET Show a panchira to an amateur girl on the street corner and be a real flirty! - 8 486GRKG-026 Continuous climax that does not stop Hiroomi Nagase Endless orgasm of sexual orgasms that can not be stopped even if it escalate with abstinence MIDD-965 Straddling Dirty Sister JULIA