درباره اسپری همه کاره WD-40 | شرکت ارغوان

درباره اسپری همه کاره WD-40 | شرکت ارغوان


در میان محصولاتی که به عنوان همه کاره معرفی می شوند، کمتر محصولی مثل اسپری همه کاره WD-40 یافت می شود که کاربردهای متنوع، فراوان و شگفت انگیزی داشته باشد. با کمی جستجو در فضای اینترنت، کاربردهای متنوع WD-40 را خواهید یافت که برخی از آن ها بیشتر شبیه به افسانه هستند و خود کارخانه سازنده آن برخی از این کاربردهای عجیب و غریب را نفی کرده است. اما پیشینه کارخانه سازنده این محصول محبوب جالب، الهام بخش و خواندنی است. در این مطلب درباره اسپری همه کاره WD-40 و تاریخچه آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

آغاز WD-40

در سال 1953 میلادی، شرکت  کوچک و تازه تاسیس Rocket Chemical با تنها سه نفر عضو، تاسیس شد و در آزمایشگاه کوچک خود واقع در سن دیگو ایالت کالیفرنیای ایالات متحده خط تولید حلال های ضدزنگ و چربی زدا را راه اندازی کرد که در صنایع هوا-فضا کاربرد داشت. فرمول خاص این محلول برای رطوبت زدایی (Water Displacement) طراحی شده بود. بعد از 40 بار امتحان، این محلول به درستی عمل کرد. از همین رو این محصول را WD-40 نامیدند.

در ابتدا سازندگان موشک برای ضدزنگ کردن پوسته بیرونی موشک اطلس از این محلول استفاده کردند. کار این محلول به قدری عالی بود که برخی کارکنان شرکت کانویر (Convair) که شرکت پیمانکار ساخت موشک بود، قوطی های WD-40 را برای مصارف خانگی مورداستفاده قرار دادند. چند سال بعد، وقتی موسسان شرکت Rocket Chemical متوجه استفاده کارکنان از این محصول برای مصارف خانگی شدند، اقدام به عرضه این محصول به صورت قوطی اسپری کردند. در سال 1958 بود که WD-40 در دسترس عموم قرار گرفت.

 

برای تهیه این محصول کاربردی می توانید همین حالا اقدام کنید.

 

طوفان سرنوشت ساز

دو سال بعد، تعداد اعضای شرکت به هفت نفر رسید که حجم سفارشاتی را که به 45 فقره در روز رسیده بود با وانت بین مغازه ها پخش می کردند. در سال 1961 طوفان بزرگ کارلا سواحل جنوبی آمریکا را درنوردید. همین طوفان باعث شد تا راکت کمیکال اولین سفارشی را که یک کامیون پر را شامل می شد دریافت کند. از WD-40 برای نوسازی و ترمیم خودروها و تجهیزاتی استفاده می شد که باران و سیل باعث زنگ زدگی و خرابی آن ها شده بود.

 

تغییر نام شرکت

در سال 1969 شرکت نام خود را به نام تنها محصول خود یعنی WD-40 تغییر داد. در سال 1973 شرکت WD-40 وارد بورس شد و در اولین روز حضور خود در بازار سهام 61% افزایش ارزش سهام داشت. از آن سال تا کنون، این شرکت بسیار ترقی کرده است و محصول آن در مصارف خانگی، صنایع ورزشی، کشاورزی، اتومبیل سازی، تولید، صنایع هوایی، سخت افزار، ساختمان سازی و تاسیسات مورد استفاده قرار می گیرد.

 

گسترش محبوبیت WD-40

در سال 1993، طبق آمارها، از بین هر 5 خانوار آمریکایی، در 4 خانه محصول WD-40 یافت می شد و 81% از حرفه ای ها برای کارهای مختلف از آن استفاده می کردند و فروش این محصول به 1 میلیون قوطی در هفته رسید.

به مرور زمان محصولات جدید WD-40 با کاربری ساده تر و موثرتر وارد بازار شدند. در سال 2008، به لطف و کمک کلوپ طرفداران WD-40، برای اولین بار لیستی با بیش از 2000 کاربرد مختلف برای این محصول ارائه شد و به محبوب ترین کالای صنعتی آمریکا تبدیل شد.

در حال حاضر، وب سایت ها و بلاگ های بسیاری یافت می شوند که از تجارب کاربران و کاربردهای متنوع و بعضا عجیب و غریب آن ها خبر می دهند. به عنوان نمونه، روانکاری لولا و مفاصل در و پنجره ها، پاک کردن لکه ها و خش های بدنه اتومبیل، محافظت ابزار فلزی در برابر زنگ زدگی و بلندکردن لیبل های کاغذی از روی سطوح مختلف از کاربردهای معمول WD-40 محسوب می شوند.

 

کاربردهای عجیب WD-40

اما موضوع به همین جا ختم نمی شود. برخی موارد کاربرد WD-40 عجیب و باورنکردنی به نظر می رسند. به عنوان نمونه، یک راننده اتوبوس در شرق آسیا ادعا می کند یک مار پینتون بزرگ را که در جای بار اتوبوس چنبره زده بود با WD-40 فراری داده است. یا یک خانم سالخورده مدعی شده است که درد مفاصل و آرتروز زانوی خود را با WD-40 درمان کرده است.

با این حال شرکت WD-40 چنین کاربردهای عجیبی را تایید نمی کند و از کاربران خواسته است تا از عقل سلیم پیروی کنند و به جز موارد توصیه شده و آزمایش شده برای مصارف دیگر از این محصول استفاده نکنند.

 

کمتر محصولی را می توان پیدا کرد که به درجه محبوبیت WD-40 دست یافته باشد. در واقع، تنوع کاربردهای این محلول باعث شد تا در سال 1997 کتاب WD-40 منتشر شود که شامل تصدیق مشتریان و همچنین طنزهای مرتبط با کاربردهای عجیب و غریب این محصول بود.

درباره اسپری همه کاره WD-40 باید گفت که فرمول اصلی این محصول در خلال این سال ها تغییر نکرده، هنوز برای دیگران مکشوف نشده و تنها در اختیار شرکت WD-40 است. در پاسخ به محتویات این محلول، شرکت فقط مواد و عناصری را که در آن وجود ندارند نام برده است: سیلیکون، کروزن (نفت سفید)، گرافیت، آب و گازهای CFC (کلورفلوئوروکربن) که در یخچال استفاده می شوند در WD-40 وجود ندارند. در حال حاضر اسپری WD-40 در بیش از 180 کشور دنیا یافت می شود و طرفداران بسیاری دارد.

 

دانستنی‌ها

40wdWD-40wd40آغاز WD-40ارغوانی رنگ توازن و هماهنگی کائناتاسپریاسپری wdاسپری WD-40اسپری wd40اسپری حشره کشاسپری رطوبت زدااسپری روان کنندهاسپری زنگ براسپری ضدزنگاسپری محافظ سطحپاک کنندهتاریخچه wd-40دبلیو دیدرباره اسپری همه کاره WD-40رطوبت گیرروان کنندهزنگ زدازنگار زداشرکت ارغوانضد آبضد رطوبتعمده فروشی رنگ و ابزارکاربردهای عجیب WD-40گسترش محبوبیت WD-40محبوب ترین برند صنعتی امریکاموارد استفاده wd40ویرا تجارت ارغوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *