خودت انجام بده: نکاتی برای تازه‌کاران

خودت انجام بده: نکاتی برای تازه‌کاران | شرکت ارغوان


این یک حقیقت است که هیچ کدام از ما همه فن حریف به دنیا نیامده ایم یا شاید تجربه و دانش لازم برای انجام خیلی کارها را به تنهایی نداشته باشیم. با این حال اگر همین حالا تصمیم گرفته اید که یک پروژه خودت انجام بده را شروع کنید نشانه خوبی است. خودت انجام بده در هزینه ها صرفه جویی می کند و باعث افزایش مهارت های ما می شود. در این مطلب قصد داریم برای کسانی که علاقه دارند به حوزه جذاب و خلاق DIY یا همان خودت انجام بده وارد شوند چند نکته مهم را یادآوری کنیم.

 

اول: در مورد کار بیشتر بدانید

قبل از اینکه پروژه خودت انجام بده یا DIY خود را شروع کنید در مورد آن کار تحقیق و مطالعه کنید. به لطف اینترنت، سایت های بسیاری هستند که می توانند شما را راهنمایی کنند. اگر به مهارت خاصی نیاز است در مورد آن کتاب بخوانید، از ویدئوهای آموزشی کمک بگیرید یا از یکی از دوستان و آشنایان که تجربه دارد سوال کنید. انگیزه و علاقه برای شروع یک پروژه مهم است اما قبل از آن باید بدانید که چطور آن کار را انجام دهید. ابزار و مواد مناسب را تهیه کنید. ابزار مناسب زحمت و هزینه های مالی و زمانی شما را کاهش می دهند.

 

دوم: هزینه را تخمین بزنید

وقتی برای انجام پروژه بودجه بندی می کنید، مقداری هم برای هزینه های احتمالی کنار بگذارید. حتی حرفه‌ای ها هم برای مشکلات احتمالی تمهیداتی دارند. با تعیین بودجه درست برای خرید مواد لازم و هزینه های جانبی، هیچ وقت مجبور نمی‌شوید پروژه را به خاطر کمبود مالی ناتمام رها کنید.

 

خودت انجام بده نکاتی برای تازه‌کاران دریل کاری دیوار | شرکت ارغوان

سوم: بدانید چه کاری کار شما نیست!

بعضی چیزها مثل کار با گاز یا وسایل برقی جدید شامل قواعدی هستند که افراد عادی را از کار کردن روی آن ها منع می‌کند. به کتاب و دفترچه راهنماهای قدیمی اکتفا نکنید. قواعد تغییر می کنند اما کتاب ها و دفترچه ها نه. این قواعد برای ایمنی ما هستند. پس برای DIY ، به سراغ  این جور کارها نروید چرا که ممکن است خود و خانواده تان را به خطر بیاندازید.

 

چهارم: رعایت ایمنی شرط عقل است

هیچ چیز مهم تر از سلامتی نیست پس مراقب سلامتی و ایمنی خود باشید. همیشه دستورالعمل ایمنی و طریقه استفاده از هر محصولی را که روی آن درج شده بخوانید. در صورت نیاز از لباس، دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید. این تجهیزات ایمنی هزینه بالایی ندارند و سال ها برای شما کار می کنند.

 

خودت انجام بده نکاتی برای تازه‌کاران DIY | شرکت ارغوان

پنجم: برای شروع لازم نیست ابزار زیادی بخرید

به هر حال یکی از انگیزه هایی که باعث می شود سراغ DIY برویم صرفه جویی اقتصادی است. پس بی دلیل برای ابزار هزینه نکنید مگر اینکه واقعا نیاز داشته باشید. اگر برای یک کار کوچک نیاز به ابزار دارید، همان ابزار موردنیاز را تهیه کنید. اگر ابزار خاصی نیاز دارید می توانید به جای خریدن آن را کرایه کنید یا از دوستان و نزدیکان قرض بگیرید. 

 

ششم: از کارهای کوچک شروع کنید

برای اینکه در اولین تجربه خودت انجام بده، سرخورده نشوید یا آسیبی به کار یا خودتان وارد نکنید و یا مجبور نشوید در انتها کار را به دست یک حرفه ای بسپارید، از پروژه های کوچک و ساده شروع کنید. به مرور و با کسب تجربه کارهای بزرگ تر و سخت تر را امتحان کنید. شاید خراب کردن یک دیوار کار ساده ای به نظر بیاید، اما باتجربه ها و حرفه ای ها می دانند که ممکن است مسائل و پیچیدگی هایی بروز کنند، مثلا اینکه دیوار ستون و تکیه گاه باشد و یا اینکه لوله آب و سیم کشی ها از کجای دیوار رد شده اند.

 

خودت انجام بده نکاتی برای تازه‌کاران DIY اندازه گیری دقیق | شرکت ارغوان

هفتم: همیشه اول امتحان کنید

برای همه پروژه های DIY به خصوص آنهایی که پیچیدگی بیشتری دارند، همیشه اول مهارت های خود و مواد و ابزار را در مقیاس کوچک امتحان کنید. با این کار هم از کارایی ابزار و موادی که در اختیار دارید مطمئن می شوید و هم از بروز خطا و ایجاد آسیب جلوگیری می‌کنید. برای مثال، اگر می خواهید دیوار رنگ و رورفته ای را رنگ کنید، ابتدا رنگ موردنظر را روی گوشه ای از دیوار اعمال کنید. بعد اگر مطابق میل شما بود کل دیوار را رنگ کنید.

 

هشتم: وقت بگذارید و عجله نکنید

وقتی پروژه خودت انجام بده را شروع می کنید، ممکن است متوجه شوید که بیشتر از زمان مدنظر شما طول خواهد کشید. هیچ چیز بدتر از نیمه کاره رها کردن کار نیست. پس برای اتمام و انجام کار اگر لازم بود وقت اضافی و بیشتر اختصاص دهید. شاید گاهی فکر کنید کاری را در یک تعطیلی آخر هفته می توانید انجام دهید ولی چند هفته طول بکشد. نا امید نشوید و سر فرصت کار را تمام کنید.

 

نهم: کار را دوباره بررسی کنید

پروژه هایی که با ایمنی و سلامت شما سر و کار دارد، مثل نصب حسگر ضدحریق، حتما چک کنید تا از صحت عملکرد آن مطمئن شوید.

 

خودت انجام بده نکاتی برای تازه‌کاران تنهایی کار نکنید | شرکت ارغوان

دهم: تنهایی کار نکنید

بعضی پروژه ها با حضور دیگران راحت تر و دلچسب تر می شوند. یکی از مزایای خودت انجام بده همین همکاری و بودن کنار عزیزان است. به خصوص برای اولین تجربه، از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک کمک بگیرید. حضور آن ها به شما دلگرمی و اعتماد به نفس خواهد داد. گاهی سختی یک پروژه در کنار دیگران حتی لذت بخش می شود. در ضمن از کمک خواستن خجالت نکشید.

 

از اشتباه نترسید خودت انجام بده نکاتی برای تازه‌کاران | شرکت ارغوان

یازدهم: از اشتباه و خراب کردن نترسید

اشتباه و خراب کردن جزو لاینفک تجربه کردن است. حرفه ای ها هم همین طوری حرفه ای شده اند. برای تعویض لوله آب که ترکیده است لوله کوچک تر خریده اید؟ اشکال ندارد. این تجربه می شود تا از این به بعد هر چیزی را دقیق تر اندازه گیری کنید. رنگ صندلی چوبی آن چیزی که در ذهن داشتید در نیامده است؟ اشکال ندارد. پیش خود فکر کنید که در این فرایند چند چیز جدید یاد گرفته اید و تجربه کرده اید. روی رنگ کردن صندلی بعدی بیشتر دقت کنید. آزمون و خطا کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. از حرفه ای ها بپرسید چند بار خراب کاری کرده اند، آن وقت امیدوار می‌شوید.

 

خودت انجام بده | شرکت ارغوان

 

دوازدهم: مورد آخر چیزی نیست جز اینکه از کاری که به دست خودتان انجام داده اید لذت ببرید.

 

 

ویرا تجارت ارغوان

آموزشترفندهاخودت انجام بده

diyDIY چیستDo It Yourselfdo it yourself چیستاز اشتباه و خراب کردن نترسیداز کارهای کوچک شروع کنیداز کاری که به دست خودتان انجام داده اید لذت ببریدبدانید چه کاری کار شما نیستبرای شروع لازم نیست ابزار زیادی بخریدپروژه diyترفندهای خودت انجام بدهترفندهای زندگیتنهایی کار نکنیدخودت انجام بدهخودت انجام بده: نکاتی برای تازه‌کارانخودت بسازدر خانه انجام دهیددر مورد کار بیشتر بدانیددر هزینه ها صرفه جویی کنیددرباره DIY یا خودت بسازشرکت ارغوانکار را دوباره بررسی کنیدهزینه را تخمین بزنیدهمه فن حریفهمیشه اول امتحان کنیدوقت بگذارید و عجله نکنیدویرا تجارت ارغوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *