ایجاد بافت چوب روی سطوح مختلف

ایجاد بافت چوب روی سطوح مختلف | شرکت ارغوان

سطوح چوبی با بافت زیبا و چشم نوازی که دارند مورد علاقه همه افراد با هر سلیقه ای هستند. ظاهر موج دار چوب به هیچ زمان و دوره‌ای محدود نمی شود و همیشه جایگاه خاصی در طراحی دکوراسیون و زیباسازی منزل و محل کار دارد. اما خرید وسایل چوبی زیبا مثل میز، کمد، تخت و غیره می تواند هزینه زیادی در برداشته باشد.با این حال، با کمک یکی از تکنیک های فاکس پینتینگ می توان هر سطحی را به شکل چوب موج دار نقاشی کرد. در این مطلب به آموزش ایجاد بافت چوب روی سطوح مختلف می پردازیم.

تکنیک نقاشی قلابی (Faux Finish یا Faux Painting) به طیف وسیعی از نقاشی دکوراتیو اتلاق می‌شود. در واقع، با این تکنیک تصویری با شباهت ظاهری چوب و یا سنگ های زینتی ساختمانی مثل مرمر روی سطوح نقاشی می شود. پتینه کاری و نیز ایجاد تکسچر چوب نیز از زیرمجموعه های فاکس پینتینگ یا نقاشی قلابی محسوب می شوند.

گرینینگ (Graining) به نقاشی شکل چوب روی سطوح غیرچوبی گفته می شود. در این سبک که با عناوینی مثل پتینه موج دار کردن چوب و تکسچر چوب نیز شناخته می شود، طرح و شکل چوب‌هایی که نادر هستند یا قیمت بالایی دارند روی سطح نقاشی می شود. افرادی که علاقمند به انجام پروژه های خودت انجام بده هستند از این تکنیک استقبال می کنند، چرا که علاوه بر صرفه جویی مالی، می توانند نقش های بسیار زیبایی خلق کنند و حتی از این هنر کسب درآمد کنند. با این تکنیک می‌توانید بافت دلخواه خود را به شکل بافت چوب روی سطوح مختلف اعم از چوب، نئوپان، ام دی اف، و حتی سطوح فلزی، گچی و هر سطح دیگری اجرا کنید.

 

مراحل ایجاد بافت چوب

در اولین قدم باید محل مناسبی برای انجام پروژه خود مهیا کنید. اگر قصد رنگ کردن یک درب چوبی را دارید، بهتر است لولاها و دستگیره درب را باز کنید. کف زمین را با پارچه کرباس یا روزنامه باطله بپوشانید تا بعدا مجبور به تمیز کردن رنگ های ریخته شده و نیز گردسنباده نباشید. قسمت هایی که نیاز به رنگ آمیزی ندارند با نوار چسب کاغذی بپوشانید.

حتما از وسایل ایمنی مثل ماسک و دستکش استفاده کنید.

 

سطح کار را سنباده بزنید

قبل از رنگ آمیزی هر سطحی اعم از چوب های طبیعی، ام دی اف، تخته چندلایه و غیره باید سطح کار را سنباده بزنید. سنباده زدن باعث می شود ناصافی های سطح برطرف شود و در انتها ظاهر کار بسیار زیباتر شود. آلودگی و چربی های روی سطح را پاک می کند و قدرت چسبندگی رنگ را افزایش می دهد. برای سنباده زنی سطوح چوبی استفاده از سنباده های بلوکی و فوم سنباده کار را راحت تر می کند.

سطوحی که از قبل دارای رنگ و پوشش هستند حتما باید سنباده بخورند. برای سطوح نرم تر، مثلا ام دی اف، از سنباده هایی با درجه زبری 120 تا 220 استفاده کنید. برای سطوح خشن تر از سنباده زبرتر، مثلا سنباده 60 تا 100 استفاده کنید. بعد از پاک کردن رنگ های قبلی با سنباده زبر، با سنباده های نرم تر سطح کار را صاف و یکدست کنید و خط و خش های به جا مانده از سنباده زبر را نیز از بین ببرید.

گردسنباده را با دستمال تمیز به طور کامل از روی سطح پاک کنید. هیچ نوع آلودگی و گرد و غباری نباید روی سطح باقی بماند.

 

سطح کار را آستری بزنید

متناسب با سطحی که روی آن کار می کنید، با پوشش آستری سفید روی سطح را پوشش دهید. برای سطوح چوبی از آستری های مخصوص چوب و برای سطوح فلزی آستری مخصوص فلز استفاده کنید.

سطوح چوبی منافذی دارند که رنگ را به خود جذب می کنند. این مسئله علاوه بر اینکه باعث افزایش مصرف رنگ و در نتیجه هزینه بیشتر می شود، در انتها باعث کدر شدن ظاهر رنگ می شود.

استفاده از پوشش آستری مانع از بروز این مشکلات شده، مصرف رنگ را کاهش می دهد، زیبایی کار را تضمین می کند و به چسبندگی، دوام و عمر طولانی تر رنگ کمک می کند.

برای سطوح چوبی، از آنجایی که سطوح چوبی رطوبت را جذب می کنند و بعد طبله می کنند، باید از آستری های مخصوص چوب و یا آستری های پایه روغن استفاده کنید. تمام سطح چوب را با آستری پوشش دهید. برای اجرای آستری از قلم مو یا غلطک هایی که از الیاف طبیعی تولید شده اند استفاده کنید.

برای سطوح گچی و دیوارهای پیش ساخته از آستری های پایه آب استفاده کنید و با غلطک نقاشی آستری را اجرا کنید.

در صورت نیاز می توانید دو لایه پوشش آستری روی سطح اعمال کنید. به دستورالعمل و اطلاعات روی بسته بندی محصول مراجعه کنید و از زمان لازم برای خشک شدن آستری اطمینان حاصل کنید. بعد از خشک شدن کامل لایه آستری مرحله بعد را شروع کنید.

 

استفاده از ابزار دندانه دار برای ایجاد بافت چوب | شرکت ارغوان

رنگ پایه را اجرا کنید

در این مرحله نوبت به اجرای رنگ پایه روی سطح می رسد. این رنگ به عنوان رنگ زمینه محسوب می شود و باید ته رنگ و ته مایه رنگ چوبی که موردنظر شما است در آن باشد.

 برای اینکه ظاهر سطح شبیه به چوب طبیعی به نظر برسد بهتر است از رنگ های پایه آب (اکریلیک یا لاتکس) مات یا نیمه براق استفاده کنید. همچنین نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که می خواهید ظاهر کار شما شبیه به چه نوع چوبی باشد و متناسب با آن رنگ خود را انتخاب کنید. برای مثال، چوب درخت توسکا به رنگ کرم مایل به قرمز است. اگر دوست دارید ظاهر کار شما شبیه چوب درخت توسکا باشد، سطح کار را با رنگی شبیه به رنگ این چوب پوشش دهید. چوب افرا سفید مایل به کرم است، بنابراین برای ایجاد بافتی به شکل چوب افرا، سطح کار را با رنگ روشن و مناسب پوشش دهید.

برای اجرای رنگ از قلم مو یا غلطک هایی که الیاف مصنوعی دارند استفاده کنید. کل سطح را با رنگ پوشش دهید و بعد از خشک شدن لایه اول، یک لایه دیگر روی سطح اجرا کنید. طبق اطلاعات درج شده روی بسته بندی محصول صبر کنید تا رنگ کامل خشک شود.

 

ترکیب رنگ دوم و مدیوم گلیز را اجرا کنید

در این مرحله برای ایجاد بافت موج دار چوب باید از مدیوم گلیز استفاده کرد. مدیوم گلیز زمان خشک شدن رنگ را افزایش می دهد، در نتیجه زمان کافی برای ایجاد بافت و نقش روی سطح رنگ خورده را فراهم می کند. همچنین درخشندگی و شفافیت رنگ را بیشتر می کند. از مدیوم گلیز شفاف اکریلیک برای این پروژه استفاده کنید و آن را با رنگ دوم ترکیب کنید. این رنگ دوم باید به رنگ پایه که در مرحله قبل اجرا کردید شبیه باشد و فقط کمی تیره تر از آن باشد. دقت کنید که این پوشش نقش رگه ها و بافت موج دار چوب را ایفا خواهد کرد. برای رنگ دوم نیز یک رنگ پایه آب (اکریلیک یا لاتکس) انتخاب کنید.

رنگ موردنظر و مدیوم گلیز را به نسبت مساوی داخل یک ظرف تمیز ریخته و خوب مخلوط کنید و برای اجرای آن آماده شوید. این نکته را نیز در ذهن داشته باشید که بعد از اجرای این مخلوط، رنگ پایه که قبلا اجرا کردیم بعدا قابل دیدن خواهد بود.

با استفاده از یک قلم مو یا غلطک های انگشتی که الیاف مصنوعی دارند گلیز را روی سطح اجرا کنید. بهتر است این کار را قسمت به قسمت، مثلا 20 سانت به سانت، و در لایه های نازک اجرا کنید. رنگ های اضافه را آرام با دستمال پاک کنید.

 

ایجاد بافت موج دار روی چوب با ابزار وود گرینر | شرکت ارغوان

بافت چوب را ایجاد کنید

در این مرحله باید از ابزاری با نام وود گرینر (Wood Grainer) استفاده کنید. وود گرینر یک ابزار ساده دندانه دار از جنس پلاستیک یا لاستیک سخت است که برای ایجاد بافت چوب روی سطوح مختلف کاربرد دارد.

از قسمت بالایی سطح شروع کنید. وود گرینر را روی لبه سطح قرار داده و به آرامی و به صورت افقی به سمت لبه انتهایی سطح بکشید. وود گرینر سطحی محدب و نیم دایره ای دارد. باید در حین کشیدن آن روی سطح مرطوب مخلوط گلیز و رنگ دوم، آن را به عقب و جلو تکان دهید تا نقش دندان های آن باعث ایجاد طرح روی سطح شود. این کار را تا لبه انتهایی سطح انجام دهید.

جهت بافت روی چوب بستگی به انتخاب شما و جهت حرکت دست شما با وود گرینر دارد. پس به راحتی می توانید به هر جهتی و به هر شکلی بافت مدنظر خود را ایجاد کنید. برای حرکت دادن وود گرینر روی سطح خلاق باشید. همچنین می توانید در اینترنت جستجو کنید و طرح چوب دلخواه خود را پیدا کنید و بعد سعی کنید نقش و بافت آن را پیاده کنید.

برای اینکه نتیجه نهایی طبیعی تر به نظر برسد سعی کنید وود گرینر را با الگو و نظم یکسان روی سطح حرکت ندهید. الگوی نامنظم طبیعی تر جلوه می کند.

اگر کار کردن با وود گرینر را تازه شروع کرده اید، توصیه می شود که اول کمی تمرین کنید. کمی از ترکیب گلیز و رنگ دوم را روی یک تکه کارتن، مقوا یا هر سطح بی استفاده دیگری بریزید و حرکت دادن وود گرینر را روی آن تمرین کنید. سپس کار روی سطح اصلی را شروع کنید.

 

همان طور که قبلا اشاره کردیم، گلیز را قسمت به قسمت و در کوچک ترین ابعاد ممکن روی سطح اعمال کنید و با وود گرینر روی آن بافت چوب ایجاد کنید. این مراحل را تا تکمیل شدن تمام سطح تکرار کنید. در هر صورت زمان کافی برای ایجاد بافت روی سطح خواهید داشت و نباید نگران زود خشک شدن ترکیب گلیز و رنگ دوم باشید.

بعد از هر بار کشیدن وود گرینر روی سطح، آن را با پارچه تمیز کنید و سراغ قسمت بعدی بروید. اگر دچار اشتباه شدید هیچ مشکلی نیست. روی همان قسمت کمی ترکیب گلیز و رنگ بریزید و کار خود را ادامه بدهید. تمام سطح را به همین طریق پوشش دهید.

 

حالا باید صبر کنید تا سطح کامل خشک شود و از نتیجه کار خود لذت ببرید.

 

طرح دار کردن چوب با وود گرینر | شرکت ارغوان

 

 

منبع: سایت بابویلا

 

ویرا تجارت ارغوان

 

آموزشخودت انجام بده

ایجاد بافت چوب روی سطوح مختلفبافت چوب را ایجاد کنیدپتینه چوبترکیب رنگ دوم و مدیوم گلیز را اجرا کنیددکوراتیو چوبرنگ کردن چوبسطح کار را آستری بزنیدمراحل ایجاد بافت چوبموج دار کردن چوبوود گرینر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *