انواع رنگ آستر و موارد استفاده

انواع رنگ آستر و موارد استفاده | شرکت ارغوان

استفاده از رنگ آستر همیشه و همه جا ضروری نیست. برای اینکه بدانید کجا باید از رنگ و پوشش آستری استفاده کنید، ابتدا باید انواع آن و کاربردهای هر کدام را بدانید. در واقع لایه آستری زیر لایه رنگ نهایی اعمال می شود تا باعث چسبندگی بهتر رنگ روی سطح شود و به کیفیت و شفافیت رنگ اضافه کند. در این مطلب انواع رنگ آستر و موارد استفاده از هر کدام را مرور می‌کنیم.

 

رنگ آستر برای دیوارهای پیش ساخته

دیوارهای پیش ساخته بدون رنگ مثل اسفنج رنگ را به خود جذب می‌کنند. این امر باعث می‌شود فقط در برخی قسمت‌ها پوشش رنگ خوب و به اندازه کافی به کار بچسبد و در قسمت های دیگر رنگ از سطح جدا شود. این مسئله باعث افزایش مصرف رنگ می‌شود و کیفیت رنگ نیز یکنواخت و یکسان نمی‌شود. برای جلوگیری از مصرف بیش از اندازه رنگ و ایجاد سطحی یکسان باید از رنگ آستر استفاده کرد. استفاده از پوشش آستری علاوه بر کیفیت بهتر رنگ نهایی، صرفه اقتصادی و نیز صرفه جویی در زمان را به همراه دارد زیرا لازم نیست برای پوشش بهتر سطح، چند لایه رنگ اعمال کرد و بین اجرای هر لایه چند ساعت صبر کرد تا لایه قبلی خشک شود.

 

رنگ آستر برای دیوارهای پیش ساخته | شرکت ارغوان

رنگ آستر برای چوب

پوشش دادن سطح چوب یکی از سخت ترین موارد نقاشی است. طبق روش های سنتی که از گذشته رواج داشته و هنوز هم مورد استفاده است، برای رنگ کردن چوب از آسترهای پایه روغن استفاده می شود که زمان خشک شدن بسیار بالایی دارند. زمان خشک شدن این آسترها بعضا به 24 ساعت می‌رسد. این آسترها منافذ چوب را پر می‌کنند و باعث چسبندگی بهتر رنگ نهایی می‌شوند.

اگرچه هنوز هم آسترهای پایه روغن بهترین گزینه برای سطوح چوبی هستند، اما زمان زیاد خشک شدن آن‌ها باعث شده تا استفاده از آن ها محدود شود. به همین دلیل، تولیدکنندگان رنگ با استفاده از فناوری های جدید آسترهای پایه آب و پایه روغنی و سیلرهای سلولزی تولید می‌کنند که زمان خشک شدن پایینی دارند و همچنان باعث چسبندگی بهتر رنگ نهایی به سطح چوب می‌شوند.

 

رنگ آستر برای چوب | شرکت ارغوان

رنگ آستر روی سطوح گچی

به چند دلیل باید قبل از رنگ آمیزی سطوح گچی از پوشش آستر استفاده کرد. برخی سطوح گچی می‌توانند میزان پ هاش (pH) بالایی داشته باشند (منظور از پ هاش، یک کمیت لگاریتمی است که میزان اسیدی، قلیایی یا خنثی بودن مواد را مشخص می‌کند و در صنایع شیمیایی، علوم پزشکی و آزمایشگاهی و تولید لوازم بهداشتی و آرایشی بسیار اهمیت دارد). در این صورت اعمال مستقیم رنگ روی سطح باعث می‌شود رنگ به خوبی روی سطح نچسبد و در زمانی کوتاه، حتی پس از خشک شدن، از سطح جدا شود. این مورد با پوسته شدن یا دلمه کردن رنگ به خوبی نمایان می‌شود.

مسئله دیگر، لایه‌ای سفید و کریستال مانند است که گاهی اوقات روی سطوح گچی شکل می‌گیرد و ظاهر آن را زشت می‌کند. استفاده از پوشش آستر روی سطوح گچی، مانع جذب رنگ به سطح شده، میزان مصرف رنگ را کاهش می‌دهد. رنگ نهایی ظاهری شفاف و براق پیدا می‌کند و سایه و تیرگی روی سطح نمی‌افتد. همچنین چسبندگی رنگ را تضمین می‌کند و اثری از لایه سفید و شوره روی سطح گچی نمی‌ماند.

 

رنگ آستر ضد لک

در بین انواع مختلف آستر، آسترهایی وجود دارند که مانع ایجاد لک بر روی سطح می‌شوند. اصولا از این نوع آسترها بر روی سطوحی استفاده می‌شود که در برابر آب و رطوبت و دود قرار دارند و باید در برابر این عوامل مقاومت پیدا کنند.

همچنین برای رنگ زدن روی سطوحی که از قبل رنگ دارند، به خصوص اگر رنگ قبلی تیره تر از رنگ جدید باشد باید از پوشش آستر استفاده کنید.

 

رنگ آستر برای سطوح لعاب دار | شرکت ارغوان

رنگ آستر برای سطوح لعاب دار

برخی سطوح از براقیت خاصی برخوردارند که نشانه سطح لعاب دار آنهاست. سطوح این چنینی مثل کاشی، سرامیک، کفپوش یا دیوارپوش‌های پلاستیکی و وینیل و سطوحی که رنگ جلا دارند، اگر نیاز به رنگ آمیزی داشته باشند، چالش بزرگی برای چسبندگی رنگ ایجاد می‌کنند. برای این سطح باید رنگ آستر مناسب را انتخاب و استفاده کرد تا زمینه لازم برای چسبیدن رنگ را فراهم کند.

 

رنگ آستر چندکاره

آسترهای چندکاره محبوبیت بالایی دارند چرا که بر روی سطوح مختلف قابل استفاده هستند. با این حال باید دقت داشت که حتی این نوع آسترها ممکن است برای برخی سطوح مناسب نباشند. قبل از تهیه و استفاده مطمئن شوید که آستر مناسب را پیدا کرده‌اید. به اطلاعات درج شده روی بسته بندی محصول مراجعه کنید. در ضمن سعی کنید محصولات برندهای معتبر و اثبات شده را تهیه کنید.

 

رنگ اصلی به عنوان آستری

در صورتی که آسترهای مخصوص در دسترس نبود، می توان از خود رنگ اصلی به عنوان پوشش آستری استفاده کرد. کافی است یک لایه نازک رنگ روی سطح اجرا کنیم و بعد از خشک شدن با کمک سنباده سطحی یکنواخت و صاف ایجاد کرده و بعد از تمیزکردن گرد سنباده و سایر آلودگی‌ها، رنگ اصلی را اعمال کنیم. در صورت نیاز می توان بیش از یک لایه رنگ آستری یا رنگ رویه نهایی اعمال کرد. فقط بین اجرای هر لایه صبر کنید تا لایه قبلی خشک شود.

 

پوشش آستری روی دیوار | شرکت ارغوان

جمع بندی

در این مطلب انواع رنگ آستر و موارد استفاده از آن‌ها را بررسی کردیم. بیشتر اوقات روی سطوحی که از قبل رنگ دارند نیازی به استفاده از رنگ آستر نیست. اگر برای ترمیم سطح مجبور شدید از بتونه استفاده کنید، روی این قسمت‌ها را قبل از رنگ اصلی با رنگ آستر پوشش دهید. برای سطوحی که هیچ رنگی ندارند، به مواردی که ذکر شد دقت کنید. همیشه از رنگ و آستر باکیفیت استفاده کنید. با انتخاب و اجرای پوشش آستری مناسب، مصرف رنگ را کاهش دهید، در زمان و هزینه صرفه‌جویی کنید، دوام و ماندگاری رنگ را افزایش دهید و ظاهر زیباتری روی سطح کار ایجاد کنید.

 

 

 

منبع: سایت ایمیج ورکز پینتینگ

 

ویرا تجارت ارغوان

دانستنی‌ها

آسترآستر زدن دیوار چیستآستریآستری در نقاشیآشنایی با آستر زدن چوبآشنایی با آستر زدن دیوارآشنایی با آستر زدن سطوح مختلفآشنایی با آستر زدن فلزاجرای لایه آستریاستراستریاستری گچانواع آسترانواع آستریانواع رنگ آستر و موارد استفادهپوشش آستریپوشش زیرینچرا باید قبل از رنگ آستری بزنیمدر زمان و هزینه صرفه‌جویی کنیددوام و ماندگاری رنگ را افزایش دهیدرنگرنگ آستررنگ آستر برای چوبرنگ آستر برای دیوارهای پیش ساختهرنگ آستر برای سطوح لعاب داررنگ آستر چندکارهرنگ آستر روی سطوح گچیرنگ آستر ضد لکرنگ آستریرنگ آستری برای انواع سطوحرنگ آستری چوبرنگ اصلی به عنوان آستریشرکت ارغوانظاهر زیباتری روی سطح کار ایجاد کنیدکاربرد رنگ آستریمزایای آستریمصرف رنگ را کاهش دهیدمعرفی انواع آستر مورد استفاده در نقاشی ساختماننقاشی چوبنقاشی ساختمانویرا تجارت ارغوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *