انواع جلای چوب و نحوه اجرای وارنیش

انواع جلای چوب و نحوه اجرای وارنیش | شرکت ارغوان

انواع جلای چوب و نحوه اجرای وارنیش | شرکت ارغوان


سطوح چوبی زمانی زیبایی خود را از دست می دهند که روی آنها خط و خش ایجاد شود و رنگ آن ها از بین برود. برای رفع این عیوب سطح چوب باید پولیش خورده و پرداخت شود. وارنیش یا روغن جلا از سطح چوب محافظت می‌کند و لایه‌ای مقاوم و مستحکم ایجاد می‌کند که از آسیب رسیدن به سطح چوب جلوگیری می‌کند. اجرای وارنیش کار سختی نیست اما نیاز به صرف زمان کافی و صبر و حوصله دارد. از طرف دیگر، وجود محصولات متنوع در بازار گزینه های زیادی را در اختیار ما قرار می‌دهد. اما همین تنوع محصول می‌تواند گیج کننده باشد. در این مطلب قصد داریم با پولیش زدن چوب، انواع جلای چوب و نحوه اجرای وارنیش و پرداخت سطوح چوبی آشنا شویم.

 

انواع وارنیش چوب

همان طور که گفتیم، محصولات متنوعی برای جلا دادن و پرداخت چوب وجود دارند و هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. اجرای بعضی از وارنیش ها آسان‌تر است، در حالی‌که ممکن است برای انجام یک پروژه خاص مجبور باشید از یک وارنیش دیگر که متناسب با کار شماست استفاده کنید. پس باید بدانیم هر وارنیشی را کجا باید استفاده کرد. در ادامه برخی از متداول‌ترین و محبوب‌ترین انواع جلای چوب را بررسی می‌کنیم.

وارنیش شلاک

وارنیش شلاک یک جلای چوب طبیعی است که از یک نوع حشره به نام سوسک لاک که در جنگل های هندوستان و تایلند یافت می‌شود گرفته می‌شود. لاک الکل نیز از همین اسم ریشه می‌گیرد. این ماده از ترشحات نوع ماده این حشره که بر روی پوست درختان به جا می‌ماند گرفته می‌شود. این لاک از روی درخت تراشیده شده، با اِعمال فرایندی به صورت فلس های خشک در آمده و بعد با اتانول ترکیب می‌شود تا به شکل مایع تبدیل شود. از محصول نهایی به عنوان رنگ خوراکی و همچنین وارنیش چوب استفاده می‌شود.

شلاک ماده قابل توجهی است. یک پرایمر طبیعی و بادوام است، بو و طعم گس را می‌گیرد، و به عنوان رنگ چوب و همچنین وارنیش و براق کننده چوب کاربرد دارد. قابلیت عایق سازی فوق العاده ای دارد و رطوبت را دفع می‌کند.

تا قبل از عرضه شدن وارنیش های پلی اورتان، شلاک محبوب ترین و پراستفاده ترین وارنیش چوب محسوب می‌شد. از آنجایی که شلاک با بیشتر پوشش های رویه سازگاری دارد، بیشتر به عنوان آستری استفاده می‌شود. شلاک مانع لک شدن رنگ چوب می‌شود و یک سدکننده قوی است. شلاک گره های چوب را به خوبی می‌پوشاند، منافذ چوب را پر می‌کند و خط و خش های سطحی چوب را پوشش می‌دهد.

وارنیش پلی اورتان

پلی اورتان یک پلاستیک به شکل مایع است. وارنیش های پلی اورتان به دو صورت پایه آب و پایه روغن تواید می‌شوند و جلای مات، براق و نیم براق را شامل می‌شوند. وارنیش‌های پلی اورتان خاصیت ضدباکتری دارند، به همین دلیل برای سطوح بهداشتی، آشپزخانه، کف حمام و دستشویی و لوازم چوبی بسیار مناسب هستند. همچنین برای اسباب بازی های چوبی ایمن و بی ضرر هستند.

وارنیش پایه آب

وارنیش های پایه آب محصولاتی جدید و نوظهور هستند و به اندازه وارنیش های طبیعی خوب و حتی بهتر از آن ها هستند. از این وارنیش ها برای پولیش کاری درب‌های چوبی داخل ساختمان، وسایل چوبی، کف و پلکان استفاده می‌شود. محصولات باکیفیت این نوع وارنیش ها به نوعی همه کاره هستند و می‌توان برای تمام مصارف و انواع سطوح چوبی از آن ها استفاده کرد.

وارنیش های پایه آب بوی کمی دارند، عاری از مواد سمی هستند، نیاز به افزودن رنگ ندارند و سطحی شفاف ایجاد می‌کنند. بسیار سریع تر از وارنیش های روغنی خشک می‌شوند و برای اجرا روی رنگ های پایه آب (اکریلیک و لاتکس) مناسب هستند.

وارنیش های پایه آب در برابر مواد شیمیایی و حرارت مقاومت زیادی ندارند، به همین دلیل بیشتر برای جلادهی سطوح چوبی داخل ساختمان که در معرض گرمای شدید فضاهای بیرونی نیستند کاربرد دارند.

وارنیش پایه روغن

وارنیش های روغنی تا حدی بادوام تر از وارنیش های پایه آب هستند و در برابر گرما و حرارت استقامت بیشتری دارند. هنگام اجرا، باید در فضای باز و یا دارای تهویه هوای مناسب اجرا شوند. زمان خشک شدن این وارنیش ها بسیار بیشتر از وارنیش پایه آب است. بر روی رنگ های اکریلیک و لاتکس می توان وارنیش های روغنی اجرا کرد، اما رنگ چوب را کمی تغییر می‌دهند.

 

اسپری وارنیش

اسپری های وارنیش برای سطوح عریض بسیار مناسب و ایده آل هستند و اجرای آن ها بسیار راحت است. این اسپری ها پوشش جلای متنوعی دارند (مات، براق و نیم براق) و برای جلا دادن آلات موسیقی مثل گیتار و ویولون بهترین گزینه هستند.

 

لاک الکل

لاک الکل مترادف وارنیش است و هیچ فرقی ندارد. معمولا حرفه ای ها و کسانی که در صنایع مربوط فعال هستند بیشتر از کلمه «لاک الکل» استفاده می کنند، ولی شاید عموم با کلمه «وارنیش» بیشتر آشنا باشند.

وارنیش اکریلیک

وارنیش های اکریلیک جزو وارنیش های پایه آب دسته بندی می شوند. معمولا شفافیت بسیار بالایی دارند و زرد نمی‌شوند. تمیز کردن جلاهای اکریلیک راحت تر است و هیچ گونه بخار و گازی متصاعد نمی‌کنند، برای همین برای سلامتی و محیط زیست هیچ خطری ندارند. با این حال به سطح چوب و محصولات پایه روغن نفوذ نمی‌کنند.

وارنیش های اکریلیک در برابر گرد و غبار و اشعه ماورابنفش خورشید مقاوم هستند و معمولا هنرمندان برای محافظت از نقاشی های خود با این نوع وارنیش سطح کار را پوشش می‌دهند.

وارنیش دریایی (Marine Varnish)

همان طور که از نام آن پیداست، این وارنیش ها فوق العاده مقاوم و بادوام هستند و مخصوص غوطه ور شدن در آب و نمک طراحی شده اند. بنابراین برای پوشش دادن قایق ها و در صنایع دریایی کاربرد دارند.

اجرای وارنیش چوب با قلمو روی پلکان | شرکت ارغوان

قانون کلی پرداخت چوب

به طور کلی، از هر محصولی که برای جلای چوب و پولیش کاری استفاده می کنید، باید قبل از اجرا هر گونه وارنیش، واکس، روغن، رنگ چوب، آلودگی، چربی، گرد و غبار، سطوح ناهموار و هر چیز چسبناکی را از روی سطح چوب پاک کنید.

محل کار یا فضایی که قصد انجام این کار را دارید باید بدون گرد و خاک باشد، در غیر این صورت، گرد و خاک روی سطح چوب جلاخورده می‌نشیند و سطح کار را کدر، کثیف و ناهموار جلوه می‌دهد.

 

برای روغن جلا یا وارنیش های پایه روغن بهتر است از قلم موهایی که الیاف طبیعی دارند استفاده کنید. قلم موهایی که الیاف مصنوعی دارند برای اجرای وارنیش های پایه آب یا اکریلیک مناسب هستند. همچنین می توانید از غلتک و یا تکه های پارچه برای اجرای وارنیش های روغنی و پایه آب استفاده کنید.

تمام محصولاتی که به عنوان وارنیش و جلای چوب در بازار وجود دارند تفاوت های کوچکی با هم دارند. بنابراین بهتر است به دستورالعملی که روی بسته بندی هر محصول ذکر شده مراجعه کرده و طبق آن وارنیش را اجرا کنید. اجرای مراحل پرداخت چوب باید دقیق و باحوصله انجام شود، وگرنه ممکن است نتیجه مطلوب حاصل نشود و سطح چوب آن درخشندگی و زیبایی که مورد انتظار ماست پیدا نکند.

اجرای وارنیش روی چوب

اجرای وارنیش روی چوب به عنوان لایه نهایی، علاوه بر زیبایی، باعث دوام بیشتر رنگ و محافظت از سطح در برابر خراش و لکه می‌شود. اجرای وارنیش نیاز به صبر و دقت زیادی دارد. بعد از رنگ کردن سطوح چوبی نوبت به اجرای وارنیش می رسد. حالا که می‌دانید چه نوع وارنیشی مناسب کار شماست، محصول موردنظر را تهیه کنید و طبق دستورالعمل زیر، مراحل پرداخت و پولیش سطح چوب را قدم به قدم اجرا کنید.

محیط مناسب را برای اجرای وارنیش انتخاب کنید

فضایی که نور کافی داشته باشد به شما کمک می کند تا نواقص سطح مثل حباب های ریز، رد قلم مو، فرورفتگی و خوردگی‌ها را به خوبی ببینید و آن ها را رفع کنید. تهویه هوای مناسب نیز اهمیت دارد، چرا که برخی وارنیش ها بخارات و گازهایی متصاعد می‌کنند که ممکن است باعث سرگیجه و تهوع شوند. پس پنجره ها را باز بگذارید و هواکش را روشن کنید.

قبل از اجرای وارنیش، گرد و خاک محیط کار را تمیز کنید. حتی گرده سنباده ای که از مراحل قبلی ایجاد شده و در محیط وجود دارد از بین ببرید. برای این کار کافی است با یک دستمال مرطوب سطح میز کار و کف زمین را تمیز کنید.

اگر در فضای بیرونی کار می‌کنید، روزی را انتخاب کنید که وزش باد وجود نداشته باشد چرا که موجب بلند شدن گرد و خاک می‌شود، روی وارنیش خشک نشده می‌چسبد و ظاهر کار را خراب می‌کند.

دمای مطلوب برای اجرای جلای چوب 20 الی 26 درجه سانتی گراد است. گرمای زیاد باعث خشک شدن سریع وارنیش می‌شود که نتیجه آن شکل گرفتن حباب های ریز روی سطح کار است. سرما و رطوبت زیاد نیز باعث دیرتر خشک شدن وارنیش می‌شود و احتمال نشستن گرد و غبار روی سطح را بالا می‌برد.

نکات ایمنی را رعایت کنید

دقت داشته باشید که وارنیش چوب می تواند برای پوست مضر باشد. همچنین می‌تواند لباس شما را خراب کند. پس از لباسی استفاده کنید که در صورت لک شدن و کثیف شدن اهمیتی برای شما نداشته باشد. از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید و ماسک بزنید.

 

لایه رویه قبلی را پاک کنید

شما می توانید سطح چوب رنگ شده و یا چوب بدون رنگ را وارنیش بزنید. برای سطوح رنگ شده، ابتدا باید لایه وارنیش قبلی را با ابزار مناسب حذف کنید. با کاردک پوشش جلا را بتراشید. با سنباده مناسب ناهمواری های سطح چوب را صاف و یکدست کنید. با پارچه مرطوب گرده سنباده را بگیرید و بلافاصله با پارچه تمیز و خشک، سطح چوب را خشک کنید.

 

دقت داشته باشید که در این مرحله هدف ما فقط حذف کردن لایه وارنیش قبلی است و نمی‌خواهیم به رنگ اصلی که زیر این لایه قرار دارد آسیبی بزنیم.

با سنباده سطح چوب را صاف کنید

با کمک سنباده سطح کار را صاف و یکدست کنید. سنباده همچنین برای از بین بردن وارنیش قبلی بسیار موثر است. برای سطوح چوبی می‌توانید از سنباده های بلوکی و نیز سنباده های برگی استفاده کنید. سنباده بلوکی به دلیل جنس اسفنجی و انعطاف بالایی که دارند برای سنباده زنی سطوح ناهموار و طرح دار بسیار ایده آل هستند. برای سطوح عریض و صاف نیز بهترین گزینه استفاده از سنباده گیر و سنباده برگی است.

ابتدا با سنباده های گریت متوسط، مثلا سنباده 180 شروع کنید و بعد با سنباده های نرم تر، مثلا سنباده 220 سطح کار را صاف و یکنواخت کنید. باز هم دقت داشته باشید که نمی‌خواهیم به رنگ زیرین آسیبی بزنیم. پس عمل سنباده زنی را سبک و با فشار کم انجام دهید.

سنباده زنی هم لایه وارنیش قبلی را حذف می‌کند و هم باعث چسبندگی بهتر وارنش جدید می شود. سنباده را در جهت خواب الیاف چوب حرکت دهید.

 

 محیط کار را تمیز کنید

مجددا سطح کار و محیط اطراف را کامل تمیز کنید. قبل از اجرای جلای چوب، هیچ گرد و غباری نباید در محیط کار و روی سطح کار وجود داشته باشد.

لایه اول وارنیش را اجرا کنید

لایه اول وارنیش را رقیق کنید و روی چوب اجرا کنید. البته اسپری های وارنیش پایه آب نیازی به این کار ندارند. رقیق کردن وارنیش باعث می‌شود تا منافذ سطح پر و غیرقابل نفوذ شوند و سطح چوب برای اجرای لایه اصلی وارنیش آماده شود. لایه های بعدی وارنیش نیازی به رقیق کردن ندارند.

اگر از وارنیش های روغنی استفاده می‌کنید، از تینر برای رقیق کردن وارنیش استفاده کنید. برای رقیق کردن وارنیش های پایه آب نیز از آب استفاده کنید. آب یا تینر را به نسبت مساوی با وارنیش ترکیب کنید.

 

برای اجرای لایه اول وارنیش از قلم مو یا ابر استفاده کنید. با حرکات یکنواخت و طولانی دست، وارنیش را در جهت خواب الیاف چوب اجرا کنید. در صورت استفاده از اسپری وارنیش، قوطی وارنیش را در فاصله حدود 20 سانتی متری از سطح بگیرید و یک لایه نازک و یکنواخت روی سطح بپاشید.

24 ساعت صبر کنید تا این لایه خشک شود. سپس با سنباده خیلی نرم مثلا سنباده 320 یا 400 سطح کار را سنباده بزنید. با دستمال مرطوب گرده سنباده را از روی سطح چوب و همچنین محیط اطراف پاک کنید.

قلم مو را نیز تمیز کنید تا آماده اجرای لایه های بعدی وارنیش باشد. برای وارنیش های پایه آب با آب و برای وارنیش های روغنی از تینر استفاده کنید.

یک لایه وارنیش خالص روی سطح اجرا کنید

درست همان طور که وارنیش رقیق شده را روی سطح چوب اجرا کردید، یک لایه وارنیش خالص اجرا کنید و 24 ساعت صبر کنید تا کامل خشک شود.

بعد از خشک شدن لایه دوم وارنیش، یک دست سنباده خیلی نرم، مثلا سنباده 320 یا 400 روی سطح بزنید و سطح کار و محیط اطراف را تمیز کنید.

هر چند لایه دیگر که لازم است وارنیش اجرا کنید. معمولا 2 یا 3 لایه وارنیش کافی است. بین هر لایه وارنیش صبر کنید تا خوب خشک شود و یک دست سنباده نرم و سبک بزنید. بعد از اجرای لایه نهایی نیازی به سنباده زنی نیست.

قبل از اجرای لایه نهایی جلای چوب بهتر است مدت بیشتری، مثلا 48 ساعت صبر کنید تا سطح کار خشک شود. بعد از اجرای لایه نهایی نیز صبر کنید تا وارنیش کاملا خشک شود و بعد می‌توانید وسیله چوبی خود را مورد استفاده قرار دهید. برای آگاهی از زمان لازم برای خشک شدن کامل وارنیش، به بسته بندی محصول مراجعه کنید.

اجرای جلای چوب پرداخت چوب | شرکت ارغوان

در این مطلب با نحوه پولیش زدن چوب، انواع جلای چوب و نحوه اجرای وارنیش روی سطوح چوبی آشنا شدیم. اجرای وارنیش نیاز به صبر و حوصله و اختصاص زمان کافی دارد. حالا می توانید وسایل چوبی خانه و محل کار خود را مثل روز اول زیبا و نو کنید.

 

 

منبع: سایت ویکی هاو و وود فینیشز دایرکت

 

ویرا تجارت ارغوان

آموزشخودت انجام بده

اجرای وارنیش روی چوباسپری وارنیشانواع جلای چوب و نحوه اجرای وارنیشانواع وارنیش چوببا سنباده سطح چوب را صاف کنیدپرداخت چوبپولیشپولیش چوبپولیش زدن چوبپولیش کاریجلادهنده چوبجلای چوبچطور چوب را وارنیش بزنیمچطور سطح چوب را پرداخت بزنیمچطور سطح چوب را پولیش پبزنیمچطور سطح چوب را وارنیش بزنیمروغن جلاروغن جلا چوب چیست؟سنباده را در جهت خواب الیاف چوب حرکت دهیدشرکت ارغوانقانون کلی پرداخت چوبلاک الکللایه اول وارنیش را اجرا کنیدلایه رویه قبلی را پاک کنیدمحیط کار را تمیز کنیدمحیط مناسب را برای اجرای وارنیش انتخاب کنیدنحوه اجرای پولیشنکات ایمنی را رعایت کنیدهمه چیز در مورد پرداخت و جلای چوب و انواع پوشش چوبوارنیشوارنیش اکریلیکوارنیش پایه آبوارنیش پایه روغنوارنیش پلی اورتانوارنیش چوبوارنیش چیستوارنیش دریاییوارنیش شلاکوارنیش و پولیشیک لایه وارنیش خالص روی سطح اجرا کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

tokyo hot jav HND-450 Bedridden inpatient faint in agony! - If you can put up with the high-speed cowgirl of a first-class AV actress, vaginal cum shot is OK Sora Shiina YMDS-095 Cat eyes GAL! - Too cute T ○ k to ○ er beauty explosion cluster! - !! - Reverse Gonzo of SSS class beauty who wants to be seen! - Kojirase MIKE NNPJ-023 "AV debut without knowing" Vol.02 Imadoki GAL who picked up in Shibuya is brought to home and voyeur sex. ALDN-018 Virgin Creampie First Time Creampie With A Subordinate's Mother Alisa Shitara JUL-958 My beloved mother-in-law who raised me with one female hand was taken down by my worst friend ... Maki Hojo