اشـیا پلاسـتیکی را چـطور رنـگ کنیم

اشـیا پلاسـتیکی را چـطور رنـگ کنیم | شرکت ارغوان

اشـیا پلاسـتیکی را چـطور رنـگ کنیم | شرکت ارغوان


همه ما در خانه یا محل کار از اسباب و وسایل پلاستیکی استفاده می کنیم. سطل آشغال، گلدان، ظروف مختلف در اشکال مختلف و… در هر گوشه از محل کار و زندگی ما یافت می‌شوند. حالا اگر این وسایل که همیشه هم جلوی چشم ما هستند رنگ و روی نامطلوبی پیدا کرده یا کهنه شده‌اند چه کار می‌توانیم انجام دهیم؟ جایگزین کردن همیشه راه راحت و به صرفه‌ای نیست. با یک رنگ جذاب و مطابق میل خودتان می‌توانید تازگی را به وسایل اطرافتان برگردانید. این طوری روحیه تان هم عوض می‌شود. اما اشـیا پلاسـتیکی را چـطور رنـگ کنیم؟

 

از کجا شروع کنیم؟

رنگ کردن پلاستیک دردسرها و البته ترفندهای خودش را دارد. نگران نباشید؛ راه حل از آنچه فکر می‌کنید ساده‌تر است. در حالت عادی، رنگ روی پلاستیک سر می‌خورد و یا دلمه می‌شود. حتی ممکن است به محض خشک شدن پوسته پوسته شود و بریزد. اما تولیدکنندگان رنگ وقتی دیدند پلاستیک و وسایل پلاستیکی جزو لاینفک زندگی امروزی شده‌اند فکر چاره افتادند. آنها اسپری رنگ‌هایی تولید کردند که چسبندگی بهتری دارند و در برابر پوسته شدن مقاوم هستند. اسپری رنگ ها تا همین جا هم کار ما را برای رنگ کردن پلاستیک انجام می‌دهند، اما برای گرفتن نتیجه مطلوب، بهتر است قبل از رنگ کاری سطح کار را آماده کنیم.

وسایل پلاستیکی را با قلم مو هم می توان رنگ کرد اما ممکن است رد قلم مو روی کار بماند و نتیجه مطلوب حاصل نشود. اما اسپری رنگ سطح نهایی نرم‌تر و یکدستی به ما می‌دهد. در نهایت می‌شود انتظار داشت یک غیرحرفه‌ای بتواند در مدت 20 دقیقه (بسته به اندازه وسایل) و با احتساب خشک شدن رنگ، ظرف حدود 4 ساعت، با هزینه‌ای کمتر از خرید و جایگزینی، وسیله موردنظر را رنگ کند.

اشـیا پلاسـتیکی چـطور با اسپری رنـگ کنیم | شرکت ارغوان

آماده کردن سطح کار برای رنگ

سطح کار را با آب تمیز کنید

برای شروع، سطح کار را با آب ولرم و پودرهای شوینده و کهنه پارچه یا اسفنج تمیز کنید. اسباب و وسایلی که قارچ یا کپک روی آنها جمع می‌شود، مثل میز و صندلی های پلاستیکی کنار استخر، بیشتر از یکبار شستن لازم دارند و باید با چیزی زبرتر از اسفنج، مثلا سیم ظرفشویی تمیز شوند. با آب تمیز و سرد سطح کار را بشویید تا به هیچ وجه کف مواد شوینده روی کار باقی نماند.

سطح کار را سنباده بزنید

سطوح صاف و صیقلی را سنباده بزنید. رنگ به سطوح پلاستیکی مات و زبر بهتر از پلاستیک براق و صاف می‌چسبد. از آنجایی که بیشتر وسایل پلاستیکی براق و صیقلی هستند سنباده زنی یکی از مراحل مهم رنگ کردن پلاستیک محسوب می‌شود. شاید بخواهید با ماشین‌های برقی سنباده زنی (سندر) این کار را انجام دهید اما باید مراقب باشید که در اثر گرمای ایجادشده پلاستیک شکل خود را از دست ندهد. برای وسایل پلاستیکی که سطح تمیزی دارند سنباده نرم شماره 100 تا 180 کافی است. اگر برای تمیزکاری سطح کار چیزی بیشتر از کف صابون و شوینده لازم دارید می‌توانید با سنباده های 60 تا 80 شروع کنید و به سنباده های نرم تر برسید.

خاک سنباده را از سطح کار پاک کنید

به عنوان تمیزکاری نهایی سطح کار را با الکل ایزوپروپیل حتما تمیز کنید تا خاک سنباده کاملا از روی سطح پلاستیک برداشته شود. این کار را در فضای بیرون که تهویه هوای خوبی دارد انجام دهید. دستکش لاتکس دست کنید، الکل ایزوپروپیل را روی تکه‌ای پارچه بریزید و سطح کار را پاک کنید. این کار را تا جایی تکرار کنید که دیگر ذره‌ای روی پارچه جمع نشود.

برای پاشیدن رنگ عجله نکنید

لایه اول رنگ را اسپری کنید. هنگام رنگ کردن پلاستیک صبر زیاد لازم دارید. شاید روی چوب و کاغذ و کارتن 2 لایه رنگ کافی باشد. اما اسباب و وسایل پلاستیکی کاملا متفاوت هستند چرا که پلاستیک هیچ منفذی ندارد و رنگ را جذب ‌نمی‌کند. در صورت امکان، کار را به صورت افقی بخوابانید. اسپری را خوب تکان دهید. برای امتحان اسپری را در هوا یا روی یک تکه پارچه بزنید تا مطمئن شوید به راحتی اسپری می‌شود. قوطی اسپری را در فاصله 20 الی 30 سانتی متری پلاستیک و با زاویه 45 درجه نگه دارید. به آهستگی شروع به اسپری کردن رنگ سرتاسر پلاستیک کنید. نباید سعی کنید تمام سطح کار را در یک نوبت رنگ بپاشید چون باعث شره کردن رنگ می‌شود.

نکته: اسپری کردن بیش ازحد، یک لایه به اصطلاح گرد اسپری ایجاد می‌کند که باعث می‌شود رنگ های نیمه براق و براق تار و کدر شوند. برای جلوگیری از این موضوع، هنگام اسپری کردن نباید قوطی اسپری را به سمت عقب ببرید و از پلاستیک دور کنید. در عوض، قوطی اسپری را به سمت جلو و نزدیک به پلاستیک حرکت دهید. با این حرکت گرد اسپری با رنگ روشن و دلنشین پوشش داده می‌شود.

لایه های بعدی رنگ را مثل مرحله اول اعمال کنید

بگذارید رنگ برای حداقل 2 ساعت در محیطی گرم و خشک بماند تا خشک شود. وقتی پلاستیک را لمس می‌کنید باید خشک و سفت به نظر بیاید نه چسبناک. اگر شره های کوچکی می‌بینید که خشک شده با سنباده آن ها را صاف کنید. برای این کار، رنگ باید کاملا خشک و سفت شده باشد وگرنه سطح کار لک شده و رنگ آن به راحتی برداشته نمی‌شود.

لایه دوم رنگ را همانند لایه اول اسپری کنید. مثل دفعه قبل، در برابر وسوسه پاشیدن لایه ضخیم رنگ مقاومت کنید. زیاد دورنگه داشتن قوطی اسپری کار شما را خراب می‌کند، چراکه حاصل کار پوششی دانه دانه می‌شود که پوشیدن دوباره آن سخت است.

بعد از 2 یا 3 ساعت که لایه دوم نیز خشک شد، لایه نهایی را اعمال کنید.

 

در این مطلب خواندیم که اشـیا پلاسـتیکی را چـطور رنـگ کنیم. با این روش می توان بسیاری از اسباب و وسایل پلاستیکی خانه و محل کار خود را مثل روز اول نو کنید.

با نحوه رنگ آمیزی مواد و سطوح پی وی سی آشنا شوید.

 

 

ویرا تجارت ارغوان

آموزشخودت انجام بده

آماده کردن سطح کار برای رنگارغواناسپریاسپری رنگاسپری رنگ پلاستیکاشـیا پلاسـتیکی را چـطور رنـگ کنیمبرای پاشیدن رنگ عجله نکنیدپلاستیکچطور پلاستیک را رنگ کنیمخاک سنباده را از سطح کار پاک کنیدرنگرنگ آمیزی وسایل پلاستیکیرنگ اسپریرنگ پلاستیکرنگ کردن پلاستیکرنگ کردن پلاستیک دردسرها و البته ترفندهای خودش را داردرنگ کردن پلیمررنگ مخصوص قطعات پلاستیکیسطح کار را با آب تمیز کنیدسطح کار را سنباده بزنیدسنباده های 60 تا 80شرکت ارغوانلایه های بعدی رنگ را مثل مرحله اول اعمال کنیدنقاشیویرا تجارت ارغوان

105 دیدگاه

 • با سلام رنگ آمیزی اسباب بازی های چند رنگ هنگام تولید چگونه است ؟ ممنون

  • سلام
   اسباب بازی و کلا مواد پلاستیکی رنگی همون موقع که با دستگاه تزریق پلاستیک ساخته می شن رنگ دانه های مخصوص پلاستیک بهشون اضافه میشه. به این صورت که مواد اولیه پلاستیک رو به نسبت دلخواه با رنگ دانه های پلاستیک قاطی می کنن و داخل دستگاه تزریق می ریزن و قطعه پلاستیکی با همون رنگ تزریق و ساخته میشه.

 • سلام من میخواستم صندلی چرخ دار پشت میزمو زنگ کنم به نظرتون این روش برای قسمت های پلاستیکی دسته و روکش های چرخش مناسبه؟

  • سلام
   هر قسمتی که قابلیت سنباده خوری داشته باشه می تونید رنگ بزنید. فقط برای قسمت های متحرک باید مراقب باشید. با قلم موی کوچک این قسمت ها رو رنگ کنید و سعی کنید رنگ به قسمت های مفصل دار که حرکت می کنند سرایت نکنه چون ممکنه باعث سخت شدن حرکت این قسمت ها بشه

 • سلام ممنون از سایت فوق العادتون
  برای رنگ کردن ایرپاد اپل با جنس پلاستیک abs چه نوع رنگی رو پیشنهاد میکنید

  • سلام ممنون از لطفتون
   میتونید با رنگ اکریلیک یا حتی لاک ناخن این کار رو انجام بدید.. اما رنگ کردن وسایل الکتریکی و الکترونیکی ظریف مثل ایرپاد توصیه نمیشه. اصلا نباید اجازه بدید رنگی وارد قطعه بشه چون ممکن هست در کارایی وسیله ایجاد اختلال کنه

   • سلام رنگی که از روی پلاستیک با آستون برداشته شده را چگونه میتوانم ترمیم کنم

    • شما ابتدا با استفاده از سنباده نرم سطحی که رنگ برداشته شده است رو با سطح رنگ قبلی یکدست نمایید و سپس رنگ جدید را طی چند مرحله اعمال نمایید.

 • سلام
  خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم برا رنگ کردن فلاپ عقب ۲۰۶ که مشکی میتونم از این روش استفاده کنم ترک نمیخوره؟
  یا اب بهش بخوره نمیره؟

  • سلام
   بله می تونید با اسپری رنگ بزنید. رنگ اتومبیل هم می تونید بزنید. مهم زیرکاری و آماده سازی سطح کار هست که باعث میشه رنگ محکم روی سطح کار بچسبه

 • سلام‌ چرا رنگ روی اشیا پلاستیک چسبناک می‌شود؟ منظور من حتی بعد از گذشت چندین روز

 • باسلام و عرض احترام
  میخواستم بپرسم برای رنگ کردن فوم eva کفش از چه رنگ و روشی میشه استفاده کرد.رنگ روغن مناسب هست یا اکرلیک؟و آیا این رنگها به مرور در برابر سایش از بین میرن؟برای رنگ زیه کفش tpu چه رنگی مناسب هست؟ممنون میشم کامل راهنمایی کنید.با سپاس

  • سلام
   برای فوم EVA رنگ دکوراتیو اکریلیک و همچنین رنگ های هنری اکریلیک مناسب هستند. قبل از اجرای رنگ بهتره یه پوشش آستری بزنید تا رنگ کمتری مصرف بشه. رنگ رو با آب رقیق کنید و با قلم مو یا اسفنج اجرا کنید. با اسفنج بهتر هست چون با قلم مو هم ممکنه جای قلم مو روی کار بمونه و هم قلم مو بلا استفاده میشه. بهتره چند لایه رنگ اجرا کنید تا کیفیت نهایی رنگ بهتر بشه فقط بین اجرای هر لایه رنگ صبر کنید تا لایه قبلی خشک بشه.
   از اسپری رنگ هم میتونید استفاده کنید فقط شاید اجراش سریع تر باشه ولی دوام و مقاومتش در برابر سایش کمتره.. و البته کنترل اجرای رنگ با اسپری خیلی سخت هست و قطعا به تمیزی اسفنج در نمیاد.

   در کل هر رنگی در مقابل سایش تا یه حدی مقاوم هست و به مرور ساییده میشه..

   برای زیره کفش هم مواد TPU از جنس پلی یورتان هستند و تا جایی که بنده اطلاع دارم در حین فرایند تولید رنگ می شن.. به نظرم رنگ کردن این قسمت ها به صورت دستی و خانگی چندان نمیتونه کارآمد باشه.. در برابر سایش زیاد رنگ های صنعتی پلی اورتان کاربردی هستند ولی در مورد رنگ زیره کفش نمیدونم استفاده از این رنگ ها اصولی باشه یا خیر.

  • سلام
   برای فوم EVA رنگ دکوراتیو اکریلیک و همچنین رنگ های هنری اکریلیک مناسب هستند. قبل از اجرای رنگ بهتره یه پوشش آستری بزنید تا رنگ کمتری مصرف بشه. رنگ رو با آب رقیق کنید و با قلم مو یا اسفنج اجرا کنید. با اسفنج بهتر هست چون با قلم مو هم ممکنه جای قلم مو روی کار بمونه و هم قلم مو بلا استفاده میشه. بهتره چند لایه رنگ اجرا کنید تا کیفیت نهایی رنگ بهتر بشه فقط بین اجرای هر لایه رنگ صبر کنید تا لایه قبلی خشک بشه.
   از اسپری رنگ هم میتونید استفاده کنید فقط شاید اجراش راحت تر باشه ولی دوام و مقاومتش در برابر سایش کمتره.. و البته کنترل اجرای رنگ با اسپری خیلی سخت هست و قطعا به تمیزی اسفنج در نمیاد.

   در کل هر رنگی در مقابل سایش تا یه حدی مقاوم هست و به مرور ساییده میشه..

   برای زیره کفش هم مواد TPU از جنس پلی یورتان هستند و تا جایی که بنده اطلاع دارم در حین فرایند تولید رنگ می شن.. به نظرم رنگ کردن این قسمت ها به صورت دستی و خانگی چندان نمیتونه کارآمد باشه.. در برابر سایش زیاد رنگ های صنعتی پلی اورتان کاربردی هستند ولی در مورد رنگ زیره کفش نمیدونم استفاده از این رنگ ها اصولی باشه یا خیر.

 • سلام وقتتون بخیر باشه.
  من چند تا قوطی پلاستیکی دارم، با رنگ اکرلیک مارک وستا رنگ کردم و چند روز موند بعد که قوطی رو شستم رنگ مثل یک پوسته نازک بلند شد. رنگ به دستم پس نداد ولی مثل یک پوسته کنده شد. من چطور میتونم قوطی های پلاستیکی رو رنگ کنم؟

  • سلام وقت بخیر.
   همون طور که در این مطلب نوشته زیرسازی سطح خیلی اهمیت داره. اگر جنس قوطی پلاستیکی که میخواید رنگ کنید طوری هست که با سنباده زدن ظاهرش خراب نمیشه حتما اول سنباده بزنید. بعد کامل سطح کار رو تمیز کنید و بذارید کامل خشک بشه. و بهتره با رنگ های اسپری رنگ کنید.

 • سلام خواستم بدونم که با این روش دسته های کنسول بازی هم میشه رنگ کرد؟
  مثلا دسته ps4

  • سلام دوست عزیز.
   بله امکانش هست. فقط باید مراقب باشید چون رنگ بعد از خشک شدن میتونه کارکرد دسته کنسول و دکمه هاش رو مختل کنه. اگر میخواید چنین وسیله ای رو رنگ بزنید بهتره از قلم موهای نازک نقاشی هنری استفاده کنید تا کنترل بیشتری روی اجرای رنگ داشته باشید و باید زیرسازی های لازم رو هم انجام بدید تا رنگ قدرت چسبندگی به سطح کار رو داشته باشه.

  • سلام
   برای رنگ کردن pvc می تونید از اسپری رنگ و همین طور رنگ های اکریلیک استفاده کنید. روش کار هم طبق همین دستورالعملی هست که در این مطلب اومده.. فقط برای تمیز کردن سطح pvc قبل از اجرای رنگ بهتره از استون (پاک کننده لاک ناخن) استفاده کنید، قدرت چسبیدن رنگ به pvc رو بیشتر میکنه.به زودی آموزش کامل رنگ کردن pvc روی سایت قرار میگیره.

 • سلام و عرض ادب ببخشید من صندلی پلاستیکی رو بدون سمباده رنگ کردم بااسپری مارک نقش ارا.یک روز گذشته ودست ک روی صندلی میکشم دستم رنگی میشه .وارنیش بزنم یا نه؟رنگش هم نقره ایه

  • سلام وقت بخیر.
   باید اجازه بدید رنگ خشک بشه. برای اجرای لایه جدید رنگ نه تنها دستتون اصلا نباید رنگی بشه، حتی حالت چسبندگی رنگ رو نباید حس کنید. برای خشک شدنش عجله نکنید. اگه صندلی رنگ شده تو فضای بسته هست درب و پنجره رو باز بذارید یا مثلا یه پنکه روشن کنید تا جریان هوا به سریع تر خشک شدنش کمک کنه. بعد رنگ جدید رو اجرا کنید. توصیه میکنم تا خشک نشده اصلا کاری به کارش نداشته باشید.

   موفق باشید.

  • سلام خسته نباشین
   میخواستم بدون برای رنگ کردن فلاپ موتور از جنس پلاستیک این روش کارساز هست ؟
   یبار رنگ کردیم با اسپری با ناخن کنده میشه
   زیر سازیم انجام شده
   اگ میشه راهنمایی کنین

   • سلام وقت بخیر با توجه به اینکه رنگ های اصلی فلاپ موتور تحت شرایط خاص (از لحاظ دما و نوع پاشش رنگ) رنگ آمیزی میشوند. هیچ وقت رنگی که شما میزنید مثل رنگ ابتدایی نمیشود. میتونید از اسپری رنگ مدل لیزر شرکت نیپون استفاده نمایید چسبندگی بالایی دارند. از اسپری رنگ های روغنی هم میتونید برای اینکار استفاده نمایید.

 • سلام من می خواستم قسمت های پلاستیکی لباسشویی ویخچال رارنگ کنم چون زرد شده چگونه این کار را انجام دهم، ممنون

  • سلام وقت بخیر.
   برای رنگ آمیزی وسایل برقی که جنس پلاستیک دارن، اول از همه این وسایل رو باید به جایی منتقل کنید که تهویه هوای خوبی داشته باشه و رنگ به وسایل دیگه سرایت نکنه. وسیله رو از برق بکشید و مثلا یخچال رو کامل خالی کنید. قسمت های پلاستیکی رو با سنباده نرم (زبری 300 تا 400) سنباده بزنید فقط تا حدی که زردی اون قسمتها از بین بره. بعد با آب گرم و کف صابون یا آب گرم و سرکه خوب این قسمت ها رو تمیز کنید. بگذارید خشک بشه. بعد یه لایه نازک آستری روغنی بزنید. آستری روغنی جلوی زنگ زدگی رو هم میگیره. بعد از خشک شدن آستری رنگ دلخواهتون رو اجرا کنید. می تونید از رنگ های روغنی براق استفاده کنید یا هر رنگ دیگه ای که دوست دارید. می تونید چند لایه رنگ اجرا کنید تا کیفیت رنگ نهایی بیشتر بشه فقط باید بین اجرای هر لایه صبر کنید تا لایه قبلی خوب خشک بشه.
   برای جلای بیشتر می تونید بعد از خشک شدن رنگ نهایی وارنیش بزنید. هم با غلطک و قلمو می تونید رنگ بزنید هم با اسپری. فقط اسپری یه مقدار بیشتر اطراف رو کثیف می کنه که باید با پارچه کرباس یا کاغذ باطله دور محل رنگ کاری رو بپوشونید.

   و در نهایت اجازه بدید تا رنگ کامل خشک بشه. بسته به نوع و ضخامت رنگ و محیطی که وسیله تون رو قرار دادید، خشک شدن رنگ 24 ساعت تا 72 ساعت ممکنه طول بکشه.

   موفق باشید.

 • سلام..ممنون از اینکه با حوصله نظرها رو میخونین و جواب میدین..سوال بنده این بود که برای رنگ کردن لاستیک از چه رنگی باید استفاده کرد؟ من قبلا از روغنی و اکرلیک اسفاده میکردم بدون سنباده زدن و کلر…ولی خب آستر زیر رنگ میزدم..ولی باید چند دست زده میشد و اصلا راضی کننده نبود و وقت گیر بود. بنظر شما باید چطور و از چه رنگی استفاده کنم؟ آیا اکرلیک با لاک تثبیت کننده جواب میده که رنگ راحت پوسته نکنه؟ممنون میشم جواب بدید.

  • سلام وقت بخیر

   ممنون از لطفتون.
   در مورد هر سطحی اول باید دید که کجا استفاده میشه و چقدر در معرض تماس یا مثلا سایش هست. اگر سطح لاستیکی که میفرمایید تو فضای داخلی هست که آفتاب و باد نمیخوره و در معرض تماس با دست و عوامل دیگه نیست رنگ آکریلیک کفایت می کنه.
   برای فضاهای بیرونی رنگ هایی مثل رنگ استخری و رنگ های دریایی اکریلیک که تو صنایع کشتی سازی و برای نقاشی کشتی و قایق استفاده میشه مناسب نقاشی لاستیک هست.
   آستری هم که بنابه نوع رنگتون آستری پایه آب یا روغنی استفاده کنید. برای رنگ آکریلیک آستری اکریلیک مخصوص فضاهای بیرونی استفاده کنید. آستری خیلی مهمه چون منافذ لاستیک رو پر میکنه و چسبندگی رنگ رو زیاد میکنه. حتی از روغن الیف هم میتونید برای لایه آستری استفاده کنید.
   فقط اینکه قبل از اجرای آستری خوب سطح کار رو تمیز کنید. قبل از اجرای رنگ نهایی هم صبر کنید تا سطح کامل خشک بشه حتی اگر لازمه چند روز صبر کنید.

   موفق باشید.

 • سلام وقت به خیر
  برای رنگ قاب لپ تاپ پلاستیکی چه نوع رنگی رو پیشنهاد میکنید ؟
  سمباده کاری هم میخواد بسترش؟

  • سلام وقت بخیر
   برای هر نوع سطح پلاستیکی میتونید از اسپری رنگ های روغنی استفاده کنید. بنابه سلیقه خودتون میتونید از رنگ های اکریلیک نیمه براق یا حتی مات هم استفاده کنید. در نهایت می تونید برای جلای بیشتر یه لایه رنگ جلا یا همون وارنیش استفاده کنید. برای قاب لپ تاپ سنباده زنی نیاز هست تا رنگ جدید بتونه به سطح بچسبه..فقط اینکه بهتره کامل لپ تاپ رو باز کنید و قطعاتی که قابل رنگ کردن هستن جدا از قطعات الکترونیکی و ال سی دی رنگ بزنید تا آسیبی به دستگاه وارد نشه.
   موفق باشید.

 • سلام
  من سرویس خوابم جنسش هایگلاس هست و کاملا صیقلی و براق و صاف
  در اثر تابش آفتاب میزتوالتش تغییر رنگ داده
  میخوام بدونم اگر بخوام کلا رنگش کنم باید از چه رنگی استفاده کنم و اینکه چطور این کار رو انجام بدم که رنگ رو خوب جذب کنه و یک دست در بیاد؟

  • سلام وقت بخیر
   رنگ کردن هایگلاس به خاطر صاف و براق بودن سطح یه مقدار سخت هست.. باید اول با سنباده سطح رو کامل سنباده بزنید تا کدر بشه. بعد خوب تمیزش کنید و بعد از خشک شدن آستری بزنید. اگه لازم بود دو لایه آستری اجرا کنید. بعد از خشک شدن آستری مجدد سنباده خیلی نرم بزنید تا سطح کامل صاف بشه و هیچ ناهمواری روی سطح نباشه اگرنه بعد از اجرای رنگ اصلی عیوب و ناصافی ها کاملا به چشم میاد.
   به عنوان رنگ نهایی چند گزینه دارید. یکی رنگ های انامل هستند که رنگ روغنی هستن. فقط ممکنه هزینه ش زیاد بشه. گزینه دوم رنگ های مولتی سورفیس هستن که به نظرم برای کار شما بهتر هستن. برای براقیت بیشتر هم میتونید بعد از اجرای رنگ وارنیش یا اسپری براق کننده بزنید. حتی می تونید یک لایه نازک رزین اجرا کنید تا زیبایی سطح بیشتر بشه و در برابر سایش و رطوبت هم مقاومت پیدا کنه.
   در کل برای رنگ کردن هایگلاس سنباده زنی و زیرسازی سطح قبل از اجرای رنگ اصلی خیلی مهمه چون رنگ باید قدرت چسبیدن به سطح رو داشته باشه و در ضمن برای حفظ زیبایی باید سطح کار رو کاملا صاف و یکدست کنید. برای خشک شدن هر لایه آستری و هر لایه رنگ هم زمان زیادی اختصاص بدید و با حوصله و صبر رنگ آمیزی رو انجام بدید.

   موفق باشید

 • سلام من یه صندل خریدم که زیرش پیوه هست و سفیده میخوام مشکیش کنم چطور ممکنه؟؟

  • سلام وقت بخیر
   می تونید با رنگ های مخصوص پارچه یا چرم که رنگ های پایه آب هستند این کار رو بکنید. رنگ های انامل هم هستن که رنگ روغنی هستن و براقیت بیشتری دارن. بهتره رو یه سطح مشابه اول امتحان کنید ببینید ظاهرش خوب میشه یا نه بعد اگه خواستید رو صندل اجرا کنید.

   موفق باشید.

 • من یه ماکت نیسان دارم رینگش سفیده پلاستیکی هم است میخوام عین ماشین واقعی سیاهش کنم با چه چیزی میتونم لطفا جواب بدید

 • سلام.برا رنگ کردن دسته کریر نوزاد که خیلی صاف و صیقلیه .چه رنگ و روشی پیشنهاد میدین؟ممنونم

  • سلام وقت بخیر

   اشیا پلاستیکی از جمله دسته کریر رو درست به همین روش که در این مطلب اومده می تونید رنگ آمیزی کنید. فقط برای اینکه رنگ به نقاط دیگه سرایت نکنه حتما با کاغذ باطله یا مشما هر جا رو که نمیخواید رنگی بشه ماسکه کنید. اگر دسته رو میتونید از جاش خارج کنید، خیلی راحت تر و با اسپری می تونید رنگ کنید. اگرنه که بهتره با قلم مو رنگ کنید که رنگ به جاهای دیگه کریر سرایت نکنه.

   سنباده بزنید که براقیت سطح بره..خوب تمیزش کنید و هر رنگی که دوست دارید بزنید. از قلم موی باریک هم استفاده کنید. می تونید چندلایه رنگ اجرا کنید. فقط بین اجرای هر لایه صبر کنید تا رنگ قبلی خشک بشه. بهترم هست که رنگ اکریلیک استفاده کنید که برای بچه هیچ گونه ضرری نداره. رنگ های روغنی چون VOC دارن برای انسان و محیط زیست ضرر دارن.

   موفق باشید.

 • با سلام من میخواستم ابچکان رومیزی که روکش پلاستیکی داره از سفید به رنگ صورتی دربیارم ابچکانم نو هست تازه خریدم فقط میخوام رنگشو عوض کنم باید از چه رنگی استفاده کنم ایا بعداز رنگ زدن تمیز درمیاد خیلی متشکرم

 • سلام ابچکان رومیزی فلزی ولی با روکش پلاستیک هستش میخوام رنگش کنم از چه رنگی استفاده کنم ایا بعداز رنگ تمیز درمیاد خیلی متشکرم

  • سلام وقت بخیر
   برای شروع با سنباده نرم یه سنباده زنی سبک روی کار انجام بدید، بعد با دستمال مرطوب خوب تمیزش کنید. دستمال رو به تینر فوری 20000 آغشته کنید. تینر به چسبندگی رنگ هم کمک میکنه. بعد با اسپری های رنگی رنگ دلخواه تون رو اجرا کنید. این کار رو در فضای باز انجام بدید تا بوی تینر و گرد رنگ اذیتتون نکنه. با قلم مو هم می تونید فقط وقت بیشتری باید صرف کنید. اگر با قلم مو خواستید انجام بدید رنگ رو با کمی تینر مخلوط کنید تا چسبندگی بیشتری پیدا کنه. از رنگ روغنی استفاده کنید تا در برابر رطوبت هم مقاومت بیشتری داشته باشه.

   موفق باشید.

 • سلام خسته نباشید ممنون از سایت محشرتون.
  میخواستم بدونم برای رنگ کردن پریز برق اتاقم این روش مناسبه؟ باعث ایجاد اختلالی نمیشه؟

  • سلام وقت بخیر. ممنون از لطفتون
   نه مشکلی نداره. فقط بهتره پریز رو جدا کنید و بعد از اجرای رنگ دوباره نصب کنید.

   موفق باشید.

 • سلام و تشکر از مطالب خوبتون من چند وقت پیش با اسپری رنگ دوپلی کالر مشکی مات رو دری های ماشنم رو رنگ کردم کاملا هم اصول رو رعایت کردم ولی در اخر رنگ خشک نشد و عین ادامس چسبناک شد
  توضیح اینکه قبلا با همین رنگ داشبرد رو رنگ کردم و هیچ مشکلی نداشتم ولی الان واسه رو دری ها اینجوری شده حتی ۲ ماه هم بهش فرست دادم واسه خشک شدن

  • سلام وقت بخیر
   برای خشک شدن رنگ یک سری افزودنی هست که به رنگ اضافه میشه تا سریع تر خشک شه. یه نمونه اش هاردنر (خشک کن) هست که اصولا با پلی استرها استفاده میشه. این خشک کن رو تهیه کنید. فقط اول روی سطح مشابه یا گوشه ای از سطح رودری امتحان کنید ببینید نتیجه می گیرید بعد روی کل سطح اجراش کنید.

   موفق باشید.

 • سلام دور کفشم یه پلاستیک صورتی هست که در اثر نور آفتاب رنگش رفته. چطوری میتونم رنگش کنم؟

  • سلام
   قسمت مدنظرتون رو خوب تمیز کنید و با یک سنباده خیلی نرم یه مقدار سنباده بزنید. دوباره تمیزش کنید و وقتی خشک شد یه رنگ اکریلیک رو با آب رقیق کنید تا حدی که فقط شره نکنه و با یه قلم موی کوچک متناسب با ضخامت قسمتی که میخواید رنگ کنید روش رو رنگ بزنید. می تونید به رنگتون مدیوم گلیز اضافه کنید تا هم درخشندگی رنگ بیشتر بشه و هم زمان خشک شدن رنگ رو طولانی تر میکنه و همین باعث میشه رد قلم مو هم روی سطح نمونه.

   موفق باشید

 • باسلام ببخشید میخواستم ببینم وسایلی مثل گلدان های پلاستیکی رو میشه جور دیگه ای رنگ کرد که هزینه مناسب تری داشته باشه

  • سلام وقت بخیر
   روش رنگ کردن که همین هست.. برای اینکه هزینه ها کمتر بشه میتونید رنگ ارزون تری استفاده کنید که البته توصیه نمی کنم. رنگ های باکیفیت شاید گرون تر باشن ولی دوامشون بیشتره، زیباتر هستن و حتی اجراشون راحت تره. در بلندمدت می بینید که به صرفه تر هستن چون مجبور نیستید دوباره بعد از مدت کوتاهی وسیله تون رو باز رنگ کنید.
   رنگ کردن با اسپری شاید رنگ بیشتری مصرف کنه ولی راحت تره. با قلم مو رنگ کمتری مصرف میشه ولی کمی سخت تر و وقت گیر تر میشه. دیگه انتخاب به خودتون بستگی داره.

 • سلام
  میخاستم تشک های تخت بیمارستان که جای بتادین روی آنها مونده است را رنگ کنم بنظرتون میتونم از اسپری رنگ استفاده کنم و چسبناک نشه و بشه با مواد الکلی یا وایتکس گندزدایی کرد و رنگش ازبین نره ؟

  • سلام وقت بخیر
   تشک منافذ زیادی داره که باعث جذب شدن رنگ به داخل اون ها میشه و عملا رنک زدن اون ها رو بی فایده می کنه. یا باید انقدر بتونه و آستری استفاده کنید که رنگ روی سطح بشینه که این کار هم به نظرم بی فایده است چون از نظر اقتصادی به صرفه نیس و از نظر بهداشتی هم اصلا خوب نیست چرا که اجازه تنفس به تشک رو نمیده و باکتری و هر گونه آلودگی روی تشک میمونه و جمع میشه. بهتره خیلی ساده رویه تشک ها رو عوض کنید.

 • سلام
  وقت بخیر
  ممنون میشم اگه در مورد رنگ کردن زیره کفش هم اگه اطلاعاتی دارین راهنمایی بفرمایید

  • سلام وقت بخیر
   اول ببینید جنس زیره کفش چی هست. متناسب با جنس زیره می تونید با رنگ اکریلیک که پایه آب هست و یا با رنگ انامل که روغنی هست رنگ بزنید. بسته به نوع جنس زیره هنگام خرید رنگ از فروشنده راهنمایی بگیرید. مثلا رنگ اکریلیک مخصوص پارچه هست، رنگ هایی هست که می تونید رو چرم بزنید و …
   سطح رو کامل تمیز و خشک کنید و بعد با قلم موی باریک یه لایه نازک رنگ اجرا کنید. یک دستمال مرطوب کنار دستتون داشته باشید که اگر قسمت های دیگه کفش رنگی شد بتونید بلافاصله پاکش کنید. بعد از خشک شدن لایه اول رنگ یه لایه دیگه هم بزنید. اگر رنگ اکریلیک استفاده می کنید می تونید بعد از خشک شدن لایه نهایی یک لایه نازک لاک ناخن بی رنگ روش بزنید تا دوام رنگ بیشتر بشه. رنگ انامل هم چون روغنی هست دوام خوبی داره. با این حال هر رنگی بهترین کیفیت رو هم داشته باشه در اثر سایش زیاد از بین میره و زیره کفش هم که زیاد در معرض سایش هست…
   اگر هم دیدید لیز شده با یه سنباده نرم یه مقدار سنباده بزنید.

   موفق باشید.

 • سلام.وقت بخیر.ساعت ایستاده سفید رنگ رو که از جنس فیبر هست چطور میتونم رنگ کنم؟چون خیلی جزئیات و ریزه کاری داره خوب میشه؟میخوام قهوه ای بشه

  • سلام وقت بخیر
   مراحلی که در این مطلب اومده دنبال کنید. رنگ اکریلیک خوب روی فیبر می شینه بنابراین شاید نیازی به آستری هم نداشته باشید. قبل از اجرای رنگ تا جاییکه امکان داره یه سنباده نرم به سطح بزنید و بعد خوب تمیزش کنید. هم با اسپری و هم با قلم مو می تونید رنگ رو اجرا کنید. با اسپری مصرف رنگ تون بیشتر میشه و کثیف کاری زیادی هم داره ولی سریع تر هست. با قلم مو می تونید تمام نقاط رو پوشش بدید.
   اصولا رنگ قهوه ای راحت میتونه روی رنگ سفید رو بپوشونه. با این حال رنگ باکیفیت تهیه کنید که قدرت پوشش دهی بالایی داشته باشه. جزئیات رو به ناچار فقط با قلم موهای باریک و کوچک می تونید پوشش بدید.

   موفق باشید

  • سلام وقت بخیر
   مراحلی که در این مطلب اومده دنبال کنید. رنگ اکریلیک خوب روی فیبر می شینه بنابراین شاید نیازی به آستری هم نداشته باشید. قبل از اجرای رنگ تا جاییکه امکان داره یه سنباده نرم به سطح بزنید و بعد خوب تمیزش کنید. هم با اسپری و هم با قلم مو می تونید رنگ رو اجرا کنید. با اسپری مصرف رنگ تون بیشتر میشه و کثیف کاری زیادی هم داره ولی سریع تر هست. با قلم مو می تونید تمام نقاط رو پوشش بدید.
   اصولا رنگ قهوه ای راحت میتونه روی رنگ سفید رو بپوشونه. با این حال رنگ باکیفیت تهیه کنید که قدرت پوشش دهی بالایی داشته باشه. جزئیات رو به ناچار فقط با قلم موهای باریک و کوچک می تونید پوشش بدید.

   موفق باشید

 • سلام ببخشيد من گلدان پلاستيكي رنگي دارم ميخام با اسپري رنگ كنم امكانش هست؟
  ميخام همه گلدان ها ي رنگ شود چون رنگهايش متفاوت
  با اسپري رنگ ميشه؟
  ممنون

  • سلام وقت بخیر
   با مخلوط آب و کف خوب لاستیک رو تمیز کنید. بعد از اینکه خشک شد یک لایه آستری بزنید. چون لاستیک منافذی داره که رنگ رو جذب میکنه حتما باید آستری بزنید. بعد از خشک شدن آستری با رنگ روغنی یا آکریلیک رنگ رو اجرا کنید. آستری و رنگتون رو متناسب با هم انتخاب کنید یعنی اگر رنگ روغنی میزنید آستری هم باید مخصوص رنگ روغنی باشه…بهتره رنگ هایی که مخصوص نماهای بیرونی هست استفاده کنید که دوام بیشتری داره. رنگهایی هم هستن که روی لاستیک بهتر جواب میدن باید هنگام خرید یا از فروشنده سوال کنید یا به برچسب روی بسته بندی رنگ مراجعه کنید.
   از اونجایی که رنگ لاستیک تیره است رنگ روشن رو باید چندین لایه بزنید تا جلوه پیدا کنه.. بین اجرای هر لایه صبر کنید تا لایه قبلی خشک بشه.

   موفق باشید

 • سلام وقت بخیر
  برای رنگ گردن داشبورد پراید چه رنگی و چه برندی رو بگیرم (رنگ قوطی با پیستوله بهتر نیست؟)
  باتوجه به این که داشبورد مدام در مقابل نور خورشیده
  و این که سنباده زدن ظاهر داشبورد رو خراب نمیکنه؟
  اگه زحمت نیست یه اموزش کوچیک بدین ممنون

 • با سلام
  پلاستیک های ژله ای که توی گلس ها بیشتر استفاده میشه
  فک کنم پلی یورتان هست اسمش و در مدت زمان طولانی تغییر رنگ میدن به تیرگی
  اونا رو چجوری میشه رنگ کرد خیلی لیز هستن و فک کردن به سمباده زنی هم محاله

  • سلام وقت بخیر
   پلاستیک های ژله ای که میفرمایید از جنس مواد پی وی سی نرم هستند که اصولا در زمان تزریق محصول بهشون رنگدانه اضافه میشه تا رنگ بگیرند. من نمیدونم قطعه مدنظر شما دقیقا چی هست، با این حال شما هر جسم جامدی رو می تونید سنباده بزنید و دقیقا به خاطر همون لیزی فقط با سنباده میشه کاری کرد که رنگ بهشون بچسبه. فقط باید اون قطعه مدنظر رو روی یک سطح سخت محکم کرد. مثلا قاب های ژله ای گوشی موبایل رو دیدید وقتی روی گوشی هستن سفت و محکم هستن ولی به تنهایی هیچ استحکام و ثباتی ندارن..باید اول یه حالت ثبات و استحکام براشون ایجاد کرد بعد سنباده زد و رنگ… البته اگر ارزش رنگ کردن داشته باشه. بعضی قطعات هستن که جایگزین کردنشون هم از نظر هزینه مالی و هم زمانی به صرفه تر از ترمیم و نو کردنشون هست.
   بعد از سنباده زدن قطعه و تمیز کردنش، با رنگ اکریلیک راحت میتونید رنگ رو پیاده کنید.

 • سلام خسته نباشید روی بدنه غذاساز‌ که جنسش پلاستیکیه رد چسب بود و من متاسفانه با پد لاک پاک کن پاکش کردم و جنس پلاستیک اون قسمت چسبناک شده به نظرتون برق ناخن بزنم روش مناسبه؟؟اگ نه چیکارباید بکنم؟؟ممنون میشم جواب بدین

 • سلام خسته نباشید. میخواستم تلفن قدیمی رنگ کنم. شما چ رنگی رو پیشنهاد میکنید؟

  • سلام وقت بخیر
   هم می تونید از رنگ های اکریلیک که پایه آب هستن استفاده کنید هم رنگ انامل که پایه روغن هست.
   تلفن رو کامل باز کنید و قسمت هایی که نیاز به رنگ نداره مثل شماره گیر جدا کنید. یه سنباده نرم بزنید..خوب تمیزش کنید. یک لایه نازک آستری بزنید. آستری می تونه از خود رنگ اصلی تون باشه. بعد از اینکه آستری خشک شد می تونید دوباره یک سنباده نرم بزنید که سطح یکنواخت و صاف بشه. مجدد تمیزش کنید و بعد از خشک شدن رنگ تون رو اجرا کنید. برای زیبایی بیشتر حداقل دو لایه رنگ اجرا کنید. فقط اجازه بدید لایه قبلی خشک بشه.
   اگه رنگ اکریلیک می زنید می تونید برای درخشش بیشتر با اسپری کیلر (براق کننده) هم یک لایه نازک روی سطح رو پوشش بدید. رنگ انامل چون روغنی هست به اندازه کافی درخشش داره..

 • سلام میشه حیوانات پلاستیکی که رنگشون رفته رو دباره رنگ کنیم کامل رنگشون نرفته ها فقط کم رنگ شده لطفا بگین چجور رنگ کنیم مچکرم

  • سلام
   بله میشه.. طبق همین روالی که تو مطلب اومده این کار رو انجام بدید..فقط اگه قطعات کوچک هستن قلم مو بهتر از اسپری هست..

 • سلام وقت بخیر، با تشکر از سایت خوبتون
  من یک جفت اسکیت دارم که جنس بدنه ش پلاستیک مشکی رنگه و چون سالهاس دارمش خش زیاد داره روش و یه جاهایی پلاستیک ریز ریز کنده شده، میخواستم که کامل بدنشو رنگ مشکی بزنم و روش طرح بکشم، چه رنگی استفاده کنم خیلی خوب میشه؟
  با تشکر

  • سلام وقت بخیر
   طبق دستورالعملی که در همین مطلب اومده اول خوب تمیرش کنید. بعد قسمتهایی که میفرمایید کنده شده با چسب قطره ای یا حتی چسب چوب خیلی ظریف پرش کنید. این کار مثل بتونه کاری میمونه و برای آماده سازی سطح و یکدست شدن رنگ نهایی مهمه..بعد از اینکه چسب خشک شد کل سطح اسکیت رو سنباده نرم بزنید که کاملا یکنواخت و صاف بشه و رنگ جدید بتونه به خوبی روی سطح بشینه..
   رنگ هم میتونید اسپری رنگ روغنی بزنید که هم درخشش خوبی داره و هم مقاومت و دوام رنگ روغنی بیشتر هست. بنابه سلیقه خودتون میتونید رنگ روغنی مات یا براق بزنید.
   چند لایه رنگ بپاشید و بین هر لایه صبر کنید تا لایه قبلی خشک بشه. خشک شدن رنگ روغنی هم 24 ساعت تا 48 ساعت طول میکشه..البته روی بسته بندی محصول نوشته شده. بعد از خشک شدن لایه نهایی رنگ هر طرحی که خواستید پیاده کنید. فقط برای طرح مدنظرتون هم باز از رنگ روغنی استفاده کنید.

   موفق باشید